İçişleri Bakanlığından sanal dolandırıcılığa uyarı

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba - 21:37 | Son Güncelleme : 25 03 2020 - 21:37

İçişleri Bakanlığı, sahte sosyal medya hesapları, internet siteleri, e-posta ve kısa mesajlar aracılığıyla yapılan dolandırıcılık faaliyetlerine karşı dikkatli olmaları için vatandaşları, hazırladığı kamu spotlarıyla bilgilendiriyor.


Bakanlık, siber suçlarla mücadele kapsamında söz konusu dolandırıcılık  faaliyetlerine karşı vatandaşları uyarmak amacıyla proje başlattı.
 
Bu kapsamda hazırlanan ve ünlü isimlerin de rol aldığı kamu spotları,  Bakanlığın sosyal medya hesaplarından paylaşılmaya başlandı.
 
Videolarda, sahte sosyal medya hesapları, internet siteleri,  elektronik posta iletisi veya cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlar ile  gerçekleştirilmeye çalışılan dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşlar  bilgilendirildi.
 
Bugün yayınlanan kamu spotunda, şarkıcı Metin Şentürk, balık tutarken  cep telefonuna "Tatil kazandınız, kredi kartı bilgilerinizi girin" mesajı gelen  vatandaşı, "Bu kadar basit oltaya gelme. İnternette kart bilgilerini güvenilir  olmayan sitelerle paylaşma" ifadeleriyle uyarıyor.