IMF Başkanı: Asabımız bozuldu

26 Haziran 2018 Salı - 18:32 | Son Güncelleme : 26 06 2018 - 18:32

Bir süredir küresel ekonominin üzerinde kara bulutlar biriktiği uyarılarıyla gündeme gelen Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, yeni bir açıklamada bulundu. Lagarde, "Politika yapıcıların uzun vadeli meseleler üzerine çalışması gerekirken ABD`nin son gümrük vergileri ve diğer ülkelerin buna karşı önlemler alması asabımızı bozuyor." dedi.


Bir süredir ticaret savaşı gerilimine dikkat çekerek küresel ekonominin üzerinde kara bulutlar biriktiği uyarısında bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, konunun asap bozan bir noktaya geldiğini söyledi.
 
Lagarde, "Politika yapıcıların uzun vadeli meseleler üzerine çalışması gerekirken ABD'nin son gümrük vergileri ve diğer ülkelerin buna karşı önlemler alması asabımızı bozuyor." dedi.  
 
Lagarde, üst üste gelen gümrük tarifesi misillemelerinin küresel ekonomi için risklerine dikkat çekerek, "10 yıldır sistemi yeniden inşa etmeye, güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu bir bakıma gerçekten asabımızı bozan bir an.  Şu anda krizden önce sahip olduğumuzla neredeyse eşit oranda küresel bir büyüme söz konusu" dedi.
 
IMF Başkanı Lagarde, küresel ekonominin bu yıl her şey doğru giderse yüzde 3,9 büyümesini bekliyor. Lagarde'e göre politika yapıcılar iklim değişikliği, eşitsizlik ve borç seviyelerine odaklanmalı.
 
Lagarde, uzun süredir ticaret savaşları üzerinin küresel ekonomide oluşturduğu riske dair uyarılarda bulunuyor.
 
Son olarak Lagarde, "Altı ay önce ufukta görülmeye başlanan kara bulutlar günden güne daha da kararıyor." demişti. IMF, geçtiğimiz günlerde Arjantin'e 50 milyar dolar krediyi içeren 3 yıllık stand-by anlaşmasını imzaladı. 
 
BusinessHT

ETİKETLER