İçişleri Bakanlığı'ndan yeni koronavirüs genelgesi! Tüm Türkiye'de yapılacak

AA |  25 Kasım 2020 Çarşamba - 23:47 | Son Güncelleme : 26 11 2020 - 0:37

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, bugünden itibaren ülke genelinde 4 gün süresince vali ve kaymakamların koordinasyonunda, başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık bulunduğu yerlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamındaki tedbirlere uyulup uyulmadığı yoğun şekilde denetlenecek.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, tüm valiliklere "Kovid-19  Denetimleri" konulu genelge gönderildiği belirtildi.
 
Temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve  yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulmasının salgınla mücadelede başarı  açısından büyük önem taşıdığı vurgulanan genelgede, bugüne kadar vali ve  kaymakamların koordinasyonunda yapılan denetimlerin salgınla mücadeleye katkı  sunduğu ifade edildi.
 
Genelgeye göre, 26­-27­-28­-29 Kasım'da tüm il ve ilçelerde, vali ve  kaymakamların koordinasyonunda, başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve  alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık bulunduğu yerlere  yönelik yoğunlaştırılmış denetimler yapılacak.
 
Tek tek kontrol edilecek toplu ulaşım araçlarında, yolcu kapasite  sınırlaması, HES kodu uygulaması, maske takma zorunluluğu, gerekli hijyen,  temizlik tedbirlerinin alınıp alınmadığı denetlenecek.
 
Pazar yeri yöneticileri belirlenecek
 
Yerel yönetimlerce her bir pazar yeri için pazar yeri yöneticisi  belirlenecek, bu yöneticiler valilik ve kaymakamlıklara bildirilecek.
 
Salgınla mücadeleye yönelik alınması gereken tedbirlerden ve  belirlenen kurallara uyulmasından sorumlu olacak pazar yeri yöneticilerinin  denetim ekipleriyle iletişimi ve koordinasyonu etkin şekilde sağlanacak.
 
Alışveriş merkezlerindeki denetimler
 
Alışveriş merkezlerinde aynı anda bulunabilecek kişi sayısı ve çalışma  saatleri kısıtlamalarına uyulması konularına ağırlık verilecek. Denetimlerde,  daha önce illere gönderilen genelge kapsamında alışveriş merkezi klima ve  filtreleme sistemlerinin bakımı ve filtre değişimlerinin düzenli yapılıp  yapılmadığı kontrol edilecek.
 
 Vali ve kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk  kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy ve mahalle muhtarları ile meslek  odaları arasındaki koordinasyon sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak,  uygulamada aksaklık yaşanmamasına dikkat edilecek.