İlişkilerinizi korumak için dans edin

Ela Alkan (aelaalkan@gmail.com) |  19 Kasım 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 19 11 2017 - 2:30

Çocuk, büyük herkese sanatın en az bir dalıyla uğraşmasını tavsiye eden Tan Sağtürk, özellikle dansın ilişkilere pozitif enerji kattığını ifade ediyor.


Ünlü balet Tan Sağtürk, Fransız Devlet Balesi’nde çalıştı ve buraya ilk giren yabancı oldu. Sağtürk, Fransa’dan ayrılarak İstanbul’a geldikten sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde bir sene baş balet olarak çalıştı. Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel adlı klasik eserler ile Ara Danslar Ara Nağmeler ve Emrivaki adlı modern balelerde başrol oynayarak Türk seyircisiyle buluştu. Sosyal faaliyetleriyle pek çok insanın hayatına dokunan Sağtürk, kendi adını taşıyan bale ve dans eğitim merkezini açtı. Sağtürk’le dansın insan sağlığındaki önemi ve ilişkisine kadar pek çok konuyu konuştuk...
 
Dansa bale ile mi başlanmalı? 
 
Her yaş grubunun kendi vücut gelişimine göre farklı bir fiziksel kapasitesi ve koordinasyon yeteneği var. Bu gelişime uygun olan dans türü ile başlayabilirler. Bale için ideal yaş aralığı 3-4 yaştır. Tan Sağtürk Akademi’de öğrenciler ‘Mini Bale’  eğitimiyle 3 yaşından itibaren baleye başlar. Çeşitli oyun ve hikâyeler eşliğinde bale ve müzikle tanışırlar. Bu süreci 2 yıllık ‘Klasik Bale Hazırlık’ ve 8 yıllık ‘Teknik Bale’ eğitimleri takip ediyor. 8 yıllık teknik eğitim sonrası Milli Eğitim Bakanlığı onaylı diplomalarını almaya hak kazanan öğrencilerimiz bale eğitmenliği yapma ve bale okulu açma ayrıcalığına   sahip oluyor. 
 
Çocuklar neden dans eğitimi almalı? Dans hayatımızda neleri değiştirebilir?
 
Bale, dans, müzik ve herhangi bir sanat dalı ile uğraşan çocuklar düzen, sorumluluk ve sabır kazanır, sosyal ve iş yaşantılarında daha başarılı bireyler olarak yetişirler. Özellikle bale ve dans gibi grup derslerinde çocuklar güzel bir sosyal ortamda,  grup çalışması ve işbirliği vasıflarına çok erken yaşta sahip olurlar. Balenin fiziksel katkıları ise oldukça değerlidir. Doğru beslenme alışkanlığı kazanan öğrenciler sağlıklı ve güçlü bir bünyeye sahip olur. Bale eğitimi çocukların ortopedik sorunlarını ve duruş bozukluklarını düzeltir. En önemlisi bale ve dans kötü alışkanlıklardan uzak durmayı sağlayarak, çocukların ergenlik dönemlerini daha sağlıklı ve verimli geçirmelerine yardımcı olur. 
 
Birçok dans okulunuz var. Özellikle Güneydoğu’da da açtınız. Nasıl tepkiler aldınız?
 
18 yıl önce tohumlarını serptiğimiz Tan Sağtürk Akademi ile Türkiye’nin dört bir yanında;  İstanbul’da toplam 9 okul olmak üzere, İzmir, Trabzon, Ankara, İzmit, Adapazarı, Samsun, Gaziantep, Mardin, Kayseri, Diyarbakır, Kıbrıs, Kahramanmaraş ve Elbistan’da okullar açtık. Anadolu şehirlerimizdeki ilgi beni çok mutlu ediyor. Dansa, müziğe, sanata her çocuğun ihtiyacı var. Okullarımız binlerce öğrenciye ulaştık. Demek ki sanat ortamı yaratınca insanlar talep ediyor.
 
Sanattan uzaklaşmak kendini reddetmektir
 
Kültür ve sanatın hatta dansın özellikle kadınlar için büyülü bir gücü olduğu söyleniyor öyle mi?  
 
Dansın sadece kadınlar için değil herkes için ayrı bir büyüsü vardır. Sizi bulunduğunuz zaman ve mekândan bambaşka yerlere götürebilir, hayal gücünüzü genişletir. Ayrıca duygularınızı ifade edebilmek için de çok rahatlatıcı bir yöntemdir. Kültür ve sanatla yoğrulan insan rafineleşir. Bu iki kavramdan korkmak, kaçmak, uzak durmak kendini reddetmektir. Birlikte gülüyor, ağlıyor, heyecanlanıyor, benzer şeyleri düşünüyor, avuçlarımızdaki kelebekleri alkışlarla uçuruyorsak “birlikte yaşama arzusuna tutunuyoruz” demektir. Bu arzuyu canlı tutmak, ilişkilerimizi korumak, onarmak ve yeni ilişkiler kurmak için kültür ve sanatın kendisi gerekir bize. İnsani değer ve ilkelerimiz oluşabilsin diye...  
 
Dans etmenin özellikle kadınlarda stres ve depresyonu ortadan kaldırdığı özgüveni artırdığı söyleniyor? 
 
Bale, dans ve fiziksel olarak yapılan tüm aktiviteler her yaştan kişilerin fiziksel yeteneklerini geliştirir. Özgüveni yükseltir, kişisel ve sosyal gelişim kazandırır. Yaratıcılığını geliştirir. Kişinin pasif değil aktif bir yaşam sürmesini sağlar.
 
Tan Sağtürk’le Türkiye’de baleye bakış değişti mi?
 
Ülkemizde ‘bale sanatçısı’ olarak tanınmak, sevilmek çok özel ve ayrıcalıklı bir duygu. Çünkü bu çoğu meslekten daha az rastlanır ve nadide bir meslek. Türkiye’ye geldikten sonra “Türkiye’de erkek dansçı olmak nasıl bir duygu?” sorusuyla karşılaştığımı hatırlıyorum... Başlarda bu soruya oldukça şaşırmıştım çünkü o güne kadar bir fark hissetmemiştim. Zaman içinde ailelerin erkek çocuklarını baleye, dansa göndermek istemediklerini gördüm. Bu durum belki de benim varlığımla biraz kırıldı. İnsanlar hem kadın hem de erkekler için bir meslek olduğunu gördü yeni nesli ve aileleri etkiledi. Böylece bale ve dansa talep arttı.  
 
Dans etmek özgüveni yükseltip sosyal becerilerinizi geliştirir
 
Dans etmenin eğlenceli olması dışında sağlık için de yararlı olduğu biliyor. Nedir bu yararlar?
 
Bale ve dans refleksleri geliştirdiği için günlük yaşamda kişi arabayı da daha doğru kullanır, işinde de daha doğru kararlar alır. Takım çalışması becerisi kazanır, amaç belirleme ve hedef koyma refleksi gelişir. En önemlisi bedenine daha iyi bakma hissine sahip olduğundan, sağlığa zararlı maddelerden uzak durur. Ayrıca dans derslerine katılmak özgüveni yükseltip sosyal becerilerinizi geliştirir. Fiziksel egzersiz yapmak stresi ve gerginliği azaltır.
 
En önemlisi sizce neden dans edelim? 
 
Herkesin hayatında sanatın en az bir veya birkaç dalının yer alması gerektiğini düşünüyorum. Sanat eğitimiyle birlikte hayatlarında pozitif enerjinin artığını görecekler. Sanata ilgi duyan veya profesyonel olarak bu dalda ilerlemek isteyen herkesi okullarımıza bekliyoruz.

YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep