İçişleri Bakanlığından personel alımı

AA |  23 Mart 2020 Pazartesi - 3:06 | Son Güncelleme : 23 03 2020 - 3:06

İçişleri Bakanlığınca "dernekler denetçi yardımcısı" kadrosuna sözlü giriş sınavı ile 15 personel alımı gerçekleştirilecek.


Resmi Gazete'de yer alan ilanda, Bakanlığın merkez teşkilatında genel  idare hizmetleri sınıfında boş bulunan dernekler denetçi yardımcısı kadrosuna  sözlü giriş sınavı ile 15 personel alınacağı belirtildi.
 
Sınava başvuracak adayların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun  48'inci maddesinin (A) fıkrasında sayılan şartları taşımaları, en az 4 yıllık  lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari  bilimler fakültelerinden veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen  yurt içi ve dışındaki öğrenim kurumlarından birini bitirmiş olmaları, sınavın  yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış  olmaları, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından  2018-2019 yıllarında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) P23 puan türünden  en az 70 ve üzerinde puan almaları şartları aranıyor.
 
Başvuruda bulunanlardan en yüksek puanlı 90 kişi arasında yer alan  adaylar, 6-8 Mayıs tarihlerinde Ankara'da yapılacak sözlü giriş sınavına  katılmaya hak kazanacak.
 
Adaylar "www.icisleri.gov.tr" web sitesinde yayımlanacak sınav başvuru  linkinde yer alan 2020 yılı İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçi Yardımcılığı  Giriş (Sözlü) Sınavı İş Talep Formu'na "www.turkiye.gov.tr" internet adresi  üzerinden e-devlet şifresi ile 6-10 Nisan tarihlerinde erişip, elektronik ortamda  doldurarak müracaat edecek.
 
Başvurular e-devlet şifresi ile yapılacağından adayların  "www.turkiye.gov.tr" hesabının bulunması ve e-devlet şifresi almaları gerekiyor.  Adaylar, e-devlet şifresini içeren zarfı, PTT müdürlüklerinden şahsen başvuru ile  üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimliğini ibraz ederek temin  edebilecek.
 
KPSS P23 başarı puan sıralamasına göre sınava katılacak adaylara ait  kesin sonuç listesi 14 Nisan'da "www.icisleri.gov.tr" sitesinde duyurulacak.
 
Sözlü olarak tek aşamada yapılacak giriş sınavında genel olarak  adayların hukuk, iktisat, maliye ve kamu yönetimi bilgileri ile ifade kabiliyeti,  temsil yeteneği, tavır ve hareketleri gibi kişisel vasıfları da göz önünde  bulundurulacak. 
 
Sınavı kazananlar, kesin başarı puanı en yüksek adaydan başlanmak  suretiyle ilanda yer alan boş kadro sayısı kadar asıl ve yeteri kadar yedek olmak  üzere açıklanacak. Adayların kesin başarı puanının eşitliği halinde yabancı dil  notu yüksek olana öncelik verilecek.
 
Başarılı adaylara ait kesin başarı listesi de Bakanlığın internet  sitesinden ilan edilecek.