İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile Ramazan Bayramı genelgesi

AA |  22 Mayıs 2020 Cuma - 14:43 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 16:15

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Bayramı trafik tedbirleri" genelgesi gönderdi. Genelgeye göre, bayram süresince ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması olmasına rağmen 22-27 Mayıs tarihlerinde sıkı trafik denetimleri yapılacak. Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan araçların 00.00-06.00 saatleri arasında şehirler arası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek. Ramazan Bayramı tedbirleri kapsamında 22-27 Mayıs'ta jandarma ve emniyetten toplam 111 bin 384 personel görev yapacak.


İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Bayramı  trafik tedbirleri" genelgesi gönderdi. 
 
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, genelge doğrultusunda bayram  tatili 23-26 Mayıs tarihlerinde 4 gün olmasına rağmen trafik tedbirleri 22-27  Mayıs tarihlerinde 6 gün süreyle uygulanacak.
 
Ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması olmasına rağmen bayram  süresince trafik ekipleri, yollardaki denetimlerini sürdürecek.
 
Özellikle bayramda seyahat izin belgesiyle 65 ve üzeri yaşlardaki  vatandaşların refakatçileriyle tek yönlü istedikleri yerlere gitmesi, tarım ürünü  hasadı için yapılacak seyahatler ve sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlardan  kaynaklı trafikte olası kazaların önüne geçebilmek için  kara yollarında   denetimlere ağırlık verilecek.
 
Bayram trafik tedbirleri kapsamında günlük ortalama 18 bin 564, 6  günlük süreçte ise 111 bin 384 polis ve jandarma görev yapacak.
 
Denetimlerin kontrolünü 64 personel sağlayacak
Vatandaşların  güvenli şekilde ulaşımlarının sağlanması ve yeni tip  koronavirüsün (Kovid-19) yayılımını önlemeye yönelik tedbirler kapsamında sürücü  ve yolcu giriş-çıkışlarının kontrol edilebilmesi için il giriş ve çıkışlarında  oluşturulan kontrol noktalarındaki denetimleri yerinde görmek için emniyetten 24  personelden oluşan 8 ekip, jandarmadan 40 personelden oluşan 20 ekip  görevlendirildi.
 
Trafik ihlalleri ve kazaların arttığı kesimler ile trafiğin  yoğunlaştığı bölgelerde trafik ekiplerinin görünürlüğünü arttırmak amacıyla  yerleştirilen maket/model araç uygulamasına devam edilecek. Bu çerçevede 78 ilde  767 maket/model trafik ekibi aracı, tepe lambalı ve reflektif şeritleriyle  görünür şekilde kazaların yoğunlaştığı güzergahlara yerleştirildi.
 
Ayrıca, 16 ilde helikopter, 76 ilde drone ile trafik denetimi  gerçekleştirilecek.
 
Araçlar kapasitesinin yüzde 50'si kadar yolcu alacak, izin belgeleri  kontrol edilecek
Şehirlerarası yolcu taşımacılığında yüzde 50 kapasite uygulamasına  devam edilecek. Ayrıca, yollarda 65 ve üstü yaşlardaki vatandaşlar ve  refakatçileri ile tarım hasadı kapsamında seyahat izni verilenlerin izin  belgeleri kontrol edilecek.
 
Terminallerde ve ara istasyonlarda denetimler artırılacak, terminal ve  izin verilen yerler dışında şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına ve korsan  taşımacılığa izin verilmeyecek.
 
Sefere çıkan bütün otobüsler denetlenecek. Otobüs şoförleri ve  yolcular, seyahat süresince başta emniyet kemeri kullanımı olmak üzere kural  ihlali yapmamaları yönünde bilgilendirilecek.
 
Otobüslerin karıştığı kazalar da dikkate alınarak özellikle  02.00-08.00 ve uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı dikkat kaybının oluştuğu  05.00-07.00 saatlerinde şoförler araç dışına davet edilerek dinlenmeleri  sağlanacak.
 
Trafik ekiplerinin kara yolu güzergahlarında tepe lambalarının daima  açık tutulmasıyla görünürlükleri ön plana çıkarılacak ve bu sayede sürücülerin  algılanan yakalanma riski duygusu sürekli canlı tutulacak.
 
Denetimlerde çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda durdurulan araç  sürücüleriyle yüz yüze iletişim kurulacak ve uzun yoldan gelen sürücülerin  dinlenmeleri sağlanacak.
 
Radarla denetimler yapılacak
Radar denetimlerine başta hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı  güzergahlarda olmak üzere devam edilecek.
 
Toplam uzunluğu 2 bin 155 kilometre olan tüm otoyollarda ortalama hız  denetimlerine devam edilecek. Son 3 yılda bayram tatillerinde kazaların yoğun  olduğu tespit edilen 18 ildeki 20 güzergahta daha etkili ve yoğun şekilde  tedbirler planlanarak uygulanacak.
 
Şehir merkezlerinde şehitlerin birinci derece yakınları tarafından  ziyaret edilebilecek şehitliklerde trafik tedbirleri artırılacak.
 
Taşıt-yaya kazalarının yoğun olduğu bölgelerde, yayaların trafik  güvenliğini olumsuz etkileyen, yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak  sistemleri, engelli rampaları önünde ve üzerindeki uygunsuz park edilmiş araçlar  kaldırılacak.
 
Yaya önceliği ve güvenliği konusundaki denetimlere ve bilgilendirme  faaliyetlerine kesintisiz devam edilecek.
 
Mevsimlik tarım işçisi taşıyan araçlara kısıtlama
Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan araçların 00.00-06.00 saatlerinde  şehirler arası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek. Traktör ve biçerdöver gibi  tarımsal araçların gerekli tedbir almadan trafikte seyretmeleri engellenecek.
 
Denetimlerde sürücü ve yolculara yönelik trafik güvenliği konusunda  yapılacak bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerinde "yaşam için kısa bir  mola" sloganıyla oluşturulan "yaşam tünelleri" etkin şekilde kullanılacak.
 
Trafik ekip ve personeli, güzergahtaki konumları ve denetimlerinin  anlık takip edildiği "Uygulama Takip Projesi" üzerinden merkezden denetlenecek.
 
Merkezdeki "Trafik Kaza Danışma Birimi" tarafından ülke genelindeki  yol durumu ve kazalar anlık takip edilecek ve kazalara anında müdahale edilmesi  sağlanacak.
 
Güvenli trafik ortamının sağlanmasında denetimin önemli bir parçası  olan 34 bin 218 fahri trafik müfettişine "Evdeyim ama trafik kuralları aklımda.  Değerli müfettişimiz, tespit ettiğiniz her kural ihlali bir hayat kurtarır.  Trafik güvenliğine katkılarınız için teşekkür eder, iyi bayramlar dileriz.  Trafikte her yıl daha iyiye." mesajı gönderilecek.