İngiltere'de muhalefet, Başbakan Johnson'ın "George Floyd sessizliğini" eleştirdi

AA |  03 Haziran 2020 Çarşamba - 16:00 | Son Güncelleme : 03 06 2020 - 16:00

İngiltere'de muhalefet, Başbakan Boris Johnson'ı, aradan bir hafta geçmesine rağmen ABD vatandaşı George Floyd'un polisler tarafından öldürülmesi konusunda sessiz kalmakla eleştirdi.


İngiltere parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda, Başbakana  Sorular oturumu yapıldı.
 
Ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Keir Starmer, Floyd'un  öldürülmesi karşısında şok olduğunu belirterek, "Cinayet, ABD ve diğer  ülkelerdeki ırkçılığa ışık tutuyor." dedi.
 
Starmer, Johnson'ın bu konuda henüz bir şey söylememesinin kendisini  şaşırttığını dile getirerek, "Ama umarım (Johnson), ABD Başkanı Donald Trump'la  bir sonraki konuşmasında, Trump'ın olaylara verdiği karşılık konusunda  İngiltere'nin tiksintisini ifade eder." dedi.
 
Johnson, bu sözler üzerine George Floyd'un öldürülmesinin şok edici ve  mazur görülemez olduğunu ancak halkın barışçıl bir şekilde protesto etmesi  gerektiğini söyledi.
 
"ABD'de otokrasiye tehlikeli bir kayma var"
İskoçya Ulusal Partisinin İngiltere Parlamentosundaki grubunun lideri  Ian Blackford ise, Trump'ın olaylar karşısındaki eylem ve söylemlerinin endişe  verici olduğunu belirterek, "ABD'de otokrasiye tehlikeli bir kayma olduğunu  görüyoruz. Böyle zamanlarda halk, liderlik etmeleri ve harekete geçmeleri için  seçilmişlere bakar. Ancak George Floyd'un öldürülmesinin üzerinden 7 gün geçti ve  İngiliz hükümeti henüz bir açıklama yapmış veya üzüntüsünü ifade etmiş değil."  dedi.
 
Johnson'ı bu oturuma kadar konudan kaçmaya çalışmakla suçlayan  Blackford, Başbakanın ABD Başkanı Trump'a ne dediğini ve "Siyahların hayatı  değerlidir." ifadesini kullanıp kullanmayacağını sordu.
 
"Tabii ki siyahların hayatı değerlidir"
Başbakan Johnson, bu soru üzerine, "Tabii ki siyahların hayatı  değerlidir. Sadece Amerika'da değil, dünyada ve ülkemizde de hissedilen öfkeyi,  acıyı tamamen anlıyorum." diye konuştu.
 
Johnson, protesto hakkını da desteklediğini ancak gösterilerin  yasalara ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapılması gerektiğini söyledi.
 
"İkiyüzlülük olur"
Bir kez daha söz alan Blackford, İngiltere'nin dünyada ifade, basın ve  toplanma özgürlüklerini desteklemesinin zorunlu olduğunu ve ABD'deki olaylara  gözlerini kapatmasının ikiyüzlülük olacağını ifade etti.
 
Blackford, İngiltere'nin göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi gibi  olaylara müdahalelerde kullanılan malzemelerin ihracını gözden geçirip  geçirmeyeceğini de sordu.
 
Başbakan da, "olası şikayetlere bakmaktan mutlu olacağını" ve  İngiltere'nin ihracatının mevzuata uygun olmasını teminde "titizlik gösterdiğini"  belirtti.
 
ABD'deki olaylar
46 yaşındaki George Floyd, 26 Mayıs'ta dolandırıcılık şüphesiyle  Minneapolis'te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre  ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye  yalvarmıştı.
 
Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından  kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen  vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepki  toplamıştı.
 
Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını  tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara  yol açmıştı.