İngiltere'de 6 kişiye kadar buluşmaya izin verilecek

AA |  28 Mayıs 2020 Perşembe - 20:26 | Son Güncelleme : 28 05 2020 - 20:26

İngiltere'de yeni tip corana virüs (Kovid-19) kısıtlamalarındaki gevşeme adımları kapsamında 1 Haziran'dan itibaren sosyal mesafe kurallarına uyulması şartıyla dışarıda 6 kişiye kadar görüşmeye izin verileceği açıklandı.


Başbakan Boris Johnson, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada,  İngiltere'nin 5 şartı karşıladığı için gevşeme adımlarını ilerletme kararı  aldığını söyledi.
 
Johnson, bunları, hastanelerin kapasitesinin aşılmaması, günlük ölüm  oranlarında sürekli ve tutarlı düşüş, enfeksiyon oranında yönetilebilir  seviyelere düşüş, koruyucu ekipman ve testlerle ilgili ilerleme ve son olarak da  hastaneleri etkileyecek ikinci bir dalga riskinin ortadan kalkması olarak  açıkladı.
 
Sosyal mesafe kurallarına uyulması şartıyla 1 Haziran'dan itibaren  dışarıda 6 kişiye kadar görüşmeye izin verileceğini belirten Johnson, "Bu  değişiklikler, arkadaşlar ve ailelerin sevdikleriyle buluşmaya başlayabileceği  anlamına geliyor." dedi.
 
Bu adımın sınırlı olduğu ve başkalarının evinde kalmayı içermediğini  vurgulayan Johnson, sosyal mesafeye uyulması, ellerin yıkanması ve sağduyulu  olunması halinde barbekü yapılabileceğini ifade etti.
 
Okullar ve mağazalar açılıyor
 
1 Haziran'dan itibaren kreşlerin açılacağını, birinci ve altıncı  sınıfların okula dönebileceğini, 15 Haziran'dan itibaren de ortaokulların ders  başı yapabileceğini ifade eden Johnson, ayrıca şartların karşılanmasında bir  geriye gidiş olmaması halinde ay ortasında tüm perakende mağazalarına faaliyet  izni verileceğini söyledi.
 
Gevşeme kararlarında "temkinli" olacaklarını söyleyen  Johnson,  gelecekte yerel salgın yaşanması durumunda o bölge için karantina kararı  alabilecekleri uyarısında da bulundu.
 
İlk gevşeme adımları 13 Mayıs'ta atılmıştı
 
Kovid-19 nedeniyle yaklaşık 38 bin kişinin öldüğü İngiltere, salgın  kaynaklı can kaybı sayısı bakımından Avrupa'da birinci, dünyada ABD'den sonra  ikinci sırada bulunuyor.
 
İlk etapta "toplumsal bağışıklık kazanılması amacıyla virüsün  kontrollü yayılması" stratejisini izleyen İngiliz hükümeti, ölü sayısının  yaklaşık 300 bin olabileceğine yönelik raporlar ve eleştirilerin ardından geri  adım atmıştı.
 
İngiltere'de 23 Mart'ta başlayan kısıtlamalarda 13 Mayıs'ta kısmi  gevşemeye gidilerek egzersiz için dışarı çıkışlara getirilen sınırlama  kaldırılmış, inşaat ve imalat sektörü işçileri gibi evden çalışmaları mümkün  olmayan kişilerin de iş başı yapmalarına izin verilmişti.