İlaca kur zammı yok

22 Ağustos 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 22 08 2018 - 2:30

İlaçta dövizden kaynaklı bir zammın olmayacağını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Fiyatlarda şu an herhangi bir artış söz konusu değil. Ayrıca ilaç tedarikinde de herhangi bir sorun yaşanmayacak” dedi


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  dövizdeki hareketlilik ve ilaç fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Döviz kurundaki hareketliliğe bağlı olarak ilaç temininde ve fiyatlandırmasında vatandaşı tedirgin edecek bir durumun söz konusu olmadığını belirten Koca, “İlaç fiyatlarında şu an herhangi bir artış söz konusu değil. Bu anlamda ilaç tedarikinde de herhangi bir sorun yaşanmamaktadır” diye konuştu.
 
Depolar sorunsuz
 
Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Koca, eş değeri olmayan ilaçlarla ilgili herhangi bir sıkıntının bulunmadığını söyledi. Koca, “Euro bazında tespit edilen dönemsel uygulamalarımız, fiyatını belirlediğimiz ilaçlarımız var. Bununla ilgili olarak da sektörle belli aralıklarla zaten görüşüyoruz. Bu anlamda yapılabilecek olana hep birlikte karar veriyor ve yol alıyoruz. Şu an depolarda herhangi bir sıkıntının olmadığını biliyoruz” dedi.
 
Tercih yerli ilaç
 
Bakan Fahrettin Koca, bu süreçte özellikle hekimlerin ve vatandaşların eş değer ilaç kullanmaları konusunda daha hassas davranmalarını isteyerek, “Muadili olan, yerli ve ülkemizde üretilen ilaçların tercih edilmesi önemli” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER