İngiliz basınından bomba iddia: Trump'ın damadı...

AA |  12 Haziran 2019 Çarşamba - 7:15 | Son Güncelleme : 12 06 2019 - 7:15

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in kurucusu olduğu ve hala hissesinin bulunduğu emlak şirketinin iki yılda isimleri bilinmeyen denizaşırı (offshore) yabancı yatırımcılardan 90 milyon dolar yatırım aldığı ileri sürüldü.


İngiliz Guardian gazetesinde yer alan haberde, Trump'ın göreve  başladığı 2017’den bu yana Beyaz Saray Danışmanı olarak görev yapan Kushner’in  emlak şirketi Cadre'nin, denizaşırı yabancı kaynaklardan 90 milyon dolar yatırım  aldığı iddia edildi.
 
Şirket bildirim raporlarına ve firmanın hesapları konusunda bilgi  sahibi iki kaynağa dayandırılan haberde, söz konusu miktarın, şirketlerin gizli  bilgilerini saklamasıyla ünlü vergi cenneti olarak bilinen Cayman Adaları’ndaki  Goldman Sachs'a ait bir aracı kuruluş üzerinden aktarıldığı kaydedildi.
 
Haberde, paranın büyük kısmının Cayman Adaları’na, denizaşırı vergi  cenneti olarak değerlendirilen bir diğer merkez olan İngiliz Virgin Adaları'ndan  ulaştığı, belli miktarın da Suudi Arabistan'dan geldiği iddia edildi.
 
Trump’ın Orta Doğu özel temsilcisi olan Kushner’in, Suudi Arabistan  yönetiminden Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yakın ilişkisi ve özellikle  Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı  cinayeti konusunda Veliaht Prens'e yönelik desteği eleştirilere konu olmuştu.
 
Gazetenin görüşüne başvurduğu, Başkan George W. Bush yönetiminde etik  konularından sorumlu hukuk müşaviri olarak görev yapan Richard Painter, Cadre’nin  yabancı kaynaklar tarafından fonlanmasının rahatsız edici olduğunu belirterek,  “Kushner -ve Trump'la-  ilgili sorun sahip oldukları kurumsal varlıklar. Çoğu  zaman bunlara kimlerin yatırım yaptığı ve bu yatırımcıların paralarını nereden  ödünç aldıklarını kimse bilmiyor.” dedi.
 
Haberde, Kushner’in, kardeşi Jashua ve eski Goldman Sachs çalışanı  arkadaşı Ryan Williams ile birlikte 2014’te kurduğu Cadre’nin yönetiminden, Beyaz  Saray’a başdanışman olarak girdikten sonra ayrılarak hisselerini azalttığı, ancak  50 milyon dolara yakın değerindeki yüzde 25 hisseyi hala elinde tuttuğuna dikkat  çekildi.
 
Kushner ailesine ait New York'taki binada hala faaliyet gösteren emlak  şirketi Cadre’nin yatırımlarının varlık değerininin ise mart ayı sonunda Menkul  Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na verdiği son bildirime göre, 522 milyon doların  üzerinde olduğu kaydedildi.
 
Haberde, Kushner ve Trump’ın kızı eşi Ivanka’nın toplam servetlerinin  de 235 milyon dolar ila 812 milyon dolar arasında olduğunun tahmin edildiği  bilgisi paylaşıldı.

ETİKETLER