Bakan Soylu'dan son dakika sokağa çıkma yasağı açıklaması!

06 Ağustos 2020 Perşembe - 11:05 | Son Güncelleme : 06 08 2020 - 12:49

İçişleri Bakanı Soylu, Ankara Mamak’ta bir semt pazarındaki denetleme sırasında açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, "Avrupa'da dünyada bunun ikinci dalgasının geldiği değerlendirmesi var. Aynı durumla bizle karşılaşmayalım. Bundan 3 ay öncesiyle karşılaşmayalım. Kendi kontrolümüzü kendimiz yapalım. Burada da görev hepimiz düşmektedir." dedi. Soylu, sokağa çıkma yasağı ile ilgili de açıklama yaptı.


İçişleri Bakanı Soylu, "Sağlık İçin Hepimiz İçin" sloganıyla gerçekleştirilen Kovid-19 tedbirlerine yönelik denetimler kapsamında Ankara Mamak’ta bir semt pazarındaki denetleme sırasında açıklamalarda bulundu.
 
İçişleri Bakanı Soylu'nun açıklamalarından satır başları:
 
Kurallarımız da aslında çok karmaşık değil. Maske, mesafe, temizlik. Pazar yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, düğünlerde, nişanlarda, toplu yaşam yerlerinde bunlara dikkat etmeliyiz. 
 
Bu sadece devlet sorumluluğu değildir. Bu her bir bireyin, her birimizin sorumluluğudur. Bu konuda kolluk kuvvetlerimiz, polisimiz, jandarmamız çalışıyoruz.
 
Bir pazarcı 'seçmeyin' dediğiz aman ona çıkışmamak lazım. Bir polisimiz 'maskenizi takın' dediği zaman onu terslememek lazım. 
 
Cumartesi ve Pazar günleri nişan ve düğün törenleri denetlenecek.
 
Bu kendisi için değil, sağlık için hepimiz için bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Burada bugün yaklaşık 250 bin kişi denetime çıkmış durumda.
 
Avrupa'da dünyada bunun ikinci dalgasının geldiği değerlendirmesi var. Aynı durumla bizle karşılaşmayalım. Bundan 3 ay öncesiyle karşılaşmayalım. Kendi kontrolümüzü kendimiz yapalım. Burada da görev hepimiz düşmektedir.
 
Yazdan sonra da hem ekonominin, hem ülkemizin selamati açısından bize bu salgın korona mazeret üretmemeli.
 
 
Sağlık Bakanımızla oturduk, saatlerce değerlendirme yaptık. Yazdan sonra da hem ekonominin, hem ülkemizin selameti açısından bize bu salgın korona mazeret üretmemeli. Onun için hepimiz dikkat etmeliyiz. Evlerden çıkamadığımız günleri, yaşlılarımızın mahzunluklarını hep beraber yaşadık. Esnafımızın dükkanlarını kapatma zorunluluğunu hep beraber yaşadık. Yine aynı günlere dönmek büyük bir sorun teşkil eder.
 
Milletimize tekrar duyuruyorum. Taziye geleneğini çok uzun zamandır ayakta tutan, doğu ve güneydoğudaki vatandaşlarımıza tekrar sesleniyorum. Toplu taziyeleri bırakalım. Düğünlerde, nişanlarda dikkat edelim. Toplu taşımalarda dikkat edelim.
 
Belediyelerimize de büyük bir sorumluluk düşüyor. İdare tek bir parçadan oluşan bir yapı değildir.
 
 (Sokağa çıkma kısıtlaması) Böyle bir şey söz konusu değil, gündemimizde de yok.
 
GENELGE GÖNDERİLDİ

Dün İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 'Koronavirüs Denetimleri' konulu genelge gönderdi. Genelgede, Covid-19 salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın talimatları doğrultusunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı. Farklı tarihlerde çıkarılan genelgelerle belirli aralıklarla veya belirli günlerde denetimler yapılması konusunda valiliklerin talimatlandırıldığı kaydedildi. 

 
İSTANBUL'DA DENETİM BAŞLADI
 
 
İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği "Koronavirüs Denetimleri" konulu genelge kapsamında kent genelinde pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşıma araçları, alışveriş alanları, lokantalar, kafeteryalar ve taksilerde denetimler yapılıyor.
 
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, 201 jandarma asayiş, 40 motosikletli asayiş/trafik, 62 jandarma trafik timi olmak üzere toplam 303 tim ve 4 bin 376 personelle İçişleri Bakanlığı Genelgesi gereğince sorumluluk sahası noktalarında kontroller yürütüyor.
 
 
Ekipler, vatandaşların güvenli seyahat edebilmeleri ve koronavirüs önlemlerine ilişkin genelgelerde belirtilen hususlar ile İstanbul İl Hıfzıssıhha Kurulunca alınan kararlar gereği, sosyal mesafe kuralına ve maske kullanımı zorunluluğuna uyulup uyulmadığını denetleniyor.
 
Eyüpsultan Odayeri Işıklar Kavşağı'nda yapılan trafik denetimlerinde jandarma trafik timlerince, sosyal mesafenin korunması, vatandaşların sağlığı için maske kullanılması ve hijyen kurallarına uygun hareket edilmesi istendi.
 
Sürücülere yasal limitlerdeki hızlarda araç kullanmaları, takip mesafesine, şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymaları, araç kullanırken kesinlikle telefon kullanmamaları, uykusuz ve yorgun olarak trafiğe çıkmamaları gerektiği de hatırlatıldı.
 
Denetimlerde drone kullanılırken, uygulamaya dedektif köpekleri de katılıyor.
 
Esenyurt
 
Esenyurt'un birçok noktasında da Kovid-19 tedbirleri kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Esenyurt İlçe Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleri de toplu taşıma araçlarında denetim gerçekleştirildi.
 
İlçede minibüsleri durduran ekipler, şoförleri ve yolcuları denetledi.
 
Toplu ulaşım araçlarında yolcu sayısının yanı sıra yolcuların maske takıp takmadıkları, sosyal mesafeye uyup uymadıklar kontrol edildi.
 
Kovid-19 tedbirlerine uymayıp fazla yolcu bulunduran minibüslere cezai işlem uygulandı.
 
Kadıköy
 
Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler de ilçede toplu ulaşım araçları, minibüs, dolmuş ve taksilerde denetim yaptı.
 
Taksi sürücüleri, 3 kişiden fazla yolcu almamaları, sosyal mesafeye uymaları ve maske takmaları konularında uyarıldı.
 
Ekipler, araçlardan yaptıkları anonslarla vatandaşlardan sosyal mesafeye uymalarını ve maske takmalarını istedi.
 
Bu arada ekipler, maskesi kolunda takılı olan bir kişiden maskesini uygun şekilde takmasını istedi. Otelden yeni çıktığını söyleyen vatandaş da kolundan çıkardığı maskesini taktı.
 
 
İZMİR'DE DENETİM
 
İzmir'de İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği  "Koronavirüs Denetimleri" genelgesi kapsamında kent genelinde pazarlar, iş  yerleri, marketler, toplu taşıma araçları, alışveriş alanları, lokantalar ve  kafeteryalarda denetimler yapılıyor. 
 
Vali Yavuz Selim Köşger, Balçova ilçesindeki denetimlere katılarak  işletmelerde sosyal mesafe kuralı, hijyen ve maske kullanımı zorunluluğuna uyulup  uyulmadığı denetlendi.
 
İşletmeci, çalışan ve vatandaşlarla sohbet eden Vali Köşger, sosyal  mesafenin korunması, maske kullanımı ve hijyen kurallarına uygun hareket  edilmesini istedi.
 
Yavuz Selim Köşger, gazetecilere, bugün İçişleri Bakanlığı genelgesi  kapsamında Türkiye genelinde eş zamanlı yapılan denetimlerle tedbirlere dikkat  çekmek istediklerini ifade etti.
 
 
Türkiye'nin koronavirüs sürecinde yaptığı çalışmalarla herkese örnek  olduğunu ifade eden Köşger, şunları kaydetti:
 
"Ancak hayat normalleşmeye başladıkça biraz hızlı bir şekilde  normalleşmeye başladığımız gözlemleniyor. İzmir önemli turizm merkezlerinden bir  tanesi, sahiller başta olmak üzere plajlarda sosyal mesafeye, hijyene ve maskeye  riayet edilmediği hususu birkaç gündür gündemde. Çeşme'de bundan dolayı uygulama  yapılan bir kaç mekan oldu. Yeni normale uyarak kurallara riayet edelim. Maskeyi,  mesafeyi ve hijyen kurallarını uygulayalım. Ama hayatımıza devam edelim. Hayatın  ve ekonominin de devam etmesi lazım. Ülkemizin üretmesi gerekiyor. Eğlenmek  isteyen vatandaşlarımızın da kurallara uyması gerekiyor. Vatandaşlarımızdan yeni  normali hızlı bir şekilde içselleştirmelerini ve hayatlarına bu çerçevede devam  etmelerini bekliyoruz. Gereksiz yakınlaşmalara girmemek gerekiyor. İhtiyaç  değilse seyahatler yapılmasın. İnşallah bunun da üstesinden geleceğiz. Ülke  ekonomisini ve hayatı durdurmadan kurallara uyarak devam edeceğiz. Buradaki  denetimlerde de Balçova esnafının kurallara uyduğunu gördük. İzmirlilere teşekkür  ediyorum."
 
Denetimlerin gün boyunca kent genelinde süreceği belirtildi.
 
Vali Yavuz Selim Köşger'e, Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İl Sağlık  Müdürü Mehmet Burak Öztop, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ve diğer  ilgililer eşlik etti.
 
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Malatya'da Kovid-19 tedbirleri  denetimine katıldı:  - "Bir rehavet ortamına doğru gidiş var ancak  sonuçları yıkıcı. İnsanlarımızın, sevdiklerimizin, yakınlarımızın kayıplarına yol  açıyoruz. Dolayısıyla bu hususta bir toplumsal farkındalığın yeniden  oluşturulmasına ihtiyaç var. Bugün yapılan çalışma bu sebeple önemli, kıymetli" -  "Her birimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimiz an aslında sorunu  büyük oranda çözmüş olacağız"
 
MALATYA'DA DENETİM
 
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, yeni tip  koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri denetimine ilişkin, "Bir rehavet ortamına doğru  gidiş var ancak sonuçları yıkıcı. İnsanlarımızın, sevdiklerimizin, yakınlarımızın kayıplarına yol açıyoruz. Dolayısıyla bu hususta bir toplumsal farkındalığın  yeniden oluşturulmasına ihtiyaç var. Bugün yapılan çalışma bu sebeple önemli,  kıymetli." dedi. 
 
Çataklı, beraberindeki Malatya Valisi Aydın Baruş ve Büyükşehir  Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile "Sağlık İçin Hepimiz İçin" sloganıyla  gerçekleştirilen denetime katıldı.
 
Valilik civarındaki iş yerlerini denetleyen Çataklı, çalışanlara maske  takmaları ve hijyen kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulundu.
 
 
Denetimlerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Çataklı,  Pütürge ilçesinde meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki deprem nedeniyle tüm  Malatyalılara geçmiş olsun dileklerini iletti.
 
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta da bir patlamanın meydana geldiğini  hatırlatan Çataklı, "Çok dramatik bir durum var. Yüzlerle ifade edilen can  kayıpları, binlerle ifade edilen yaralılar ve halen aranan kişiler var.  Hayatlarını kaybeden Lübnanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz ve Lübnan  halkına baş sağlığı diliyoruz. Biliyorsunuz AFAD koordinesinde bir ekip de dün  gece oraya intikal etti." diye konuştu.
 
"Farkındalık oluşturulmaya çalışılacak"
 
Çataklı, dünyanın büyük bir sıkıntıyla, salgınla karşı karşıya  olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
 
"Bundan ülkemiz de büyük oranda etkileniyor. Türkiye olarak salgının  ortaya çıkmasından bu yana yoğun tedbirler aldık. Bütün kurum ve kuruluşlarımız  yoğun gayret gösterdiler ve bugünlere kadar geldik. Bütün dünyada olduğu gibi  ülkemizde de gelinen noktada salgının etkisi ortadan kalkmış değil. Bugün bu  çerçevede Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda bütün ülke sathında genel  denetimler yapıyoruz. Denetimlere Sayın Bakanımız, bakan yardımcılarımız,  emniyetten, jandarmadan üst düzey yöneticilerimiz katılacak. İllerde valilerimiz,  ilçelerde kaymakamlarımız başkanlığında bütün imkan, personel kapasitemiz dahil  kullanılmak üzere bir genel denetim seferberliği yapılacak. Bu anlamda bütün iş  yerleri, sosyal mekanlar, ulaşım araçları bir planlama dahilinde denetlenerek  belirlenmiş hijyen kullarına uyulup uyulmadığı hususunda bir çalışma yapılıp,  farkındalık oluşturulmaya çalışılacak."
 
Bu kapsamda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatları  doğrultusunda Malatya'ya geldiğini belirten Çataklı, kentte depremle ilgili  çalışmaların yanı sıra Kovid-19 tedbirleri denetimine katıldığını dile getirdi.
 
"Rehavet ortamına gidiş var ancak sonuçları yıkıcı"
 
Çataklı, iş yerlerini denetleyerek hem alınan tedbirleri görmeye hem  de tavsiyelerde bulunmaya çalıştıklarını anlatarak, şunları kaydetti:
 
"Bu işin temel bir çözümü var. Aslında çok basit bir çözümü var. Önce  herkes sağlığına ve salgınla ilgili kurallara uymasına bağlı bu iş. Her birimiz  üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimiz an aslında sorunu büyük oranda  çözmüş olacağız. Bu konuda özelikle basın mensuplarının müthiş desteğine  ihtiyacımız var. Bir rehavet ortamına doğru gidiş var ancak sonuçları yıkıcı.  İnsanlarımızın, sevdiklerimizin, yakınlarımızın kayıplarına yol açıyoruz.  Dolayısıyla bu hususta bir toplumsal farkındalığın yeniden oluşturulmasına  ihtiyaç var. Bugün yapılan çalışma bu sebeple önemli, kıymetli. Onun için  sizlerden bu anlamda büyük destek bekliyoruz."
 
Çataklı ayrıca, 24 Ocak'ta Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli 6,8  büyüklüğündeki depremle ilgili kentte yürütülen çalışmalarla ilgili de geniş bir  değerlendirme toplantısı yaptıklarını bildirerek, denetimlerin ardından Pütürge  ilçesinde depremden zarar gören vatandaşlarla buluşacaklarını ifade etti.