İlk kez görüntülendi!

AA |  12 Mart 2018 Pazartesi - 20:11 | Son Güncelleme : 12 03 2018 - 20:11

Uzak Doğu'da yaşayan gri başlı kız kuşu (Vanellus cinereus) Türkiye'de ve Avrupa'da ilk defa Samsun'un Bafra ile 19 Mayıs ilçeleri sınırlarında yer alan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan Kızılırmak Deltası'nda gözlemlendi.


Yaban hayatı uzmanı ve kuş gözlemcisi Emin Yoğurtcuoğlu, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, bir süredir Samsun Büyükşehir Belediyesi ve UNESCO iş  birliğinde Kızılırmak Deltası'nda çalıştıklarını söyledi.
 
Yoğurtcuoğlu, alanda farklı habitatları fotoğraflamak için  bulundukları sırada nadir bir tür olan gri başlı kız kuşunu fotoğrafladıklarını  belirtti.
 
Kuşun Uzak Doğu'da yaşadığını, Türkiye ve Avrupa'da ilk defa  görüldüğüne dikkati çeken Yoğurtcuoğlu, "Doğa Koruma ve Milli Parklar'da görevli  Mustafa Akça tarafından gri başlı kız kuşu görüntülendi. Haberi alır almaz birçok  doğasever ve kuş gözlemcisi gibi bölgeye geldik. Fotoğraflarda kuşun  tanımlamasını yaptık. Eskiden kaçak binaların olduğu yerde kuşu görüntüledik."  dedi.
 
Bu kuş türünün Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde görülmesinin çok  önemli olduğuna işaret eden Yoğutcuoğlu, "Bugüne kadar bu kuş Türkiye ve  Avrupa'da hiç görülmemiş. Daha önce bir kere Umman'da görülmüş en yakın. Normalde  Hindistan'ı geçmeyen bir kuş. Nasıl buraya geldiği konusunda bir fikrimiz yok ama  yolunu şaşıran kuşlar olabiliyor. Bazı türler bu şekilde yollarını şaşırıp  gelebiliyor. Burada çıkması çok enteresan." diye konuştu.
 
Kuşu çok yakın mesafeden gördüklerini ve fotoğrafladıklarını anlatan  Yoğurtcuoğlu, bu türün Kızılırmak Deltası'nda görülmesinin Türkiye ve Avrupa'da  kuş gözlemcileri ve fotoğrafçıları ile doğaseverlerde heyecan yarattığını dile  getirdi.
 
Gri başlı kız kuşunun yazın üremek için Japonya ve Kore'ye çıktığını,  Tayland, Vietnam, Laos ve Burma'da yaşadığını belirten Yoğurtcuoğlu, türün kış  aylarında daha da güneye Endonezya'ya kadar inebildiğini ifade etti.  Yoğurtcuoğlu, "Hindistan'ın batısına hiç geçmemiş bir tür. Şu an gerçek anlamda  biz kuş gözlemcileri arasında 'bomba' dediğimiz bir olay yaşanıyor. Hatta  Avrupa'dan dahi kuş gözlemcileri onu görmek için çıkıp gelebilir." dedi.
 
Kızılırmak Deltası'nın zengin bir habitat barındırdığını vurgulayan  Yoğurtcuoğlu, bölgenin barındırdığı zenginliklerin yer alacağı çalışmalarını  UNESCO yetkililerine ulaştıracaklarını söyledi.
 
Yoğurtcuoğlu, bu türle birlikte Türkiye'nin kuş türü sayısının 484'e  ulaştığını, Kızılırmak Deltası'nda görülen tür sayısının 356 olduğunu aktardı.  Yoğurtcuoğlu, gri başlı kız kuşu ile birlikte Avrupa'nın da dahil olduğu batı  palearktik bölgedeki bin ikinci tür olduğunu kaydetti. 
 
Doğa fotoğrafçısı Hasan Aktürk de gri başlı kız kuşunun Kızılırmak  Deltası'nda ilk defa görülmesinin son derece önemli olduğunu dile getirdi.
 
Türün Türkiye ve Avrupa'da daha önce görülmediğini söyleyen Aktürk,  "Kızılırmak Deltası UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer aldı. UNESCO Dünya  Miras Listesi'nde yer alması için çalışmalar yapılıyor. Bu kuşun burada görülmesi  UNESCO Dünya Mirası için dev bir adım. Telefonlarımız susmuyor. İstanbul, Ankara,  Çorum, Trabzon, İzmir gibi birçok ilden kuşu fotoğraflamak isteyen kuş  fotoğrafçısı ve doğasever şu an deltada çalışıyor. Deltamız kuş fotoğrafçıları  için çok önemli bir yer." diye konuştu.
 
Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube  Albayrak da Kızılırmak Deltası'nda yaptıkları çalışmalar ve uyguladıkları  tedbirler sayesinde bölgede bitki örtüsü ve doğal yaşamın korunduğuna dikkat  çekti.
 
Daha önce kaçak yapıların olduğu yıkım çalışmaları sonrası doğaya  kazandırılan alanda ender bir kuş türünün görülmesinin kendilerini ayrıca mutlu  ettiğini dile getiren Albayrak, bölgenin kuş fotoğrafçıları ve doğaseverler  açısından ilerleyen günlerde daha çok ziyaret edileceğini düşündüklerini söyledi.

ETİKETLER