İdlib'de Esed rejimine ait helikopter düşürüldü

AA |  11 Şubat 2020 Salı - 13:35 | Son Güncelleme : 11 02 2020 - 16:44

Suriye'nin İdlib kentinde muhaliflerin Esed rejiminden geri almaya çalıştığı Serakib ilçe merkezinin batısında rejime ait bir helikopter düşürüldü.

Öte yandan muhaliflere yakın sosyal medya hesapları, ölen pilotun İran'ın Ortadoğu'daki operasyonlarını yöneten ve 2020 başlarında ABD tarafından öldürülen general Kasım Süleymani'yle çekilmiş fotoğrafını yayınladı.


Suriye'nin İdlib kentinde muhaliflerin Esed rejiminden  geri almaya çalıştığı Serakib ilçe merkezinin batısında rejime ait bir helikopter  düşürüldü.  İdlib'in güneyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgeye düşen  helikopterin pilotu ve beraberindeki 2 rejim unsuru öldü. Esed rejimi ve destekçileri, ay başında Rusya'nın hava desteğiyle  Serakib ilçe merkezi ve Neyrab ve Afis'in de aralarında olduğu bazı köylere hakim  olmuştu.
 
Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatına uymadılar
 
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu  yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde  bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te  muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin  başında geliyor.
 
Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana  toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı  bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney  bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma  bölgesi" oluşturuldu. Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilanıyla  durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden 3'ünü Rusya'nın hava  desteği sayesinde ele geçirdi ve İdlib'e yoğunlaştı. Rejim güçlerinin Eylül  2018'de askeri yığınağına hız vermesi üzerine, Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018'de  ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı. Saldırılarına kısa bir  süre ara verdikten sonra yeniden başlayan rejim güçleri, Mayıs 2019'da bölgeyi  tümüyle ele geçirmek için kara operasyonu düzenledi.
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 10 Mayıs 2019'da yaptığı açıklamada,  rejim unsurlarının İdlib’in güneyine yönelik artan saldırı ve tacizlerinin 6  Mayıs’tan itibaren kara harekatına dönüştüğüne dikkati çekmişti.  Rejim ve destekçileri bu tarihten itibaren, Kefrenbude, Han Şeyhun,  Maraatinüman, Serakib gibi büyük ilçelerin yanı sıra İdlib'in güneyi ve  güneydoğusu, Hama'nın kuzey ve doğu kırsalı ile Halep'in güney ve batı kırsalında  çok sayıda yerleşimi yoğun topçu ve hava saldırıları neticesinde ele geçirdi.
 
17 Eylül 2018'deki Soçi mutabakatından bu yana rejim ve  destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. Ocak  2019'dan beri Türkiye sınırı yakınlarına göç edenlerin sayısı 1 milyon 767 bine  ulaştı.
 
Pilotun Kasım Süleymani'yle fotoğrafı ortaya çıktı
Öte yandan Milliyet'te yer alan habere göre muhalifler, geri almaya çalıştıkları Serakib ilçesi yakınlarında rejime ait bir helikopteri vurdu, görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.
 
Suriye'de muhaliflerin elindeki İdlib'de çatışmalar sürerken, bugün bir rejim helikopteri düşürüldü. 
Muhaliflere yakın sosyal medya hesapları, ölen pilotun İran'ın Ortadoğu'daki operasyonlarını yöneten ve 2020 başlarında ABD tarafından öldürülen general Kasım Süleymani'yle çekilmiş fotoğrafını yayınladı.Kasım Süleymani'nin organize ettiği Hizbullah milisleri, rejim saflarında yer alıyor.

İdlib'de muhalifler rejim helikopterini düşürdü!video için tıklayın