İki Koreli’nin Türk vatandaşlığı yarışı

Mete Tansu (mtansu@gazetevatan.com) |  19 Haziran 2017 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 19 06 2017 - 2:30

Hyundai Assan’ın üreteceği B-SUV modelinin adaylarından biri olan Kona’nın sır perdesi kalktı. Heyecan daha da arttı. Şirket Kona ile Creta arasındaki tercihini bu yıl açıklayacak.


İzmit fabrikasının 20’nci yılını kutlayan Hyundai Assan’da üçüncü yerli model için nefesler tutuldu. Hyundai Assan’ın İzmit tesisinde üreteceği B-SUV modelinin adaylarından biri olan Kona’nın üzerindeki sır perdesi kalktı. Güney Koreli otomotiv devi, adını Hawai’deki bölgeden alan yeni crossover’ı Kona’nın dünya lansmanını gerçekleştirdi. Yeni SUV’ın tanıtılmasıyla birlikte Hyundai Assan’ın heyecanı bir kat daha arttı. 
Şirket, Türkiye’de üretilecek modeli Hindistan, Çin ve Rusya pazarında satılan Creta ile Kona arasından seçecek. Hyundai Assan i10 ve i20’den sonra İzmit’te üretmeyi planladığı SUV’un kararını bu yıl vermeyi istiyor. B-SUV’un 2019’dan itibaren bantlardan indirilmesi hedefleniyor. Şirket, B-SUV’dan yılda 50 bin adet üretmeyi planlarken, Avrupa en büyük pazar olacak. 
Peki SUV için hangi model öne çıkıyor? Hyundai Assan’ın CEO’su ve Başkanı Mong-Hyun Yoon, gönlünün Creta’dan yana olduğunu, boyutlarıyla Türkiye pazarı için daha uygun olduğunu söylemişti. Yoon, Creta’yı şöyle değerlendirmişti: 
 
‘Creta daha kârlı olur’
 
“Creta, Hyundai Assan için daha uygun ve kârlı olur. i10 ve i20’nin yan sanayi parçalarının yüzde 24’ü Hindistan’dan geliyor. Fiyatı daha uygun oluyor. Bu yüzden Creta’nın seçilme şansı çok daha yüksek. Ana merkez B-SUV’un İzmit’te 2021’den itibaren üretilmesini planlıyor. Ben Avrupa ve Türkiye’de bu segmente olan ilginin arttığını görüyorum, bir an önce üretime geçmeyi istiyorum. 2019’da Creta’yı bantlarından indirmek için çabalıyorum. O dönemde Creta makyaj geçirmiş olacak. Creta’nın üretimine yeni yüzüyle start vermiş olacağız. i20’de de benzer şeyi yapmıştık. Önce makyajlı versiyonu üretmeye başlamış, hemen ardından yeni jenarasyonu devreye almıştık.” 
Creta’nın Hyundai’nin 2015’te piyasaya sunduğu ve 200 binden fazla satış grafiğine ulaşan Tuscon’u andırmasının şansını artırdığı belirtiliyor. Hyundai Assan, Kona’yı Ekim’de ülkemizde satışa sunacak. Tüketicilerin Kona’ya göstereceği ilgi Hyundai için yol haritası olacak. 
 
1.4 mİlyon SUV sattı
 
HyundaI, 2001’de Avrupa’da piyasaya sunduğu Santa Fe ile ilk kez SUV sınıfına giriş yaptı ve 16 yıllık sürede model gamına eklenen diğer ürünlerle çıkışını sürdürdü. Hyundai, Avrupa’da 1.4 milyondan fazla SUV satarak önemli bir başarı elde etti. Hyundai Motor Başkan Yardımcısı Eui-Sun Chung tarafından tanıtılan Kona’ya baktığımızda cesur, kaslı ve şık görüntüsüyle dikkati çekiyor. 4.165 mm uzunluğa sahip araç, basamaklı tip ön ızgarası, LED farları, kontrastlı çamurluk dizaynı, tavan rafı ve arka kısımdaki spoylerle öne çıkıyor. Hyundai Kona’da; 
120 beygir gücündeki 1.0 litrelik T-GDI ve serinin en hızlısı 177 beygirlik 1.6 litre T-GDI motor seçenekleri yer alıyor. Hyundai’nin kendi geliştirdiği 7 ileri DCT şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi ilk olarak 1.6-litre T-GDI versiyonda satışa sunulacak. Hyundai ilk kez küçük bir segmentte üst düzey donanım olan head-up ekranı Kona’ya ekledi. Böylelikle sürüş bilgileri direkt olarak sürücünün görüş hattına yansıtılıyor. Araçta bir diğer ilgi çekici özellik akıllı telefonlarının içeriğini Apple CarPlay ve Android Auto aracılığıyla sistemin ekranına aktaran Display Audio. 

ETİKETLER

Hyundai Assan B-SUV