İmar Barışı’na düşük faizli kredi

04 Ağustos 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 04 08 2018 - 2:30

3 kamu bankası İmar Barışı için düşük faizli kredi sunuyor. Krediler, 1.33’ten başlayan faiz oranıyla 60 aya kadar vade seçenekli olacak.


İmar sorunlarının çözülmesi amacıyla hayata geçirilen İmar Barışı ile imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılar kayıt altına alınıyor. Başvuru süreci 31 Ekim’de sona erecek İmar Barışı uygulamasından daha fazla vatandaşın faydalanmasını sağlamak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak çalışma yürüten Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın, Yapı Kayıt Belgesi alacaklar için kredi faiz oranlarında indirime gittiği bildirildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, üç bankanın hazırladığı ‘İmar Barışı Kredisi’nin 6 Ağustos’tan itibaren başvuru sahiplerinin kullanımına sunulacağı aktarıldı. Krediden yararlanmak isteyenlerin başvurularını e-devlet üzerinden yapabilecekleri ifade edildi.
 
31 Aralık son gün
 
Başvuru sahiplerinin, İmar Barışı’na konu tahakkuk tutarları kadar finansman ihtiyaçlarını 
60 aya kadar vade seçenekleriyle 1.33’den başlayan faiz oranlarıyla kredi alarak karşılayabileceği belirtilen açıklamada, vatandaşların ‘Yapı Kayıt Belgesi’ almak için 31 Aralık tarihine kadar ödeme yapabileceği kaydedildi. Üç banka tarafından 60 ay vadeli kredilerde 20 bin liraya kadar aylık faiz oranı 1.33, 20 bin ile 100 bin lira arasında aylık faiz oranı 1.48, 100 bin lira ve üstünde aylık faiz oranı 1.65 olarak belirlendi.

ETİKETLER