İkinci el araç almak isteyenlere güzel haber!

AA |  24 Mart 2020 Salı - 11:28 | Son Güncelleme : 24 03 2020 - 11:46

Türkiye'de corona virüsün ikinci el araç piyasasına yansımaları merak konusu olmuştu. İkinci el araç almak isteyenlere güzel haber geldi. Online 2. el pazarında araç fiyatlarında düşüş yaşandı.


İkinci el online pazarda araç  fiyatları, yeni tip corona virüsün (Kovid-19) Türkiye'de etkisini gösterdiği mart  ayının ilk 2 haftasında şubat ayına kıyasla yüzde 2,5 geriledi. 
 
Çin'de ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan yeni tip corona virüs  salgını, dünya genelinde binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olurken,  virüsün etkileri gündelik hayatın yanı sıra küresel ekonomide de etkisini gösteriyor.
 
ÜRETİME ARA VERDİLER
 
Dünya genelinde borsaları ve neredeyse tüm ekonomik faaliyet  alanlarını etkileyen virüs, otomotiv sektörüne de darbe vurdu. Bu dönemde dünyaca ünlü birçok otomotiv üreticisi, üretime ara vermek zorunda kaldı.
 
Söz konusu gelişmelerin, ilk Kovid-19 vakasının 11 Mart'ta görüldüğü Türkiye'de, sıfır araç pazarının yanı sıra ikinci el araç piyasasına yansımaları da merak konusu oldu.
 
YÜZDE 80'İ FİYATLARI AŞAĞI ÇEKTİ
 
AA muhabirinin, Türkiye'de ikinci el araç ticareti ile uğraşan 40  binden fazla kurumun halka açık olan sitelerdeki ilanlarının perakende fiyat hareketlerini izleyen INDICATA'dan edindiği veriler, ikinci el piyasasında  görülen fiyat artışının virüs nedeniyle gerilemeye başladığına işaret etti.
 
Buna göre, son dönemlerde suni fiyat artışlarının görüldüğü ikinci el  online pazarda araç fiyatları, virüsün Türkiye'de etkisini gösterdiği mart ayının  ilk 2 haftasında (1-17 Mart) şubat ayına kıyasla yüzde 2,5 geriledi.
 
Bu dönemde online pazarda ilan veren kurumların yüzde 80’i fiyatlarını aşağı yönlü revize etti. Satışa çıkan araç adetlerinde ise bir düşüş veya yükseliş görülmedi.
 
Konuya ilişkin soruları yanıtlayan INDICATA Satış Direktörü Aslı Göker, online ikinci el araç ticareti yapan kuruluşların araç  satın alma eğiliminin bir miktar azaldığını ve bazılarının nakitte kalıp araç  almamayı tercih ettiğini dile getirdi
 
SÜREÇ DAHA DİJİTAL OLARAK YÜRÜTÜLECEK
 
Online pazarda ikinci el araç satıcılarının yüzde 80'inin fiyatlarını  aşağı çekmesini değerlendiren Göker, "Online'da ilan veren kurumların yüzde 80’i  fiyatlarını aşağı yönlü revize etti.  Araç bulunurluğu stabil seyrediyor.  Araç  satın alma eğiliminde, hala kurumların satın alma eğilimi var ama bir miktar  azaldı, nakitte kalıp araç almama eğilimi var bazı kurumlarda. Bireysel tarafı  takip etmediğimiz için bir yorum yapamıyorum o tarafla ilgili olarak. Segment  bazında bakıldığında söz konusu dönemde ikinci el online fiyatlarda yüzde 2,5'lik  bir düşüş görülüyor. Mart sonunda bir daha rakamlara bakacağız." diye konuştu.
 
Yaşanan bu sürecin satın alma alışkanlıklarını değiştireceğini, satış  süreçlerinin daha dijital olarak yürütüleceğini ve talebin bu yönde olacağını  düşündüğünü aktaran Göker, "Diğer yandan bireylerin toplu taşıma kanalları  kullanmak yerine araç alma eğilimi gösterebileceklerini de düşünüyorum. Ayrıca  üretici firmaların fabrikalarını geçici olarak kapatmaları, üretim için yan  sanayiden yeteri kadar parça tedarik edememeleri sebepleriyle de yine ikinci el  araç satışının buna bağlı olarak artış gösterebileceğini de öngörebiliriz."  dedi.
 
'FIRSATÇILAR FİYATLARI DÜŞÜRMEK ZORUNDA KALACAK'
 
Göker, söz konusu azalışın özellikle son dönemde internet ortamındaki  ilanlarda fahiş fiyat artışı yapan fırsatçıların fiyatlarını etkileyip  etkilemeyeceği yönündeki soruya ilişkin ise şunları kaydetti:
 
"Fiyatlardaki azalış bence bu dönemde fırsatçıları etkileyebilir,  fiyatlarını düşürmek zorunda kalacaklar. Fırsatçılar fiyatı ne kadar yükseltirse  yükseltsin artık pazar orada olmayacağı için ister istemez pazarın normal  fiyatlarına çekecekler fiyatlarını. Çünkü artık öyle bir noktadayız ki müşteri o  yüksek fiyatlara cevap vermeyecektir. İkinci el ticareti yapan kurumların yüzde  80'İnin fiyatları aşağı çektiği bir noktada, fırsatçıların çok da uzun süre böyle  devam edebileceklerini ben düşünmüyorum şahsen."