IKBY çekildi, Irak "karşılık veririz" dedi! Barzani mevzilerden çıktı

AA |  01 Kasım 2017 Çarşamba - 20:59 | Son Güncelleme : 02 11 2017 - 1:26

Savunma Bakanlığına bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) liderliği ve Bağdat ile müzakere heyeti, yapılan anlaşma taslağının tamamından dün akşam geri çekildi" denildi. Irak merkezi yönetimi, "Erbil'e bağlı silahlı grupların federal yönetim güçlerine saldırması halinde yasal şekilde karşılık verileceğini" duyurdu. Barzani ise bu sıralarda Peşmerge mevzilerini ziyaret etti.


Irak merkezi yönetimi, "Erbil'e bağlı silahlı grupların  federal yönetim güçlerine saldırması halinde yasal şekilde karşılık verileceğini"  duyurdu. 
 
Savunma Bakanlığına bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığından yapılan  yazılı açıklamada, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) liderliği ve Bağdat ile  müzakere heyeti, yapılan anlaşma taslağının tamamından dün akşam geri çekildi."  denildi.
 
IKBY'nin zaman kazanma peşinde olduğu öne sürülen açıklamada,  anlaşmadan geri çekilmelerinin asla kabul edilemeyeceği vurgulandı.
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"IKBY, federal güçlerin yerleşmesini engellemek ve onlara zarar vermek  için müzakere sürecinde güç harekatı yapıyor ve yeni savunma hatları oluşturuyor.  Buna karşı sessiz kalmamız mümkün değildir. Tüm vatandaşlarımız ve güçlerimizi  korumamız gerekiyor. Erbil'e bağlı silahlı grupların, federal yönetim güçlerine  saldırması halinde onlara yasal şekilde karşılık verilecektir."
 
"IKBY ile çatışmaya girmek istemiyoruz"
 
Öte yandan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de devlet televizyonunda  yayımlanan açıklamasında, "IKBY ile çatışmaya girmek istemiyoruz. Bu, onlardan  çekindiğimiz veya korktuğumuz için değil, vatandaşlarımızın can güvenliğine  verdiğimiz önemden kaynaklanıyor." dedi.
 
Ülkenin tüm sınır kapılarında kontrolü sağlamak istediklerini  vurgulayan İbadi, "IKBY'deki vatandaşlarımızın abluka altına alınması önerisini  reddettik." ifadesini kullandı.
 
Barzani'den Peşmerge mevzilerine ziyaret
 
Bu arada IKBY'deki başkanlık süresinin bir kez daha uzatılmamasını  isteyen ve görev süresi bugün itibarıyla dolan Mesut Barzani, Fişhabur Sınır  Kapısı'na yakın Suhela'daki Peşmerge mevzilerini ziyaret etti.
 
Barzani, 29 Ekim'de parlamentoya gönderdiği mektubunda, 12 yıllık  başkanlık süresinin bir kez daha uzatılmasını kabul etmediğini belirterek, 1  Kasım itibariyle görevine devam etmeyeceğini bildirmişti.