İngiltere Başbakanı May'den 'İstifaya hazırım' mesajı

AA |  27 Mart 2019 Çarşamba - 21:11 | Son Güncelleme : 27 03 2019 - 22:10

İngiltere Başbakanı Theresa May, milletvekillerinin Brexit anlaşmasına destek vermesi halinde planlanandan önce istifaya hazır olduğunu bildirdi.


İngiliz Parlamentosu hükümetin karşı çıkmasına rağmen Brexit konusunda  8 farklı senaryoyu oylamaya hazırlanırken, May de lideri olduğu Muhafazakar  Parti'nin yönetiminde etkili ve milletvekillerinin oluşturduğu 1922 Komitesi ile  bir araya geldi.
 
Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, May, basına kapalı toplantıda  şu ifadeleri kullandı:
 
''Parlamento grubunun ruh halini açıkça gördüm. Brexit müzakerelerinin  ikinci aşamasında yeni bir yaklaşım ve yeni bir liderlik arzu ediliyor. Bunun  önünde engel olmayacağım. Ülkemiz ve partimiz için doğru olanı yapmak için bu  görevi niyetlendiğimden daha önce bırakmaya hazırım.
 
Biliyorum bazılarınız eğer Brexit anlaşmasına destek verirseniz benim  bunu müzakerelerin ikinci safhasını yürütmek için yetki sayacağımdan endişe  ediyor. Hayır öyle yapmayacağım. Bu odadaki herkesten anlaşmaya destek olmasını  istiyorum ki tarihi görevimizi tamamlayabilelim. İngiliz halkının kararını hayata  geçirip AB'den pürüzsüz ve düzenli bir biçimde ayrılabilelim.''
 
May'in Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda  15 Ocak ve 12 Mart'ta ezici çoğunlukla reddedilmişti.
 
May'in Brexit'i erteleme talebi üzerine AB tarafı koşullu olarak iki  tarih belirlemişti.
 
Buna göre İngiliz Parlamentosu'nun Brexit anlaşmasını onaylaması  halinde İngiltere AB'den 22 Mayıs'ta ayrılacak. Aksi takdirde ayrılık tarihi 12  Nisan olacak.
 
May, anlaşmayı yeniden parlamentoya sunmak için gerekli desteği  bulmaya çalışıyor.
 
İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası bugün yerel saatle  19.00'da aralarında Brexit'in iptali ile yeni referandumun da yer aldığı 8 farklı  Brexit senaryosunu oylayacak.
 
Hükümet üzerinde yasal bağlayıcılığı olmayan oylama sonuçlarının May  tarafından dikkate alınması beklenmiyor.
 
İngiliz hükümeti, Brexit anlaşmasını cuma günü parlamentoya  sunabileceğini işaretini de verdi.
 
Ancak Avam Kamarası Başkanı John Bercow daha önce anlaşmada önemli bir  değişiklik olmadıkça yeniden oylamaya izin vermeyebileceğini açıklamıştı.
 

ETİKETLER