İlker Aycı'dan önemli açıklamalar: Yüzde 25'i tamamlandı!

AA |  04 Nisan 2019 Perşembe - 11:00 | Son Güncelleme : 04 04 2019 - 13:50

THY Teknik Hangar'da düzenlenen basın toplantısında THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Aycı açıklamalarda bulundu. Aycı, Atatürk Havalimanı'nın İstanbul Havalimanı'na taşınma süreciyle ilgili, "taşınmanın yüzde 25'i tamamlandı" dedi.


Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra  Komitesi Başkanı İlker Aycı, "Biz hiç kimsenin İstanbulumuzda işinin ve gücünün  aksamasını istemiyoruz. Dünyanın en büyük sivil havacılık göçünü de yapmak  mecburiyetindeyiz. İstanbullular, bu süreç içerisinde Basın Ekspres Yolu'nun  alternatif yolunu kullanarak ne olur trafikte zorluklar yaşamayın." dedi. 
 
THY Teknik Hangar'da düzenlenen basın toplantısına THY Yönetim Kurulu  ve İcra Komitesi Başkanı Aycı'nın yanı sıra, THY Özel Büro Başkanı Kemal Öztürk,  THY Kargo Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, THY Mali Genel Müdür Yardımcısı  Murat Şeker, THY İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim Çay, THY  Basın Müşaviri Yahya Üstün, THY Uçuş İşletme Genel Müdür Yardımcısı Aykut Alpa,  THY Ticari Genel Müdür Yardımcısı Akif Konar, THY Pazarlama ve Satış Genel Müdür  Yardımcısı Ahmet Olmuştur ve THY Yatırım ve Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı  Ahmet Bolat katıldı.
 
"Havacılık göçünü başlatmak üzereyiz"
 
Toplantıda konuşan Aycı, THY markası ve Türk sivil havacılığı için  tarihi bir sürecin arifesinde olduklarını ifade ederek, "Sevinçliyiz, mutluyuz,  gururluyuz ama hem de biraz hüzünlüyüz. Bizlere ve taşıdığımız milyonlarca  yolcuya, yüz binlerce çalışana ev sahipliği yapmış, onların anılarını,  mutluluklarını, sevinçlerini, kederlerini, her şeyi birlikte yaşadıkları  Türkiyemizin en büyük havalimanından, dünyanın en büyük havalimanına, havacılık  göçünü başlatmak üzereyiz." diye konuştu.
 
Aycı, "Bizim açımızdan da son derece profesyonelce hazırlanmış taşınma  planlarımız, uluslararası danışmanlarla, yerel otoritelerle ve tüm kurum ve  kuruluşlarla yapılmış stratejik önemi olan çalışmalara dair tüm hazırlıklarımızı  tamamlamış olmakla birlikte, bir süredir toplam taşınmanın yüzde 25'ini de  gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Geriye artık büyük kısmı kaldı." dedi.
 
 
"Kapasite bizi kaldırmaz hale gelmişti"
 
Emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara şükranlarını sunan İlker Aycı,  konuşmasına şöyle devam etti:
 
"1912'deki ilk havacılık tecrübesinin yaşandığı Atatürk  Havalimanımızın, Türk sivil havacılığı tarihindeki o en önemli adımların atıldığı  tarihi havalimanımızın çok önemli günleri, geceleri oldu. 1933 yılında ilk sivil  uçuşumuzu İstanbul'dan Ankara'ya gerçekleştirmiştik. 1947 yılında Ankara'dan  başlayan uçuş, İstanbul'a o günkü adıyla Yeşilköy Havalimanımıza stop yaptıktan  sonra, buradan havalanıp ilk uluslararası uçuşumuz olarak tarihe geçecek Atina  uçuşunu neticelendirmişti. Daha sonra 1953 yılında uluslararası hale getirilen ve  büyütülen, geliştirilen İstanbul Havalimanımız yapılan yeni planlarla buranın tam  bir uluslararası havalimanı olarak değerlendirilmesi üzerine, buranın  büyütülmesine karar verilmişti. 1950'li yıllardaki o adımlardan, sonra 1980'lerde  başka adımlar atıldı. 1983 yılında Kargo Terminaliyle geliştirilen sivil  havacılığımız, kargo bakımından da yurdumuzun en önemli merkezi haline Türk sivil  havacılığında gelmişti. 1990 yılların başında atılan adımlar ve yine 2000 yılında  özellikle uluslararası terminalimizin geliştirilmesiyle birlikte Türk sivil  havacılığında çok daha farklı, anlamlı bir süreç başlamış oldu."
 
O dönemki kapasitesiyle 20 milyon kapasiteli yeni terminale  kavuşulduğunu belirten Aycı, "Atatürk Havalimanı kapasitesi 65-70 milyonlara  dayanmıştı. Yine de bize yetmez olmuştu. Saatlik uçuş kapasitesini artırmak üzere  hava kontrol kulesiyle birlikte yapılan çalışmalar Sivil Havacılık Genel  Müdürlüğümüzün ve Devlet Hava Meydanlarımızın, Ulaştırma Bakanlığımızın  katkılarıyla, kapasite giderek artırılmıştı. Ama bir yerden sonra artık bu  kapasite bizi kaldırmaz hale gelmişti. Özellikle yaz ve yüksek sezon  yoğunlukları, bizi zorlamaya başlamıştı. Çalışanlar üzerine ağır bir yük  bindirmeye, yolcularımız için de zor anların yaşanmasına sebep olmuştu." diye  konuştu.
 
"Taşınmayı en süratli şekilde gerçekleştireceğiz"
 
İlker Aycı, "Yaşanan tüm buradaki anılar, hüzünlü anlar şimdi dünyanın  en büyük havalimanlarından birine taşınmamızla birlikte adeta büyük bir gurur  anına dönüşecek. Göç başladı. Büyük göçün en büyük adımını atacağız. 5 Nisan'la  başlayacak süreç, gece saat 03.00'te başlayacak büyük taşınmanın büyük adımıyla  birlikte, biz 45 saatlik süre içerisinde bu taşınmayı tamamlayacağız. Yeni  evimize, yuvamıza kavuşacağız." dedi.
 
Tarihi ana hem tanıklık ettiklerini hem de bu tarihi anın aktörü  olduklarını ifade eden Aycı, şunları kaydetti:
 
"Taşınma sırasında zaman zaman hesapta olan, olmayan aksaklıklar  meydana gelebilir. Çalıştığımız lojistik firmasıyla birlikte 5 ayrı noktada  backup istasyonları kurduk. Yani herhangi bir biçimde taşınma sırasında taşınmayı  akamete uğratacak, herhangi bir aracımızda, herhangi bir arıza meydana gelirse  oraya müdahale etmek için 40 kilometrelik yolun içerisinde 5 ayrı istasyon  kurduk. Bu da ortalama 4 kilometre içerisinde her olaya müdahale şansını bize  verdi. Süreçteki akamete uğramalara karşı da planlarımızı hazırladık. Emniyet,  Valilik ve İBB mensubu arkadaşlarımız sağ olsunlar bizi desteklediler. Bu  taşınmayla ilgili olarak Basın Ekspres Yolu, en kritik atar damarı oluşturuyor.  Taşınma sırasında havuzlu kavşaktan başlamak suretiyle Basın Ekspres Yolu'nun  kapatılması mümkün olacak. Bu sayede biz de taşınmayı en süratli şekilde  gerçekleştireceğiz."
 
 
"Basın Ekspres Yolu'na alternatif yolları kullanın"
 
Bu hafta sonu 2 tane uluslararası fuarın ve Açık Öğretim Lisesi'nin  sınavları olacağını hatırlatan Aycı, bunlar da dikkate alınarak alternatif  yolların beslenmesiyle ilgili planların da hazırlandığını söyledi.
 
Aycı, "Özellikle gerek bu fuarlara gelecek olan ziyaretçiler, fuar  mensupları ve aynı şekilde açık öğretim lisesi sınavlarına girecek kardeşlerimize  seslenmek istiyorum. Ne olur alternatif yolları o güne bırakmadan öğrenin,  güzergahları çalışın. İşiniz akamete uğramasın. Biz hiç kimsenin İstanbulumuzda  işinin ve gücünün aksamasını istemiyoruz. Dünyanın en büyük sivil havacılık  göçünü de yapmak mecburiyetindeyiz. İstanbullular, bu süreç içerisinde Basın  Ekspres Yolu'nun alternatif yolunu kullanarak ne olur trafikte zorluklar  yaşamayın." dedi.
 
İstanbul Havalimanı'ndan ilk uçuşu başkent Ankara'ya yapacaklarını  belirten Aycı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Atatürk Havalimanı'ndan son uçuşu Singapur'a yapacağız. Singapur  uçuşuyla birlikte buradaki uçuşlarımızı tamamlamış olacağız. Sivil havacılık  macerası, 80 yılı aşkın hizmet etmiş uluslararası Yeşilköy ve Atatürk  havalimanları adını alan havalimanımız misyonunu, görevini büyük bir başarıyla  gerçekleştirmiş olmanın gururuyla veda ediyor. THY'nin 86 yılına bastığı bu  senemize Atatürk Havalimanının bize verdiklerini hiç unutmayacağız. Yeni  havalimanımızda sizlerle yeni başarı hikayelerini birlikte yazacağız."
 
"Yeni destinasyonları İstanbul'a ve THY'ye kazandıracağız"
 
İstanbul Havalimanının Türkiye turizmine, ziyaretçi sayısına ve  dünyada kargo taşımacılığında mal ve hizmetlerin hızlı bir şekilde  ulaştırılmasında çok büyük bir misyonu olacağını vurgulayan Aycı, "Transit  yolcunun en önemli rotası İstanbulumuz olacak. Yeni geniş gövde uçaklarımızla  daha da büyüyecek filomuzla, yeni havalimanında yeni destinasyonlara da  beraberinde uçacağız. Ülkemize uçamayan bazı ülkeler ve bazı hava yollarıyla  anlaşmalarımızı tazeleyip bizim onlara, onların da bize uçmalarını sağlayıp, yeni  destinasyonları İstanbul'a ve Türk Hava Yollarımıza kazandıracağız. İstanbul'a  uçacaklar arasında Çin'den de gelen hava yolları var. Japonların hava yollarını  da bekliyoruz." dedi.
 
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, İstanbul  Havalimanının kalitesiyle, hizmet kalitesini sağlayacak yeni yuva olacağını  belirterek, şunları kaydetti:
 
"Önümüzdeki dönemde açılacak olan 3'üncü pisti de heyecanla  bekliyoruz. 1 sene içerisinde tamamlanacak olan 3'üncü pist de geldiğinde, çok  daha farklı, çok daha ciddi anlamda iniş kalkışlarıyla hizmet kapasitesi  yakaladığımız bir yere dönüşecektir. 2 pistiyle kapasite anlamında buradan yüzde  10 daha fazla kapasiteyle başlıyor olacağız. Birlikte yeni hikayeleri yaşamak ve  yaşatmak üzere sizleri İstanbul Havalimanımıza bekliyoruz."
 
Taşınmanın maliyeti sorulan Aycı, "Müsaade ederseniz rakam  açıklamayayım. Çünkü halka açığız. Çok net bir rakam söylemem doğru olmaz. Belli  kısımlarını elbette paylaşacağız. Kamuoyunun merak ettiği kısımları da  aydınlatacağız. Halka açık şirket olmanın bize verdiği sorumlulukla şu anda  cevaplayamayacağım. Yaptığımız planlarla, son derece efektif, verimli,  Türkiye'deki mevcut şartlarla yapılabilecek olan, bize en uygun planları  hazırlamış bulunuyoruz." diye konuştu.
 
Öte yandan, taşınma planlamasının bu gece 686 tırdan oluştuğu  belirtilirken, 700 THY aracının da eşlik edeceği, 1386 araçlık bir organizasyon  planlandığı kaydedildi.