İkinci el araç alanlar dikkat!

12 Ekim 2018 Cuma - 14:40 | Son Güncelleme : 12 10 2018 - 14:40

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kuralları sizin için derledik.


İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Aksi takdirde sorunlarla karşılaşabilir, aracı gerçek piyasa değerinin çok daha üstüne satın alabilir ve ya aldığınız araçtan memnun kalmayabilir ve zarar edebilirsiniz. İşte ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken 10 altın kural;
 
1- Ekstra harcamalar olacağını göz önünde bulundurun. Ona göre bütçe hesabınızı yapın.
 
2- Doğru aracı seçtiğinizden emin olun: Bütçenizi belirledikten sonra sizin için en uygun aracı seçtiğinizden emin olun.
 
3- Aracın piyasa değerini öğrenin: Satıcı ile irtibata geçmeden önce seçtiğiniz aracın piyasa değerlerini öğrenin. Araştırdığınız diğer araçların, aynı model ve aynı yaşta olmasına dikkat edin. Daha sonra satıcı ile görüşmenizde, fiyat endeksini daha iyi yapabileceksiniz.
 
4- Satıcı ile iletişime geçin: İlk telefon görüşmenizde şu temel soruları sorun: Aracı neden satmak istiyorlar? Ne zamandan beri aracı kullanıyorlar? Önemli bir kaza var mı? Hiç hasarı oldu mu? Araç genel olarak ne durumda? Motor durumu nasıl? Son bakımı ne zaman yapıldı ve hangi parçalar bakıma alındı?
 
5- Aracı mutlaka gözünüzle görün. Herhangi bir gözle görülür hasar var mı kontrol edin. Temel noktaları kontrol edin.
 
6- Şasi ve motor numarasını kontrol edin: Numaraların aracın ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası uyuşup uyuşmadığını kontrol edin.
 
7- Test sürüşüne çıkın.
 
8- Mutlaka bir bilir kişiden yardım alın: Makul bir ücret karşılığında, aracınızı iyi bir ustaya gösterin.
 
9- Sigorta şirketinizden yardım alın.
 
10- Pazarlığınızı iyi yapın....