İletişim Başkanı Altun'dan NATO Zirvesi değerlendirmesi

AA |  04 Aralık 2019 Çarşamba - 0:53 | Son Güncelleme : 04 12 2019 - 0:53

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'nin mülteci krizini yöneterek ve DEAŞ ile mücadele ederek NATO'ya en fazla katkı sağlayan ülke olduğunu, müttefiklerin de terör örgütleriyle mücadelede Türkiye'ye destek vermesi gerektiğini bildirdi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki heyetle NATO  Zirvesi kapsamında Londra'da bulunan Altun, Twitter'dan zirveye ilişkin  açıklamalarda bulundu.
 
İletişim Başkanı Altun, "Türkiye'nin istediği çok net. Nasıl ki biz,  mülteci krizini yöneterek ve DEAŞ ile mücadele ederek, NATO'ya en fazla katkı  sağlayan ülke olup müttefiklerimizin güvenliklerine destek veriyorsak,  müttefiklerimiz de terör örgütleriyle mücadelemizde bize destek vermelidir."  ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'nin NATO müttefiklerinin PKK/YPG/PYD'yi desteklemeye son  vererek üzerlerine düşeni yapması gerektiğinin altını çizen Altun, şunları  kaydetti:
 
"Müttefiklerimizin, 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETÖ  firarilerini iade ederek bizimle iş birliği yapmaları gerekmektedir.  Teröristlerin, Avrupalı müttefiklerimizden yardım, destek ve sığınma imkanları  bulmasına izin verilmemelidir."
 
"NATO üyeliğimizi sorgulama cüretini gösterdiler"
 
Altun, Türkiye'nin yüz binlerce Suriyelinin ülkelerine dönebilmelerini  sağlamak için Suriye'ye güçlerini gönderdiğine vurgu yaparak, "Çok büyük bir  bölgenin, teröristler için güvenli bir liman haline gelmesinin önüne geçtik.  Müttefiklerimiz ise bu çabalarımızı destekleyecekleri yerde eleştirdiler. Bizi  eleştirenler, ulusal güvenlik endişelerimizi ve NATO üyeliğimizi sorgulama  cüretini gösterdiler." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Biz bugüne dek en ciddi tehlikeler karşısında bile ortak güvenlik  uğruna NATO'ya en fazla katkı sunan ülke olduk." ifadesini kullanan Altun, şöyle  devam etti:
 
"Yakın bir gelecekte de ulusal güvenliğimizden taviz verme niyetinde  değiliz. İçinde bulunduğumuz dönemdeki en ciddi insani krizin bir sonucu olarak  Türkiye, 3,6 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bu uğurda  birçok kaynak ve on milyonlarca dolar harcandı. Avrupalı müttefiklerimizse bu  devasa sorun karşısında bize yardım etme hususunda çekingen davranmaya devam  ediyorlar."
 
NATO Zirvesi'nin bu meseleleri açık yüreklilikle ele alma açısından  mükemmel bir fırsat olduğunun altını çizen Altun, "Türkiye'nin uluslararası  teröre karşı mücadelesinin yanı sıra güvenlik ihtiyaçlarının ve endişelerinin de  kabul edilmesi gerekmektedir. NATO ancak ve ancak anlamlı bir diyalog  aracılığıyla güçlendirilebilir." değerlendirmesini yaptı.