İmar izni verilmeyecek

20 Ocak 2015 Salı - 11:28 | Son Güncelleme : 20 01 2015 - 11:28

Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel Küsek, tarım arazilerine imar izni verilmemesinin tarıma büyük katkı sağlayacağını ifade ederken, tarım sektöründe faaliyet gösteren işadamları da çiftçilerin tarım reformundan memnuniyet duyduğunu söyledi.


Toprak Koruma Kanunu’na göre tarım arazilerine kesinlikle tarım dışı kullanım izninin verilmediğini anlatan Dr. Gürsel Küsek, “Türkiye’de artık tarım arazilerine kesinlikle inşaat izni verilmeyecek. Tarım arazisine inşaat izni vermek, bir ormanı ateşe vermek gibidir. Maalesef bunu halen anlamayan hainler var. Örneğin, yıllar önce Şanlıurfa’daki 4,5 milyon hektarlık Harran Ovası’ndaki birinci sınıf tarım arazilerine imar izni verilmiş. Şanlıurfa’nın stadyumunu bile tarım arazisinin üzerine inşa etmişler. Bu yüzden Türkiye’de 78 milyon hektar tarım arazisinin heba olmaması için, yeni çıkarılan toprak kanunu çok önemlidir. Türkiye’de tarımın verimli olması için toprak toplulaştırma çalışmalarını hızla devam ettiriyoruz” dedi.
TAPULAŞMA ÖNEMLİ

Türkiye’deki bütün tarım arazilerinin toplulaştırma çalışmalarının bitirilmesinin bir sürece bağlı olduğunu ifade eden Armataş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Mansur Taş, “Tarım arazilerini toplulaştırma çalışmaları, bu hızla devam ederse 10-15 yıl daha süreceğini düşünmekteyiz" dedi. Sahara Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Kemal Demirel, “Arazi toplulaştırma ile birlikte yeni köy yerleşim alanları düzenlenmektedir. Atılımlar köylünün yüzünü güldürüyor. Tarlasını eken, ürününü satan köylü devletine teşekkür ediyor. Dolayısıyla tarımda siyaset olmayacağını devletimiz sayesinde köylümüz de çiftçimiz de anladı” diyerek sözlerini tamamladı. (Yeni Şafak)