İmamoğlu: YSK bu konuda son noktayı koymak zorundadır

DHA/AA |  15 Nisan 2019 Pazartesi - 17:11 | Son Güncelleme : 15 04 2019 - 19:49

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, "YSK, bu konuda son noktayı koymak zorundadır" dedi.


Esenler semt pazarında esnaf ve vatandaşlarla sohbet eden Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, Maltepe'deki sayımla ilgili soruya, YSK, bu konuda son noktayı koymak zorundadır. Artık bizim güvenimizi sarsmayı başlamıştır bu süreç. Üzülüyoruz. YSK, vazifelidir. Milli bir vazifesi ve sorumluluğu vardır. Ülkenin, geçmişten bugüne, yarınlara dönük demokratik sürecine ya katkı sunacaklar ya da çok kötü bir iz bırakacaklar. Dönüm noktasıdır. Yapmasınlar. Her şeyi denediler olmadı. Büyükçekmece'yi de denediler, olmadı. Bir baktılar ki, kendileri bazı yanlış işlemler yaptılar, döndüler, 'Acaba Maltepe'de ne çıkarırız. Aman yavaş, acele etmeyin, bir şey bulmaya çalışalım' dediler. Aklı ermiyor insanın. Benim aklım ermiyor. YSK'yı göreve davet ediyorum" ifadelerini kullandı.
 
"BENİM MAÇA GİTMEME KİMSE ENGEL OLAMAZ"  
 
Ekrem İmamoğlu, haftasonu oynan futbol müsabakasını gitmesinden dolayı eleştrilere de, Bence milletin nezdinde hiç polemik meselesi değil. Son yıllarda en barışçıl, en huzurlu iki maçı izledim. Hiç sorunsuz. Hem de dünyanın en önemli derbilerinden biri. Fenerbahçe-Galatasaray. Çok güzel. İnsanlar sadece bize sevgi ve coşku gösterisinde bulundular" diye yanıt verdi.
 
İmamoğlu, "Sizi maça gitmeyin diye kim aradı" sorusuna da, Evet beni kulübün yetkilisi aradı. Efendim 'tehdit unsurları var, maça gelmesi doğru değildir'. Ben de dedim ki hayır kardeşim. Eğer böyle bir süreç varsa sorumlusu siz değilsiniz. Orası kamuya açık bir alan. Benim maça gitmeme kimse engel olamaz. Eğer bir sorun tespiti varsa beni arasınlar. Siz benden bunun ismini açıklamamı bekliyorsunuz. Ben açıklamam. Kendisi yaptığı şeyi açıklasın. Ben cevap veririm. Kamuya bu süreci açıklayacak olan kulüp yetkilisini arayan kişidir. Ben maçlara gitmeye devam edeceğim" şeklinde yanıt verdi.
 
BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem  İmamoğlu, "Birileri kaybetti diye seçimin yenilenmesini düşünmenin bile sürece  zarar vereceğine inanıyorum. Zihnimin hücresinde dahi, beynimin bir köşesinde  dahi bu ihtimali beslemiyorum. Seçim bitmiştir." dedi.

İmamoğlu, CHP 2. Bölge Koordinasyon Merkezinde düzenlediği basın  toplantısında, gerçeklerden bahsetmeden bugünü anlamanın zor olduğunu, hayatın  gerçeklerini konuşmak gerektiğini söyledi.

Binali Yıldırım'ın "Geçersiz oylar benim lehime artmaktadır.  Yanlışlık varsa her iki adayın da oyları aynı oranda artması gerekir. Bu da  gösteriyor oylarımız sandıkta iç edilmiştir." dediğini aktaran İmamoğlu, "Binali  Bey, kendi mantığını, kendi akıl yürütmesini hukuki gerekçe, kanıt ve delil  zannediyor ama işine gelir gibi konuşuyor. " dedi.

Ekrem İmamoğlu, toplumu infiale soktuğu, topluma iyi mesajlar  vermediği, İstanbul'u hareketlendirdiği iddialarına da yanıt vererek,  "Hareketlendirdiğim doğru. Nereye gitsem binlerce insan etrafıma toplanıyor. Beni  gören İstanbullular gülümsüyor. Görmek istiyorsa Sayın Yıldırım'ı pazara, yemeğe,  kahvaltıya, hatta İstanbul'un üç güzide kulübü, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş  maçına davet ediyorum. Beraber gidelim hareketliliğin ne olduğunu orada görsün."  diye konuştu.

Maça giderek, Yüksek Seçim Kurulu'nun nasıl baskı altında  tutulacağını, futbolu takip eden birisi olarak stratejik anlamda nasıl bir amacı  olabileceğini bulamadığını ifade eden İmamoğlu, "Ama ben kendilerine bazı  ipuçları vereyim. Seçimden sonra bu ülkenin bakanlarıyla özel toplantılar  yapıyorsanız işte o Yüksek Seçim Kurulu'na baskı anlamına gelebilir." ifadesini  kullandı.

Bir gazetecinin sorusu üzerine İmamoğlu, yurt dışından asla medet  ummadığını, kendisini yurt dışından arayıp tebrik edenin olmadığını söyledi.

İmamoğlu, başka bir soru üzerine, Yüksek Seçim Kurulu'nun Maltepe'de  şu ana kadar yapılan sayımları kabul ettiğini hatırlatarak, "Dolayısıyla bunların  geçersiz olması yönünde yapılan başvurular boşa çıkmış oldu. Bundan sonra  yapılacak sayımın da en hızlı şekliyle yapılması hususunda bir ilçe seçim  kuruluna yetki verdiğini biliyorum. İlçe seçim kurulunda, kurulların arttırılması  ve sandık sayımının hızlanması noktasında iki ilçe seçim bölgesi var Maltepe'de,  her iki hakimin ortak kararıyla hareket edilmesi noktasında bir önerisi vardı.  Aslında yerine getirilen ve il seçimin kabul ettiği düzen buydu. Az önce  belgesini gösterdim. Rakibimizin adına orada bulunan sandık kurulu üyeleri,  süreci yavaşlatma adına böyle bir kararın alınmasında iş birliği yaptı. Yüksek  Seçim Kurulu, kendi kararının doğru olduğunu, dün alınan kararın yanlış olduğunu  bugün yapılan itiraz gereği netleştirmiş oldu." yanıtını verdi.

ETİKETLER

chp imamoğlu ysk