İçişleri Bakan Yardımcısı açıkladı: Bayramda trafik kazalarında 60 can kaybı var

05 Ağustos 2020 Çarşamba - 10:43 | Son Güncelleme : 05 08 2020 - 13:34

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: "Bayram trafiği süresinde elimizdeki verilere göre 29 ilde 44 ölümlü trafik kazasında 60 can kaybı gerçekleşmiştir."


Çataklı, Bakanlıkta düzenlediği Aylık Basın Bilgilendirme  Toplantısı'nda temmuz ayında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.
 
Konuşmasının başında, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen  patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı  dileyen Çataklı, Türkiye'nin, bütün güvenlik politikaları ve güvenlik  stratejilerinin yeniden düzenlendiği, her bir probleme sonuç odaklı, bilimsel ve  kalıcı çözümler üretmeye gayret edildiği ve olumlu trendler yakalanan bir dönemde  olduğunu söyledi.
 
Çataklı, güvenlik meselelerinin en önemlilerinden ve en çok can  yakanlarından birinin de trafik meselesi olduğuna dikkati çekti.
 
Son yıllarda bayram dönemlerinde alınan yoğun önlemler ve ortaya  koyulan kampanyalarla günlük ortalama can kayıplarında geçmiş yıllara oranla  önemli azalış elde edildiğini dile getiren Çataklı, ancak amaçladıkları  seviyenin, sıfır kaza ve can kaybı olduğunu anlattı.
 
Kurban Bayramı tatilinin trafik bilançosu
 
Ülke genelinde 29 Temmuz-4 Ağustos tarihlerinde 162 bin 832 trafik  personeli ve  otobüsleri denetlemek üzere görevlendirilen 718 çalışanın, 7/24  çalışma esasına göre mesai yaptığını belirten Çataklı, şunları kaydetti:
 
"30 Temmuz-3 Ağustos 2020 tarihlerindeki 5 günlük bayram tatilinde, 29  ilde 44 ölümlü trafik kazasında 60 can kaybı yaşanmıştır. Can kayıpları en fazla  Ankara (11), Hakkari (6) ve Niğde (6) illerinde gerçekleşmiştir. Aldığımız ve  kararlılıkla uyguladığımız tedbirler sayesinde son 10 yılda motorlu araç  sayısındaki yüzde 57'lik artışa rağmen aynı dönemdeki bayram tatillerinde bir  güne düşen can kaybı  15'ten 12'ye düşmüştür. 100 binlik araç sayıları esas  alındığında yüzde 30'luk bir düşüş sağlandığını bu verilerden görüyoruz. Bu  düşüşlerde özellikle denetimlerin artması, yol ve araç standartlarının  yükselmesinin etkili olduğunu ifade etmek isteriz. Saha çalışmalarımız sonucu  belirlediğimiz ve tedbir aldığımız  17 ildeki 20 kaza kara noktasında ve  şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde hiçbir ölümlü trafik kazası  meydana gelmemiştir."
 
Çataklı, bayramda meydana gelen trafik kazalarının nedenleri arasında  yasal hız limitlerinin üzerinde araç kullanma, dikkatsizlik, yorgun ve uykusuz  şekilde direksiyon başına geçme, trafiğe olan konsantrasyon eksikliği, şerit ve  güvenli takip mesafesinin ihlal edilmesinin öne çıktığını söyledi.
 
Terörle mücadele
 
Terörle mücadele operasyonlarının temmuzda da hız kesmeden devam  ettiğini dile getiren Çataklı, "Terörü bu ülkenin gündeminden çıkarmaya  kararlıyız." dedi.
 
Çataklı, operasyonlara ilişkin şunları söyledi:
 
"Bu kapsamda Yıldırım-1 Operasyonu, 13 Temmuz'dan itibaren Cudi  bölgesi merkez olmak üzere Şırnak kırsalında, Yıldırım-2 Operasyonu 19 Temmuz'dan  itibaren Cilo bölgesi merkez olmak üzere Hakkari kırsalında, Yıldırım-3  Operasyonu 26 Temmuz'dan itibaren Ağrı dağı ve Çemçe-Madur bölgeleri merkez olmak  üzere Ağrı-Iğdır-Kars kırsalında, Yıldırım-4 Operasyonu 28 Temmuz'dan itibaren  Munzur-Kutu bölgesi merkez olmak üzere Tunceli kırsalında başlamıştır.
 
Temmuz ayı içinde 8'i büyük, 19'u orta çaplı olmak üzere  toplam 11  bin 57 kırsal, 1509 şehir terör operasyonu yapılmıştır. Bu operasyonlarda, 48  mağara, sığınak veya barınak kullanılamaz hale getirilmiş, 40 mayın veya el  yapımı patlayıcı, 610 kilogram patlayıcı madde, 60 silah, 9 bin 264 adet muhtelif  mühimmat ele geçirilmiştir. Operasyonlarda, 5'i gri kategoride Arananlar  Listesi'nden olmak üzere 105 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bunların 80'i  PKK/KCK, 23'ü DEAŞ,  2'si ise sol terör örgütü mensubu kişilerdir. Yine temmuz  ayı içindeki terör operasyonları kapsamında 2 bin 108 gözaltı, 325 tutuklama  işlemi gerçekleştirilmiş, tutuklamalardan 105'i PKK/KCK, 188'i ise FETÖ/PDY,  gözaltıların da 1393'ü FETÖ/PDY, 441'i PKK/KCK kapsamında yapılmıştır."
 
"Bu yıl kök kenevir ekiminde hareketlenme gözleniyor"
 
Bir diğer önemli güvenlik başlığının da uyuşturucuyla mücadele  olduğunu ifade eden Çataklı, uyuşturucu meselesinde kararlılık ve mücadele  azimlerinin her geçen gün daha da arttığını bildirdi.
 
Bu yıl özellikle kök kenevir ekiminde yine bir hareketlenme  gözlendiğini ve ekiplerin sahayı bu anlamda baskıladıklarını anlatan Çataklı,  "Temmuz ayında ekiplerimiz, 43 milyon 746 bin 580 kök kenevir ele geçirdiler ki  geçen aya göre yüzde 156'lık bir artış söz konusudur. Yine temmuzda 7 ton 746  kilogram esrar, 442 kilogram skunk, 1 ton 493 kilogram eroin (geçen aya göre  yüzde 305 arttı), 2 kilogram kokain, 371 kilogram metamfetamin (geçen aya göre  yüzde 97 arttı), 634 bin 890 adet ecstasy (geçen aya göre yüzde 246 arttı), 93  bin 626 captagon ve 209 bin 255 adet sentetik ecza maddesi  ele geçirilmiştir."  diye konuştu.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ifade ettiği gibi "uyuşturucu  satıcısıyla teröriste aynı muameleyi gösterme" noktasındaki tavırlarında en ufak  bir sapma olmadığını vurgulayan Çataklı, "Gençlerimizi bu dertten kurtarmak,   bölücü terör örgütlerinin gelir kaynaklarını yok etmek ve  bu bataklığı tam  anlamıyla kurutmak için  her türlü tedbiri almaktan çekinmeyeceğimizi, tüm imkan  ve kaynakları kullanmaya devam edeceğimizi ama mutlaka anne babaların, tüm  vatandaşlarımızın desteğini, teyakkuzunu ve dikkatini rica ettiğimizi buradan bir  kere daha  ifade etmek istiyorum." dedi.
 
Kaçakçılıkla mücadele
 
Çataklı, temmuzda düzenlenen 1335 kaçakçılık operasyonunda, 2 bin 76  kişinin gözaltına alındığını, kaçak olduğu belirlenen 452 bin 801 paket sigara ve  2 milyon 864 bin 632 litre akaryakıt ele geçirildiğini kaydetti.
 
Kadına yönelik şiddetin vicdanları yaralayan bir konu olduğuna dikkati  çeken Çataklı, Bakanlık olarak bu sorunla mücadele için sürekli yeni çözümler  üretmeye gayret ettiklerini, görevli personel sayısı ve eğitimlerin yanı sıra  dijital uygulamalarla acil müdahale kabiliyetini artırdıklarını dile getirdi.
 
Çataklı, "Bu yıl 6284 sayılı Kanun kapsamına giren kadın  cinayetlerinde hayatını kaybeden kadın sayısı 142'dir. Geçen yılın aynı döneminde  bu sayı 193'tü, yani yüzde 26'lık bir azalış söz konusudur. Elbette ki bu mesele  de tıpkı trafik ve diğer hadiselerde olduğu gibi 1 rakamının bile bize büyük  geldiğini, sıfırı hedeflediğimizi hatırlatmak isteriz." ifadelerini kullandı.
 
Akıllı telefonlara indirilen KADES uygulamasına değinen Çataklı,  programın bugüne kadar 494 bin 982 kişi tarafından indirildiğini, uygulamayla 36  bin 535 ihbar yapıldığını ve bunların hepsine müdahale edildiğini bildirdi.
 
Çataklı, aile içi şiddetle mücadele konusunda yürütülen çalışmaları  anlatırken, daha önce sadece 81 il emniyet müdürlüğünde olan Aile İçi ve Kadına  Yönelik Şiddetle Mücadele Büro Amirliklerinin ilçe düzeyinde de kurulduğunu ve şu  an 1005 noktada faaliyet yürüttüklerini söyledi.
 
Asayiş uygulamaları
 
"Türkiye'nin şehirlerini dünyanın en güvenli şehirleri yapma"  hedefiyle yürüttüklerin asayiş çalışmalarına değinen Çataklı, temmuzda ülke  genelinde 3 güven/huzur uygulaması yapıldığını, 1 milyon 49 bin 177 kişinin  kimlik bilgilerinin sorgulandığını, aranan 4 bin 793 zanlının yakalandığını, 376  bin 416 aracın kontrol edildiğini, 49 bin 517 umuma açık yerin denetlendiğini  kaydetti.
 
Ülke genelinde ilk 7 ayda günlük evden hırsızlık ortalamasının 138  olarak kayıtlara geçtiğini belirten Çataklı, bu sayıda geçen yıla göre yüzde 22  düşüş olduğunu bildirdi.
 
Çataklı, günlük evden hırsızlık ortalamasında geçen yıla göre  Ankara'da yüzde 50, İstanbul'da yüzde 31 ve İzmir'de yüzde 14 azalma  kaydedildiğini vurguladı.
 
Siber suçlarla mücadele
 
Siber suçlarla mücadele alanında ciddi yatırımlar  gerçekleştirdiklerini ve Türkiye'nin, siber suçların takibinde uluslararası  ortalamanın üzerinde bir kapasiteye sahip olduğuna dikkati çeken Çataklı, sanal  bahis ve kumardan çocukları hedef alan siber suçlara kadar pek çok konuyu ciddi  şekilde takip ettiklerini kaydetti.
 
Çataklı, "Bu kapsamda temmuz ayında 5 bin 412 sosyal medya hesabı  üzerinde çalışma yapılmış, 2 bin 246 kişi hakkında yasal işlem yapılmıştır."  dedi.
 
Düzensiz göçle mücadele
 
Türkiye'nin Orta Doğu ve Afrika'dan gelen düzensiz göç rotaları  üzerinde bulunduğuna işaret eden Çataklı, bu konuda ciddi bir mesai  harcadıklarını dile getirdi.
 
Temmuz da 1493'ü denizlerde olmak üzere 7 bin 726 düzensiz göçmenin  yakalandığını, 412 organizatörün gözaltına alındığını bildiren Çataklı, Zeytin  Dalı, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı harekatlarının sağladığı huzur ortamı  sayesinde ülkesine gönüllü olarak geri dönen Suriyeli sayısının bugün itibarıyla  407 bin 520 olduğunu söyledi.
 
Çataklı, hayvanları ve çevreyi korumak noktasında insanların  farkındalığını artırmak, vatandaşlarla el ele vererek yaşanması istenmeyen  olaylara engel olmak için çalıştıklarını, bu kapsamda ilk etapta 260 personelin  katılımıyla çevre, doğa ve hayvanları koruma polislerinin eğitimlerine  başlandığını bildirdi.
 
Çevre, doğa ve hayvanları koruma konusunda Hayvan Durum İzleme (HAYDİ)  uygulamasını hayata geçirdiklerini anımsatan Çataklı, uygulamaya dair bilgi  verdi.
 

ETİKETLER

bakan trafik bayram kaza