İDDEF'in Burkina Faso'da yaptırdığı medreseler hizmete açıldı

26 Nisan 2018 Perşembe - 15:02 | Son Güncelleme : 26 04 2018 - 15:04

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) tarafından Burkina Faso'nun çeşitli noktalarında yaptırılan 8 medrese hizmete alındı.


Ülke genelinde, başkente uzak 8 ayrı köyde 8 medrese, 5 mescit,  görevli hocaların ikamet edecekleri 6 ev ve su kuyuları inşa edilirken, hizmete  alınan projeler için 5 ayrı noktada toplu açılış töreni düzenlendi.
 
İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan'la birlikte Türkiye'den gelen  yaklaşık 30 kişinin bulunduğu heyet, Pella, Niou, Godo, Nango ve Lapone  kentlerindeki medreseleri ziyaret etti.
 
Bölgelerin yerel yöneticilerinin ve halkın yoğun ilgi gösterdiği  törenlerde, Kur'an-ı Kerim tilavetinin yanı sıra ilahiler okunup dualar edildi.
 
Godo'daki açılış töreninin ardından AA muhabirine açıklama yapan İDDEF  İcra Kurulu Başkanı Turan, 2011 yılında başkent Vagadugu'daki merkez medresenin  açılmasıyla Burkina Faso'daki hizmetlerine başladıklarını dile getirerek, bu  medresede yetişen talebelerin farklı noktalarda hoca olarak görevlendirildiğini  anlattı.
 
İlk etapta yetiştirilen talebelerden 4'ünün Fildişi Sahilleri'nde, 16  tanesinin ise 8 ayrı köyde kurulan medreselerde hoca olarak istihdam edildiğini  kaydeden Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"2011 yılında başlattığımız bu hizmet, merkez medresemizde 60 talebe,  8 köyde kurulan medreselerde ise toplam bine yakın talebe ve 28 görevli hocamız  ile birlikte bereketli bir proje halini almış oldu. Biz sadece bu köyde değil  Burkina Faso'daki 213 tane 'karye' diye isimlendirilen köylerde, yani küçük  ilçelerde, önümüzdeki 10 yılda bu hizmetleri yaymayı planlıyoruz."
 
Turan, bölgeye hem insani hem de İslami hizmetleri beraberce  götürmenin önemli olduğuna vurgu yaparak, "Amacımız, götürdüğümüz hizmetlerden  sonra ayrılarak değil, bu kardeşlerimizin arasında bulunarak, içinde yaşayarak  hizmetlerimizi devam ettirmek." diye konuştu.
 
Hizmet götürdükleri yerleri Türkiye'nin herhangi bir ilçesinden ayrı  görmediklerini belirten Turan, "Bundan sonrası için de hizmet götürdüğümüz bu  karyeler, bu ilçeler bizim hem hafızamızda hem kalbimizde hem de doğrudan ilgi  alanımızda olacaklar. Bizim İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu olarak  anlayışımız budur." değerlendirmesinde bulundu.
 

ETİKETLER