İlk çocuk obezite merkezi İzmir'de açıldı

AA |  11 Mart 2019 Pazartesi - 16:32 | Son Güncelleme : 11 03 2019 - 16:43

Türkiye'nin ilk çocuk obezite merkezi, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe'nin katıldığı törenle İzmir'de hizmete açıldı.


Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz  Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde  düzenlenen törende, "hastalığa değil sağlığa yatırım" anlayışıyla kişilerin yaşam  kalitelerini artırmak için önemli projelere imza attıklarını söyledi.
 
  
 "Çocukluk Obezitesini Önleme Eylem Planı" kapsamında hazırlanan  çalışmalara devam edildiğini hatırlatan Meşe, "Çocuklarımıza bu merkezlerimizde  vereceğimiz eğitimlerle bilinç oluşturmalıyız. Sağlıklı vücut ölçülerini,  fiziksel aktivitelerini, uyku zamanlarını, bilgisayar, televizyon gibi  araçların  bilinçli ve vakitli kullanımını, kısacası sağlıklı hayat bilincini ve obeziteden  nasıl uzak duracaklarını kendilerine öğretmeliyiz." diye konuştu.
 
Meşe, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, obezitenin gelişmiş ve  gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını  bildirdi.
 
Açılışı yapılan merkezin Türkiye'de ilk olduğunu vurgulayan Meşe,  "Obezite, son 40 yılda 5 ile 19 yaş arası çocuk ve adölesan dönemde 10 kattan  fazla artmıştır. Her 4 çocuktan biri fazla kilolu ya da obez. Bu durum birçok  kronik hastalığa ve erken ölümlere neden oluyor. Biz 'çocuk kalpler ölmesin,  onlar yaşasın' istiyoruz. Bu yüzden bu konuya çok önem veriyoruz diyoruz." diye  konuştu.
 
Konuşmaların ardından merkezin açılışı yapıldı.
 
 "48 milyon Suriyeliye poliklinik hizmeti verdik"
 
Meşe, daha sonra, Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa  Birliğinin desteğiyle Karabağlar ilçesinde kurulan Göçmen Sağlığı Eğitim  Merkezi'nin açılışını yaptı.
 
Türkiye'nin kapılarını her zaman bu kişilere açtığını anlatan Meşe,  Türkiye'de 3,7 milyonu Suriyeli olmak üzere 4,7 milyon kişinin misafir edildiğini  aktardı.
 
   
Bu kişilerin tüm sağlık hizmetlerinin ücretsiz verildiğini vurgulayan  Meşe, şunları kaydetti:
 
"Poliklinik hizmeti verdiğimiz Suriyeli göçmen sayısı 48 milyona  ulaşmıştır. Hastanelerde yatırılarak tedavi edilen hasta sayısı 1 milyon 800 bin,  ameliyat sayısı 1,5 milyon ve hastanelerimizde yaptırılan doğum sayısı 415 bin  olmuştur. Ülkemizde uygulanan 'Ulusal Aşı Takvimi' doğrultusunda yaklaşık 5  milyon doz aşı yapılmıştır. Böylelikle, bir taraftan Suriyeli misafirlerimizin  sağlıklarını korurken diğer taraftan kendi vatandaşlarımız için sağlık  risklerinin bertaraf edilmesi sağlanmıştır."
 
Meşe, İzmir Karabağlar Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezi'nde şimdiye kadar  79 hekim ile 123 yardımcı sağlık personelinin uygulamalı uyum eğitimlerini alıp  ihtiyaç olan merkezlerde çalışmaya başladıklarını dile getirerek toplamda 29  kentte 37’si güçlendirilmiş olmak üzere, 178 göçmen sağlığı merkezinde bu  kişilere hizmet vermeye devam etiklerini bildirdi.
 
Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu da Türkiye'nin  Suriyelilere örnek sağlık hizmeti verildiğini söyledi.
 
 İzmir Sağlık Müdürü Bediha Salnur ise kent genelinde 7 göçmen sağlığı  merkezinin hizmet verdiğini anlattı.
 
Sağlık Bakan Yardımcısı Meşe, İzmir programı kapsamında Bayraklı'da  sağlıklı yaşam merkezini de hizmete açtı.
 
Programlara, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da  katıldı.