İmzalar atıldı! Dev ortaklık

AA |  16 Mayıs 2019 Perşembe - 8:31 | Son Güncelleme : 16 05 2019 - 8:31

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen terör saldırılarının ardından birçok ülke ve şirketle internette terör ve nefrete karşı mücadele etmek için "Christchurch Çağrısı" adlı metni imzaladıklarını bildirdi.


Macron, Yeni Zelanda, Ürdün, Kanada, İrlanda, İngiltere, Senegal,  Norveç, Endonezya'nın devlet veya hükümet başkanları, Avrupa Birliği Komisyonu  Başkanı Jean-Claude Juncker, Facebook, İnstagram, Whatsapp, Google, Youtube Twitter, Amazon, Dailymotion, Qwant ve Microsoft şirketlerin temsilcileriyle  "Christchurch Çağrısı" toplantısı düzenlendi.
 
Bu toplantının ardından Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ile  ortak basın toplantısı düzenleyen Macron, "Christchurch'deki saldırılardan iki ay  sonra birçok ülke ve şirketle internette terör ve nefrete karşı mücadele etmek  için "Christchurch Çağrısı" adlı metni imzaladık." dedi.
 
Macron, bu toplantıya katılmayan Avustralya, Almanya, Hindistan Japonya, Hollanda, İspanya ve İsveç'in de bu metne destek verdiğini söyledi.
 
Christchurch'deki terör saldırılarında toplumu bölmek için internetin  de kullanıldığını ifade eden Macron, bu metnin amacının internette terör ve  nefrete karşı mücadelede çok sayıda ülkeyi harekete geçirmek olduğunu kaydetti.
 
Bu metnin tüm internet devlerini bir araya getirdiğini söyleyen  Macron, bu metin çerçevesinde internette teröre karşı somut adımlar atacaklarını  bildirdi.
 
Macron, bu metni imzalayan şirketlerin internetteki terör ve nefret  içerikli paylaşımların hızlı şekilde kaldıracaklarını belirtti.
 
Ardern de terör saldırısına ait görüntülerin internette paylaşıldığını  hatırlatarak, "Christchurch Çağrısı'yla bu saldırıya tepki gösteriyoruz." dedi.
 
Daha önce hiç bu kadar ülke ve internet şirketi bir saldırıya tepki  göstermediğini belirten Ardern, internette terör ve nefrete karşı bu ülke ve  şirketlerle ortak çalışacaklarını söyledi.
 
Ardern, dünyadaki tüm kuruluşları bu çağrıya destek vermeye davet  ettiklerini kaydetti.
 
 İnternet devlerinin bu konuda eyleme geçeceklerini aktaran Ardern,  "Christchurch Çağrısı ülkemde yaşanan saldırıya karşı uluslararası bir tepkidir."  ifadesini kullandı.
 
Ardern, teröristlerin terör ve nefreti yaymak için interneti  kullanamayacağını belirtti.
 
  
 

ETİKETLER