İndirim geldi satışlar patladı

AA |  20 Nisan 2017 Perşembe - 11:02 | Son Güncelleme : 20 04 2017 - 11:02

ilk ayında 481 bin civarında seyreden beyaz eşya satışı şubatta başlayan ÖTV indirimi ile uçuşa geçti


Ocak ayında 481 bin civarında  seyreden beyaz eşya satışları, şubat başında Bakanlar Kurulu kararı ile beyaz  eşya ve küçük ev aletlerinden alınan Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) sıfıra  çekilmesinin ardından tırmanışa geçti. ÖTV indirimi ile beyaz eşya satışları  şubatta 600 bine, martta 734 bine yükseldi. 
 
Klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı ve bulaşık  makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden  alınan ÖTV'nin sıfıra çekilmesi beyaz eşya sektörünü hareketlendirdi.
 
Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre  ocak ayında 481 bin civarında seyreden iç pazar satışları, ÖTV indiriminin  devreye alınması ile şubatta 600 bine, martta 734 bine tırmandı.
 
"İndirimin uzatılıyor olması tüketicileri rahatlatacak"
 
TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, ÖTV indiriminin uygulandığı ikinci ayda da beyaz eşya sektöründe iç  satışlarda yukarı yönlü ivmenin devam ettiğini söyledi.
 
"Şubatta iç satış rakamlarımız, ocak ayına göre yüzde 25 artarak 600  bine çıkmıştı." diyen Güler, iç pazarda dinamizmin mart ayında da arttığını ve  satışların yüzde 22,4 artarak 734 bine ulaştığını dile getirdi.
 
Güler, bu ivmenin hükümetin ÖTV indirimini uzatma kararı ile  hızlanarak devam edeceğini beklediklerine işaret ederek, şunları kaydetti:
 
"Mart ayında Tüketici Güven Endeksinin de yükseldiğini görüyoruz.  İnanıyorum ki önümüzdeki aylarda da güven endeksi yükselmeye devam edecek ve bu  yükseliş beyaz eşya satışlarına yansıyacak. Özellikle yaz aylarında evlilik  hazırlığı yapacaklar için bu indirimin uzatılıyor olması tüketicileri  rahatlatacak."
 
"Büyüme tahmini olan yüzde 7,2'nin çok daha ötesine geçtik"
 
Ergün Güler, yapılan ÖTV indiriminin ihracat rakamlarına olumlu  yansıdığını söyledi.
 
"Talep artıyor, üretimimiz de artıyor." diyen Güler, üretim arttıkça  sektörün dış pazarlarda rekabet gücünün de artış gösterdiğini vurguladı.
 
Güler, daha fazla üretmenin beyaz eşya sektörü ile bağlantılı tüm  eko-sistemi etkilediğine dikkati çekerek, "Türkiye'de üreten sanayiciler olarak,  tüketimin ithalata gitmeyip ülkemizde kalması ve Türkiye'nin en önemli  sıkıntılarının başında gelen istihdama pozitif katkı yapması bizleri çok  sevindirmektedir." diye konuştu.
 
Sektör büyüklüğünün en iyi iç satış ve ihracat rakamlarının  toplamından görüleceğini aktaran Güler, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Ocak-mart olarak kümüle veriler üzerinden değerlendirme yaptığımızda,  iç piyasada yüzde 27, ihracatta da yüzde 3,1'lik artışla, toplamda sektör olarak  yılın ilk üç ayında yüzde 9,7 büyüme yakaladık. TÜRKBESD olarak geçen yılın  sonunda yaptığımız büyüme tahmini olan yüzde 7,2'nin çok daha ötesine geçtik.  Burada en büyük etki ÖTV indiriminde."
 
TÜRKBESD verilerine göre ocak ayında 481 bin olarak gerçekleşen iç  pazarda beyaz eşya satışları, şubat başında ÖTV'nin sıfırlanması ile 600 bine,  martta da 734 bine çıktı.
 
Mart ayı satışları 2016 yılında yaklaşık 567 bin, 2015'te 515 bin,  2014'te ise 448 bin civarında kaydedilmişti.
 
Geçen yılın ocak-mart döneminde iç pazar satışı ve ihracatta 5,2  milyona ulaşan beyaz eşya sektörü, bu yılın aynı döneminde yüzde 9,7'lik büyüme  kaydederek 5,7 milyon rakamına ulaştı.
 

ETİKETLER

indirim ÖTV beyaz eşta