İlk Suudi kadın Formula 1 pilotu

26 Haziran 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 26 06 2018 - 2:30

Ferrari sahibi olan ilk Suudi Arabistanlı kadın yarış meraklısı Aseel el-Hamad ülkesinde kadınlara trafiğe çıkma izninin verildiği gün, Fransa’daki Paul Ricard Pisti’nde Formula 1 otomobili kullandı.


Suudi Arabistan Motor Sporları Federasyonu’nun ilk kadın yönetim kurulu üyesi ve ilk Ferrari sahibi Suudi kadın olan Aseel el-Hamad, ülkesindeki kadınların araç kullanmalarına karşı yasağın kalkması sonrası bir ilke imza attı. Renault Formula 1 Takımı’ndan yapılan açıklamaya göre, el-Hamad, sezonun 8. yarışı Fransa Grand Prix’si öncesi gerçekleşen geçit töreninde F1 otomobilinin direksiyonuna geçti. El-Hamad, 10 yıl sonra Formula 1 takvimine dönen Fransa Grand Prix’sine ev sahipliği yapan Paul Ricard Pisti’nde, Renault’nun 2012 sezonundaki aracı E20’yi sürdü. El-Hamad, Reuters’a yaptığı açıklamada “Bugün sadece kadınların araç kullanmaya başlayacağı yeni dönemi değil aynı zamanda Suudi Arabistan’daki motor sporlarında kadınların doğuşunu kutladığımızı düşünüyorum. 
 
Motor tutkusu
 
Yeni kuşağın, genç kızların motor sporlarda yer aldığını görmeyi iple çekiyorum. Onların eğitim yaptığını ve bu sporu bir kariyer olarak ciddiye aldıklarını izlemek istiyorum. Bu benim en büyük başarım olacak” dedi. El-Hamda ayrıca geçit töreninden önce 5 Haziran’da da eğitim amaçlı bir sürüş gerçekleştirdi.

ETİKETLER