İngiliz basınından Başbakan Johnson'a tepki: 'Aptal olduğumuzu mu sanıyorlar?'

AA |  25 Mayıs 2020 Pazartesi - 9:29 | Son Güncelleme : 25 05 2020 - 9:29

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan karantina kurallarını ihlal etmekle suçlanan Başdanışmanı Dominic Cummings'e arka çıkması İngiliz basınında tepkiyle karşılandı.


Cummings'in kuralları ihlal ettiğine ilişkin ilk haberleri yapan Daily  Mirror ve Guardian gazetelerinin yanı sıra hükümete yakınlığıyla bilinen Daily  Mail gazetesi Johnson'ı sert şekilde eleştirdi.
 
Beklenmedik tavır sergileyen Daily Mail'in haberinde "Başbakan kendi  sıkı karantina kurallarını çiğneyen 10 Numara (Başbakanlık) zorbasına yüzsüzce  destek verdi. Şimdi tüm ulus şunu soruyor: Hangi gezegende yaşıyorlar?"  ifadelerine yer verildi.
 
Gazetenin başyazısında ise Cummings'ten istifa etmesi veya Johnson'ın  onu görevden alması istenirken, danışmanın karantina ruhu ve kurallarını ihlal  ettiği ve bu durumunun "her bencil kişiye halk sağlığıyla oynama izni verdiği"  kaydedildi.
 
Johnson'ın halkın bu konuda ne düşündüğünü çok iyi anladığını  söylediği ancak durumun hiç de böyle olmadığı belirtilen yazıda, "Ne Johnson ne  de Cummings bu güven ihlali karşısında zerre pişmanlık gösterdi. Aptal olduğumuzu  mu sanıyorlar?" değerlendirmesi yer aldı.
 
"Hilekar ve korkak"
 
Daily Mirror, haberinde Cummings'i "hilekar" ve ona arka çıkan  Johnson'ı ise "korkak" olarak niteledi. Haberde, Cummings'in "bildiğini okurken"  Başbakan'ın da ona karşı harekete geçmekten "korktuğu" ifade edildi.
 
Guardian'ın haberinde ise kendi milletvekilleri ve bilim kurulu  uzmanlarının da aralarında olduğu çok sayıda kişiden gelen eleştirilere rağmen  Johnson'ın Cummings'i savunduğuna dikkat çekilerek, Başbakan'ın danışmanının  kariyerini kurtarmak için kendi siyasi itibarını riske attığı yazıldı.
 
Gazetenin başyazısında ise "Hiç kandırıldığınızı hissettiniz mi?  Kuralların Başbakan'ın arkadaşları için isteğe bağlı olduğu ortaya çıktı."  denildi.
 
Öte yandan hükümete yakın Daily Telegraph, Sun ve Daily Express  gazeteleri, Johnson'ın sözlerine yer vermekle yetinirken, Times Başbakan'ın  Cummings hakkında söylediği "Herhangi bir baba gibi davrandı" şeklindeki  ifadesini manşette çekti.
 
Johnson, tepkilere rağmen arka çıkıyor
 
Mart ayı sonunda Kovid-19 semptomları göstermeye başlayan Cummings'in,  sokağa çıkma kısıtlamaları sürerken ailesiyle Londra’yı terk ettiği ve yüzlerce  kilometre ötedeki ebeveynlerinin yanında kaldığı ortaya çıkmıştı.
 
Muhalefet partileri, ülkedeki sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal  etmekle suçladığı Cummings'in istifa etmesi veya görevden alınması için çağrıda  bulunmuştu.
 
Ancak Başbakan dün yaptığı açıklamada, Cummings ve eşinin virüs  kapmaları nedeniyle 4 yaşındaki oğullarının bakımı için seyahat ettiğini ve bunun  da kurallara aykırı olmadığını belirterek, görevden alma çağrılarını reddetmişti.
 
İngiltere'de hükümetçe getirilen kurallar kapsamında belirti gösteren  kişilerin en az 7 gün evde kalması istenirken, genel olarak halkın da hasta  olmasalar bile şehirler arası seyahat etmeleri ve hane halkı üyesi olmayan aile  bireyleriyle kalmaları yasaklanmıştı.
 
Kutuplaştırıcı isim
 
Cummings, AB ile Türkiye dahil diğer ülkelerden göçün sıklıkla dile  getirildiği 2016 Brexit referandumu kampanyasını yöneten isim olarak biliniyor.
 
Kutuplaştırıcı bir isim olduğu değerlendiren Cummings'in  liderliğindeki AB karşıtı kampanyada, Türkiye'nin AB üyesi olması durumunda  milyonlarca Türk göçmenin İngiltere'ye geleceği öne sürülüyordu.