İki dünya devi iş birliklerini resmen duyurdu

15 Ocak 2019 Salı - 16:37 | Son Güncelleme : 15 01 2019 - 18:08

Otomotiv dünyasında konuşulan ve Türkiye`yi de çok yakından ilgilendiren dev ortaklık bugün resmen açıklandı. Volkswagen ve Ford birlikte araç üretimi yapacaklarını duyurdu. Açıklamaya göre Volkswagen`in geliştireceği bir city van, Ford Motor`un Türkiye`deki fabrikasında üretilebilecek


Alman otomobil devi Volkswagen ve ABD otomobil devi Ford, Detroit Otomobil Fuarı'nda düzenlenen törende ticari ve van tipi araçlarda küresel iş birliklerini resmen duyurdu. İş birliği kapsamında iki şirket ticari araç üretimi, elektrikli ve otonom teknolojileri ile mobilite servisleri geliştirecek. İş birliğinin 2022 yılından itibaren başlaması planlanıyor.

"TÜRKİYE'DE VAN ÜRETİM YAPILMASI BİR SEÇENEK" 

Volkswagen AG ile Ford Motor Co arasında ticari van (minibüs) ve pickup (kamyonet) üretimi alanında iş birliği yapılmasına yönelik anlaşmasının resmi olarak duyurulduğu basın toplantısında konuşan Volkswagen CEO'su Herbert Diess, Türkiye'de van üretiminin bir seçenek olduğunu söyledi.
 
Volkswagen açıklamasına göre, Volkswagen'in geliştireceği bir city van, Ford Motor'un Türkiye'deki fabrikasında üretilebilecek.
 
Anlaşma kapsamında Ford da Avrupalı müşterileri için daha büyük ticari minibüsler geliştirecek ve üretecek. Ford ayrıca her iki şirket için orta ölçekli kamyonetler geliştirecek ve üretecek.