İdil'deki terör operasyonunda sona doğru

08 Mart 2016 Salı - 11:18 | Son Güncelleme : 08 03 2016 - 11:33

İlçede dün 19 örgüt mensubunun etkisiz hale getirilmesiyle ölen terörist sayısı 95'e yükseldi, çok sayıda silah, örgütsel doküman, telsiz ve patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi. Teröristlerin üzerlerinden çıkan dokümanlar arasında keskin nişancı eğitimlerini ve patlayıcı yapımını anlatan kağıtlar ile şifreli talimatlar bulundu. Dün meydana gelen çatışmada 2 asker yaralandı.


Şırnak'ın İdil ilçesinde terör örgütü  PKK'ya yönelik operasyonda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 95'e yükseldi. Dün gece saatlerinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma çıktı. 2 asker bu çatışmada yaralandı. 
 
ÇAĞRILAR DEVAM EDİYOR
 
İdil'de teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan  çukurların kapatılması, barikatların kaldırılması, halkın can ve mal güvenliğinin  sağlanması için ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından Türk Silahlı  Kuvvetleri ve emniyet unsurlarınca 18 Şubat'ta başlatılan "Şehit Özel Harekat  Polisi Ersin Yıldırım Operasyonu" kararlılıkla sürüyor.
 
Turgut Özal Mahallesi'nde çembere alınan terör örgütü üyeleriyle  aralıksız mücadele eden güvenlik güçleri, teröristlere sık sık "teslim olun"  çağrısı yapıyor. Teröristler ise gizlendikleri evlerin duvarlarında açtıkları  deliklerden ateş açıyor.
 
Operasyonda bugüne kadar 5'i keskin nişancı silahı olmak üzere 41 uzun  namlulu silah, 5 roketatar, 6 tabanca ve aralarında zırh delici mermilerin de  bulunduğu çok miktarda mermi, 144 el bombası, patlayıcı yapımında kullanılan  malzeme, bir ton amonyum nitrat, çok sayıda örgütsel doküman, telsiz, dürbün,  fotoğraf makineleri ve flaş bellekler ele geçirildi.
 
Keskin nişancı eğitimi şeması
 
Etkisiz hale getirilen teröristlerin üzerilerinde yapılan aramada ise  keskin nişancı eğitimlerini ve patlayıcı yapımını anlatan kağıtlar ile şifreli  talimatlar bulundu. Teröristlerin, bu şemalarla örgüte yeni katılan üyelere  patlayıcı uzmanı ve keskin nişancı eğitimi verdiği, daha sonra bu kişileri sınava  tabi tuttuğu ortaya çıktı.
 
Teröristlerden arındırılan bölgelerde arama tarama çalışmalarını  sürdüren ve ele geçirilen tüm delilleri titizlikle inceleyen güvenlik güçleri,  etkisiz hale getirilen teröristlerden 5'inin keskin nişancı olduğunu saptadı.
 
Bomba imha uzmanları da teröristlerden temizlenen bölgelerdeki el  yapımı patlayıcıları tek tek etkisiz hale getiriyor.
 
 
İlçede huzur ve güvenin sağlanmasına yönelik operasyonda şimdiye kadar  176 barikat kaldırıldı, 56 çukur kapatıldı, 390 el yapımı patlayıcı imha edildi,  2 bin 975 ev teröristlerden arındırıldı.
 
Yüzde 95'lik bölümü tamamlanan ilçede, dün 19 teröristin daha etkisiz  hale getirilmesiyle toplam sayı 95'e yükseldi.
 

ETİKETLER