İngiliz Parlamentosu, Johnson'ın erken seçim talebini yine reddetti

AA |  10 Eylül 2019 Salı - 7:35 | Son Güncelleme : 10 09 2019 - 7:35

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın 15 Ekim'de erken genel seçime gidilmesini öngören teklifi ikinci kez reddedilirken, parlamento Brexit tartışmaları arasında 14 Ekim'e kadar tatile girdi.


İngiltere'de parlamento hükümetin talebi çerçevesinde tatile girmeden  önce muhalefetin sunduğu Brexit'e ilişkin bazı tasarıları görüştü.  İlk olarak hükümeti, parlamentonun tatil edilmesi ve anlaşmasız  ayrılığa ilişkin belgeler ve planları yayınlamaya mecbur kılan tasarı ele  alındı. İktidardaki Muhafazakar Partiden istifa eden Dominic Grieve'in sunduğu  tasarı 302’ye karşı 311 oyla kabul edildi. Tasarının gerekli diğer onayları da alması durumunda sadece planlar  veya resmi evraklar değil, hükümet görevlilerinin elektronik posta, sosyal medya  ve WhatsApp gibi uygulamalar yoluyla yaptığı tüm uluslararası yazışmaların  açıklanmasının da gerekebileceği belirtildi.
 
 Parlamentoda ayrıca anlaşmasız Brexit'i önlemeye dönük yasanın  uygulanmasını zorunlu kılan bir tasarı da görüşüldü. İşçi Partisi'nin sunduğu  tasarıya itiraz olmadığı için metin oylama yapılmadan kabul edildi. Böylece hükümetin 19 Ekim'e kadar AB ile bir Brexit anlaşması  sağlayamazsa veya anlaşmasız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa, AB'den  3 aylık erteleme talep etmesini öngören yasanın gereğini yerine getirmesi zorunlu  oldu.
 
 Erken seçim talebine ikinci ret
 
 Parlamentoda daha önce reddedilen  Başbakan Boris Johnson'ın erken  seçim talebi de oylandı.15 Ekim'de erken seçime gidilmesini öngören teklif, 46 "hayır" oyuna  karşı 293 "evet" oyu aldı, ancak 650 üyeli parlamentodan geçmesi için gereken  3'te 2'lik çoğunluğa erişemedi.  Oylama sonrası konuşan Johnson, parlamenterleri Brexit’ten yana oy  veren "İngiliz halkından daha iyi bildiklerini sanmakla” suçladı. Johnson,  parlamenterlerin ülkenin başbakanının hayati bir pazarlığa masadan kalkma yetkisi  olmadan girmesini istediğini öne sürdü. Parlamento, erken seçim oylamasının ardından14 Ekim'e kadar tatile  girdi. Karara karşı "Susturulduk" yazılı dövizler taşıyan muhalefet üyeleri,  Muhafazakar Parti mensuplarının salonu terk etmesi sırasında da "Utanın" şeklinde  slogan attı.
 
 Brexit süreci
 
Başbakan Boris Johnson, 31 Ekim'de anlaşma olsun veya olmasın  İngiltere'yi AB'den ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor. Eski Başbakan Theresa May'in AB ile vardığı Brexit anlaşması  parlamentoda 3 kez reddedilmişti. Johnson, May'in istifa kararı almasının ardından Muhafazakar Partinin  yaklaşık 150 bin üyesinin oylarıyla başbakanlık görevine seçilmişti. İngiliz Parlamentosu, 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken anlaşmasız  Brexit'i yasa çıkartarak engellemiş, hükümet AB'nin de onayıyla Brexit'i 31  Ekim'e ertelemişti. Johnson, anlaşmasız da olsa Brexit’in gerçekleşmesini sağlamak ve  parlamenterlerin olası bir müdahalesinin önüne geçmek için parlamentonun tatile  girmesini istemişti.
 Ancak muhalafet ve Muhafazakar Partiden istifa eden parlamenterler,  anlaşmasız Brexit'i önlemeye dönük bir tasarıyı kabul etmiş ve Johnson'ın erken  seçim önerisini reddetmişti. İngiltere, 2016'daki referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla  AB'den ayrılma kararı almıştı.
 

ETİKETLER