Kalın'dan Bakanlar Kurulu sonrası flaş açıklamalar

AA |  13 Temmuz 2018 Cuma - 18:12 | Son Güncelleme : 13 07 2018 - 20:42

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni hükümet sisteminin ilk Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Piyasaları rahatlatacak ne tür tedbirler olacak sorusu üzerine Kalın, 'Orta vadeli program çerçevesinde atılacak adımlar önümüzdeki günlerde ilan edilecek' dedi.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Çok olağanüstü  bir tehditle karşılaşmamız durumunda OHAL mekanizması tekrar hayata geçirilebilir  ama şu an itibarıyla 18 Temmuz'da OHAL'in sona erdirilmesi, mevcut yasalar ve  kanunlar çerçevesinde terörle mücadelenin devam ettirilmesi öngörülüyor." dedi. 
 
Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı devam  ederken açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Başkan Erdoğan'ın NATO Zirvesi sonrasında Yunanistan Başbakanı Aleksis  Çipras ile görüşmesi hatırlatılarak, görüşmede, Yunanistan'daki Fetullahçı Terör  Örgütü (FETÖ) mensuplarının iadelerine ilişkin yeni bir gelişme olup olmadığının  sorulması üzerine Kalın, iki liderin, uzun ve kapsamlı bir görüşme yaptıklarını  söyledi.
 
Türkiye ile Yunanistan arasında FETÖ mensubu askerlerin iadesi dışında  birçok konu bulunduğunu dile getiren Kalın, görüşmede, Ege meselesi, ikili  ekonomik ilişkiler, Kıbrıs meselesi, Yunanistan'da yaşayan Türk-Müslüman  azınlığın sorunları, Atina'daki cami ve müftülerin seçim yoluyla iş başına  gelmesi konularının ele alındığını belirtti.
 
Kalın, görüşmede, Türkiye'den kaçan 8 darbeci askerle sınır ihlali  yaptığı için şu anda Türkiye'de tutuklu bulunan 2 Yunan askerinin durumunun  etraflı şekilde konuşulduğunu bildirdi.
 
"HUKUK ADINA DA BİR KATLİAMDIR"
 
Erdoğan ile Çipras'ın görüşmesinin yapıcı bir ortamda geçtiğini  aktaran Kalın, şöyle konuştu:
 
"Sayın Cumhurbaşkanımız da dün aslında toplantıdan sonra ifade  ettiler. Çipras'ın konuya iyi niyetle yaklaştığını görüyoruz, bunu takdirle  karşılıyoruz ama somut olarak baktığınız zaman hukuki süreç 2 yıla yaklaştı.  Maalesef Yunan hukuk sistemi içinde 8 darbeci askerin tabiri caizse salıverilmeye  doğru gittiğini adım adım müşahede ediyoruz. Bu bizim için endişe verici bir  durum. Önce Yunan mahkemelerinde muhakeme edilen ardından iltica başvurularında  bulunan ve bir kısmının ilticaları kabul edilen, bir kısmının reddedilen bu  kişilerin şu anda belli bir süre sonunda bir şekilde serbest bırakılacağına dair  bizde bir endişe var. Bu, açıkça hangi hukuki gerekçeyle olursa olsun Türkiye'de  darbe girişiminde bulunmuş, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve ailesinin hayatına  kastetmiş kişilerin bu hukuk sistemi içinde salıverilmesi gibi bir sonucu  doğuracaktır ki bu hukuk adına da bir katliamdır."
 
Hukukun en önemli ilkelerinden birinin, demokratik kurumları, seçimle  iş başına gelmiş kişileri koruması olduğuna dikkati çeken Kalın, "İkinci olarak  da tabii ki ikili ilişkilerimiz anlamında da bunun yaratacağı bir gerginlik  olacaktır. Umarız Yunan makamları, kendi mahkemeleriyle... Tabii bu Yunanistan'ın  içişleri yani bizim oraya doğrudan müdahalemiz söz konusu değil, bizim  muhatabımız Yunan hükümetidir, Sayın Çipras'dır. Bu konuyla ilgili darbecileri  sevindirmeyecek adımlar atmalarını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.
 
 
MİT'İN AZERBAYCAN'DAKİ FETÖ OPERASYONU
 
"MİT, Azerbaycan'da FETÖ'ye yönelik operasyonu Azerbaycan güvenlik  güçleriyle beraber mi gerçekleştirdi yoksa kendi operasyonu mudur?" sorusuna  Kalın, "Tabii ki Milli İstihbarat Teşkilatımız, bunu Azerbaycan'daki  karşıtlarıyla muhataplarıyla birlikte gerçekleştirdiler. Bu manada Azerbaycan  makamlarına da teşekkürlerimizi ifade etmek istiyoruz. Aynı şekilde Ukrayna'da da  benzer bir süreç işledi." karşılığını verdi.
 
MECLİS TAKVİMİ
 
Meclis takvimine ilişkin soru üzerine Kalın, Meclisin çalışma  takviminin, Meclisin uhdesinde, tasarrufunda olan bir konu olduğunu söyledi.
 
Kalın, "Bize gelen haberlere göre şu anda komisyonlar oluşturuluyor,  zannediyorum önümüzdeki birkaç gün içinde bununla ilgili süreç başlayacak,  ardından bir kanun teklifi yapılacağına dair bir bilgi var bizde. Bunun ne kadar  süreceği, kanun teklifinin kapsamının ne olacağı Mecliste belirlenecek. Meclisin  birkaç hafta daha çalışacağı gibi bir intiba ediniyoruz. Nihai olarak Meclisin ne  zaman kapatılacağı Meclisin uhdesinde olan bir konudur." diye konuştu.
 
"OHAL KALKACAK MI?"
 
Kalın, "Olağanüstü hal uygulamasının kaldırılmasından sonra yeni  düşünülen sistem nasıl gerçekleşecek? Bölgesel OHAL ya da terör olaylarının  yaşandığı alanlarda uygulanılacak 'kısmi OHAL' şeklinde mi olacak?" sorusunu da  yanıtladı.
 
18 Temmuz gecesi mevcut OHAL'in süresinin sona ereceğine işaret eden  Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Hatırlarsanız, bunun uzatılmaması yönünde Sayın Cumhurbaşkanımızın da  bir iradesi ve beyanı olmuştu. 'Bu, terörle mücadele, FETÖ, PKK, DEAŞ ve diğer  terör örgütleriyle ilgili mücadelede bir zaafa, şüpheye ya da bir duraklamaya,  yavaşlamaya yol açabilir.' şeklinde kimsenin bir düşüncesi ya da endişesi  olmasın. Çünkü bu mücadele çok kararlı şekilde devam edecek. OHAL kalktıktan  sonra da mevcut kanunlar içerisinde, terörle mücadele yasaları çerçevesinde bu  mücadele devam edecek. Çok olağanüstü durumlarda, çok olağanüstü bir tehditle  karşılaşmamız durumunda OHAL mekanizması tekrar hayata geçirilebilir ama şu an  itibarıyla 18 Temmuz'da OHAL'in sona erdirilmesi, mevcut yasalar ve kanunlar  çerçevesinde terörle mücadelenin devam ettirilmesi öngörülüyor."
 
DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMA
 
Döviz kurundaki dalgalanma hatırlatılarak, bunun engellenmesine  ilişkin alınacak tedbirlerin sorulması üzerine Kalın, konuyla ilgili kapsamlı  çalışma yapıldığını bildirdi.
 
Ekonomiyle ilgili çalışmaların tek bir elde toplanmasının, bu sürecin  aslında en önemli farklarından ve faydalarından biri olacağına dikkati çeken  Kalın, şunları kaydetti:
 
"Daha önce biliyorsunuz 5-6 birimde ele aldığımız ekonomi konuları  vardır. 5-6 bakanlık ekonomiyle ilgiliydi. Şimdi bunlar tek bir elden sevk ve  idare edilecek. Bununla ilgili Orta Vadeli Program çerçevesinde atılacak adımlar  hazırlanıp ilan edilecek. Bununla ilgili her gün spekülatif açıklama yapmak  suretiyle piyasalara birtakım yanlış mesajların verilmesi de doğru olmaz.  Hükümetimiz, Cumhurbaşkanlığımızın başkanlığında Hazine ve Maliye Bakanlığımız  gerekli adımları atacaktır, gerekli açıklamaları yapacaktır. Bunun ne azı ne de  daha fazlası kimseye bir fayda sağlamaz. Şu anda bu çerçevede bu adımların  atılacağını ifade etmekle yetineyim ben de."
 

ETİKETLER