İngiltere Başbakanı Johnson'ın danışmanı karantina kurallarını ihlal etti

AA |  23 Mayıs 2020 Cumartesi - 1:30 | Son Güncelleme : 23 05 2020 - 1:30

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın en yakın danışmanı Dominic Cummings'in yeni tip corona virüs (Kovid-19) belirtileri göstermesine rağmen, hükümetin karantina kurallarını ihlal ederek Londra'daki evinden 400 kilometre uzaklıktaki ebeveynlerinin yanına gittiği belirtildi.


Guardian ve Mirror gazetelerinin haberlerine göre, 2016 Brexit  referandumundaki rolü nedeniyle ismi tartışma konusu olan Cummings, 28-29 Mart  tarihlerinde belirtiler göstermeye başladı.
 
Ancak Başbakanlığın evde kendini tecrit ettiğini söylediği Cummings'in  31 Mart'ta İngiltere'nin kuzeyindeki Durham kentinde bir evde görüldüğü polise  bildirildi.
 
Durham polisi sözcüsü, irtibata geçilen ev sahibin adı geçen kişinin  evde bulunduğunu ve bir odada kendini tecrit ettiğini söylediğini aktardı.
 
Evin Cummings'in ebeveynlerine ait olduğu belirtilirken, ismi  verilmeyen bir komşu kendini evde tecrit ettiği söylenen Johnson'ın danışmanını,  küçük bir çocukla dışarda gördüğünü aktardı.
 
BBC'nin haberine göre ise Cummings'e yakın bir kaynak, Johnson'ın  danışmanının karantina sırasında 400 kilometre uzaklıktaki Durham'a gittiğini  doğrularken, ebeveynlerinin oğluna bakılmasında kendisine yardımcı olduğunu  dolayısıyla kuralları ihlal etmediğini söyledi.
 
"Ya istifa etmeli ya da görevden alınmalı"
Başbakanlık, haberlere ilişkin açıklama yapmazken, muhalefet  Cummings'e ve hükümete tepki gösterdi.
 
Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin açıklamasında "İngilizler,  kendileri için başka, Dominic Cummings için başka bir kural olmasını beklemiyor."  ifadesine yer verildi.
 
İskoçya Ulusal Partisi'nin İngiltere parlamentosundaki grubunun lideri  Ian Blackford da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, haberlerin ardından  Cummings'in görevde kalamayacağını belirterek, "Ya istifa etmeli ya da görevden  alınmalı." dedi.
 
Bunun Başbakan için önemli bir liderlik sınavı olduğunu kaydeden  Blackford, "Boris Johnson şimdi Domninic Cummings'e kapıyı göstermeli." ifadesini  kullandı.
 
Evden çıkmak ve şehirler arası seyahat yapmak yasak
İngiltere'de hükümetçe belirlenen kurallar kapsamında belirti gösteren  kişilerin en az 7 gün evden çıkmaması gerekiyor. Ayrıca kişilerin hasta olmasalar  bile şehirler arası seyahat yapmaları veya hane halkı üyesi olmayan aile  bireyleriyle kalmaları yasak.
 
Haberlerin, Cummings'i ve hükümeti zorlayabileceği değerlendiriliyor.  Daha önce İngiltere hükümetinin koronavirüs konusundaki danışmanlarından Prof.  Neil Ferguson ile İskoçya hükümetinin tıp konusundaki başdanışmanı  Catherine  Calderwood karantina kurallarına uymadıklarının belirlenmesi üzerine istifa etmek  zorunda kalmıştı.
 
Kutuplaştırıcı isim
Cummings, AB ile Türkiye dahil diğer ülkelerden göçün sıklıkla dile  getirildiği 2016 Brexit referandumu kampanyasını yöneten isim olarak biliniyor.  Kutuplaştırıcı bir isim olduğu değerlendiren Cummings'in liderliğindeki AB  karşıtı kampanyada, Türkiye'nin AB üyesi olması durumunda milyonlarca Türk  göçmenin İngiltere'ye geleceği öne sürülüyordu.