İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan flaş açıklamalar!

AA |  10 Nisan 2019 Çarşamba - 16:25 | Son Güncelleme : 10 04 2019 - 20:40

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Büyükçekmece'deki sahte seçmen iddialarıyla ilgili konuştu. Uysal, "Biz seçmen listeleri askıya çıktığında üyelerimiz yer almadığını gördüğümüzde bazı yerlerde boş arsa ve inşaatlarda seçmen olduğunu gördük." dedi.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti  Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal, AK Parti Büyükçekmece İl Başkanlığı'nda düzenlendiği basın  toplantısında, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin açıklamalarda  bulundu.
 
Türkiye'nin demokrasi tarihinde önemi bir konunun tartışıldığını ifade  eden Uysal, "Türkiye, demokrasiye geçip seçimler yapılmaya başlandığı tarihten  bugüne kadar herhalde bu şekilde bir tartışmanın içinde hiç olmamıştı. Genel  Başkan Yardımcımız Ali İhsan Yavuz ve Parti Sözcümüz Ömer Çelik de  Büyükçekmece'de seçmen listeleri üzerinde yapılan çalışmalar, usulsüzlüklerle  ilgili açıklamalarda bulundu. Partimizin olağanüstü itiraz dilekçesi vermesi  nedeniyle Büyükçekmece seçimleri çok daha tartışılır hale geldi." diye konuştu.
 
Büyükçekmece'de Cumhur İttifakı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye  Başkan Adayı olarak seçimlere girdiğini hatırlatan Uysal, şöyle devam etti:
 
"Adaylığımızın ilan edildiği 29 Aralık'tan itibaren, seçim takviminin  işlemesiyle birlikte burada neler olup bittiğini yakinen hem yaşadık hem takip  ettik. Büyükçekmece'deki adaylığımız süresince hukuken yapmamız gereken hususları  yaptık. Eğer bugün bazı şeyler tartışılıyorsa o gün yapmamız gerekeni  yaptığımızdan dolayı tartışıyoruz.
 
Özellikle Cumhuriyet Halk Parti'nin yetkilileri 'Büyükçekmece'de o  kadar tartışılacak bir şey yok.' diyerek buradaki tartışmayı bir an önce kapatmak  istiyor. Halbuki Büyükçekmece'de 24 Haziran'a göre bugün seçmen listesinde sadece  2 bin 100 civarında bir artış görünse de buradaki yüzde oranı itibarıyla  Türkiye'nin hiçbir yerinde olmayan bir seçmen hareketi yaşanmış. 24 Haziran'dan  itibaren yaklaşık 8 aylık süre içinde burada 172 bin 351 seçmenden toplam 11 bin  954 seçmen düşürülmüş. Bu düşürülenlerin içerisinde ölümle düşürülenler, yurt  dışına çıkanlar, askere ve il dışına gidenler var. Bir de hiçbir yere  gidemeyenler var. Hiçbir yerde seçmen olamayanlar var."
 
 
"VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILMIŞ GİBİ"
 
Uysal, ayrıca bu sürede 14 bin 264 seçmenin Büyükçekmece'ye kaydının  yapıldığını söyleyerek, "11 bin 954 ve 14 bin 264 dediğimiz zaman yaklaşık 26-27  bine yakın bir seçmen hareketliliği olmuş. Özellikle burada 11 bin 954 seçmen  içerisinde yani Büyükçekmece'de seçmen kaydından düşürülenler arasında yaklaşık 3  bin 92 seçmenin hiçbir yerde kaydı yok. Şu anda Türkiye'nin hiçbir yerinde seçmen  kayıtları yok. Bu ne manaya geliyor? Aslında bir nevi vatandaşlıktan çıkartılmış  gibi...." ifadelerini kullandı.
 
Büyükçekmece'deki tartışmanın temelinin bu olduğunu vurgulayan Uysal,  "Seçmen kayıtları üzerindeki değişiklikler organize ekip olarak yapılabiliyor.  Toplamda 26 bin seçmen hareketliliği varsa bunu bir kişinin, birkaç kişinin  yapabilmesi, kurumların verilerini kullanmadan yapabilmesi mümkün değil." diye  konuştu.
 
Mevlüt Uysal, adrese dayalı kayıt sisteminde seçmen listelerinin  güncellenmesi veya bir yerden başka bir yere nüfus kaydının alınabilmesinin ancak  belediyeden alınan numarataj sistemi üzerindeki adrese kayıtla mümkün olduğunu  belirterek, nüfus müdürlüğünün herhangi bir seçmeni kaydederken belediyeden  alınan bir adreste oturulabilecek mekana kayıt yapabileceğini anlattı.
 
 
İskan edilebilecek bir mekan olmaması durumunda bu yere, yani boş bir  arsaya kayıt yapılamayacağını dile getiren Uysal, sahte seçmen yazılabilmesi için  numarataj sistemiyle adresler oluşturulduğunu, boş arsada seçmen kaydı  yapıldığını kaydetti.
 
Uysal, seçmen kaydedilebilecek adreslerde 2-3 usul kullanıldığını  belirterek, şöyle devam etti:
 
"En önemlisi ruhsat müracaatı yapılan ve ruhsatı alınan ama henüz  inşaatına başlanmayan veya hafriyatına başlanıp, temeli atılıp, binası olmayan  yerleri bina var gibi gösterilerek adres oluşturmuş. İkinci usulde yazlık olarak,  sadece yazları kullanılan boş evler sahte seçmen kaydı yapılabilecek listeye  alınmış. Üçüncü usulde Büyükçekmece'de iş yeri kaydı olan yerler, konut yapılmış.  Herhangi bir vatandaş seçmen listesinde var, ancak boş arsaya kaydı yapılmış  derken bu tamamıyla belediye tarafından sahte olarak oluşturulmuş bir adres  sebebiyle boş arsaya inşaat ruhsat alma işlemiyle gösterilmiş."
 
"KAT VARMIŞ GİBİ GÖSTERİLEREK ADRESLER OLUŞTURULMUŞ"
 
Yazlıkçıların haberi olmadan evleri adres gösterilerek sahte seçmen  kaydı yapıldığını belirten Uysal, "Daha vahim bir durum var, sahtekarlığın çok  daha ileri boyutu. Herhangi bir boş bina var, bunun üzerine ilave sanki iki kat  varmış gibi hayali kat olarak gösterilip ya da ruhsat alınan 4 katlı binanın  üzerinde ilave iki kat varmış gibi seçmen yazılabilecek adresler oluşturulmuş."  dedi.
 
Mevlüt Uysal, MHP İlçe Başkanı'nın oturduğu adreste 5 sahte seçmen  kaydının bulunduğunu dile getirerek, seçmen listeleri askıya asıldığında, bazı  yerlerde boş arsalarda, bitmemiş inşaatlarda, hiç oturulmayan yerlerde seçmen  olduğunu gördüklerini, bunun üzerine de ilçe seçim kuruluna 736 seçmen kaydı için  itirazda bulunduklarını anlattı.
 
 
CHP'nin de aynı seçmenlere itiraz ettiğini vurgulayan Uysal, 736  seçmenden 717'sinin kaydının dondurulduğunu, ancak kaydı dondurulan bu  seçmenlerin sahte adreslerine baktıklarında da güncelleme sırasında 830 seçmen  kaydının daha yapıldığını gördüklerini anlattı.
 
Uysal, 830 seçmenle ilgili itiraz yaptıklarını ifade ederek, bunun  üzerine kolluk tarafından birebir adres tespiti yapılması gerektiğini, sürelerin  az olduğunu, bu kadar adrese bu sürelerde emniyet mensuplarının ulaşılmasının  mümkün olmadığını kaydetti.
 
İlçe seçim kurulunun 830 kayıt yapılmasına rağmen, adresle ilgili  tespit yapılamadığından dolayı itirazı reddettiğini, İl Seçim Kurulu'nun da kabul  etmediğini ifade eden Uysal, Yüksek Seçim Kurulu'nun reddettiğini anlattı.
 
'İTİRAZIMIZ OPERASYON YAPILMASINA'
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti  Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal, "Bizim itirazımız bir seçmenin  başka bir yere gidip kayıt yaptırması ve kendi özgür iradesiyle oyunu orada kullanması değil. Bu tamamıyla belediye ve belediye içerisindeki belirli bir ekip, aynı zamanda nüfus müdürlüğümüzü de alet ederek burada seçim neticesini etkileyebilecek şekilde operasyon yapılması hadisesi." dedi.
 
Büyükçekmece'deki durumun sadece bir seçmen kaydırması olmadığını  belirten Uysal, "8 aylık süre içerisinde bu kadar yüksek bir oranda  Büyükçekmece'nin ortalama 150-160 bin dersek seçmen sayısına yaklaşık yüzde 20'ye  yakın bir seçmen hareketi, yani 26-27 bin bir seçmen hareketi. Böyle bir durumda  askı ve itiraz süresi, kolluk kuvvetinin o esnada gidip bakması vesaire filen  mümkün değil. O zaman zaten bizim itirazımızda da seçim kurulu şunu söyledi,  'Evet burada ciddi bir yolsuzluk yapılmış. Bu sahte evrak işlenmiş, belediyeden  farklı adresler oluşturulmuş." diye konuştu.
 
 
Bunlara bakıldığında işlemlerin nüfus müdürlüğünden bir bilgisayardan  yapıldığını aktaran Uysal, bu işlemin de adrese dayalı kayıt sistemi çıktıktan  sonra memurların yetersizliği sebebiyle nüfus müdürlüğünde görevlendirilen  belediye çalışanı Mehmet Özgür Samanlı tarafından yapıldığını söyledi.
 
Mevlüt Uysal, Samanlı'nın yaptığı işlem sayısının diğer memurların  işlem sayısının dört katı olduğunu ifade ederek, bu kişinin günlük 400 işlem  sayısı olduğunu anlattı.
 
Uysal, "Belediyeden sahte adresler oluşturulan adreslere kayıt yapılan  seçmenlerin tamamına yakını o şahıs üzerinden gitmiş. 17 Ocak'ta biz şikayet  dilekçesini verdik bu konuyla ilgili. 18 Ocak günü bu şahıs tutuklandı.  Tutuklandıktan sonra kendisine yardımcı olan şahıslardan Osman Doğan tutuklandı."  bilgisini verdi.
 
Meselenin artık savcılığa intikal ettiğini dile getiren Uysal, "Ama şu  kadarını biliyoruz ki belediyede de bu işlemin organizasyonu adına görev alan  muhakkak var ki bu kadar kalabalık bir seçmen kaydı trafiği oluşturulabilsin."  dedi.
 
Uysal, bu sebeple 5 belediye başkan yardımcısı ile Belediye Başkanı  Hasan Akgün'ün de ifadeye çağrıldığını bildiklerini aktararak, şöyle devam etti:
 
"Nihayetinde savcılık soruşturma dosyasında bunların takibi yapılacak  ve nihayetinde bu bir şekilde açığa çıkacaktır. Şimdi biz seçmen listesinin  askıya çıktığı süreç içerisinde ve devamında seçimler neticesinde ortaya çıkan  tabloda baktığımız zaman, ilçe belediye başkanlığında 4 bin 200 civarında bir  fark söz konusu. Ama burada seçmen listesinden düşürülen yaklaşık 4 bin civarında  bir seçmen var. Bunun bin 500'ü AK Parti üyesi. İtiraz ve güncelleme esnasında  biz yaklaşık 850-900 üyemize ulaşmışız. Ancak 541 üyemize ulaşım bilgileri  değiştiği için biz ulaşamamışız. Ama burada toplamda 3 bin 92 seçmenden de  baktığımız zaman diğer kaydı düşürülen seçmenlerin de soy ismi tarandığı zaman AK  Parti'ye oy verenler olduğu kolayca tespit ediliyor. Yani bu kişiler de seçmen  listesinden düşürülürken bu şekilde bir usulle, yani AK Parti'ye oy verenlerin  seçmen listesinden düşürülmesi şeklinde bir operasyon yapılmış. Buna baktığımız  zaman bu herhangi bir seçmen kaydırması değil, AK Parti üyelerinin seçim  listesinden çıkarılması."
 
 
"Nüfus müdürlüğü alet edilerek..."
 
Mevlüt Uysal, "Bizim itirazımız bir seçmenin başka bir yere gidip  kayıt yaptırması ve kendi özgür iradesiyle oyunu orada kullanması değil. Bu  tamamıyla belediye ve belediye içerisindeki belirli bir ekip, aynı zamanda nüfus  müdürlüğümüzü de alet ederek burada seçim neticesini etkileyebilecek şekilde  operasyon yapılması hadisesi." dedi.
 
Toplamda şu anda bakıldığı zaman 3 bin seçmenin tamamıyla silindiğini,  yaklaşık 14 bin kayıt yapıldığını aktaran Uysal, "Haliyle 10 bin, 3 bin de kaydı  silinenler dersek 13-14 bin seçmenin burada oy kullanması ve seçim neticesini  değiştirmesi söz konusu. Yani yaklaşık yüzde 10'a yakın bir seçmene bu şekilde oy  kullandırtılarak seçim neticesinin değiştirilmesi." ifadelerini kullandı.
 
Uysal, bu isimlerin de nasıl bulunduğuna ilişkin şunları söyledi:
 
"Tabii sadece 24 Haziran sonrası, öncesine de baktığımız zaman  toplamda 22 bin seçmen nasıl bulundu da kaydı yapıldı? Bu konuda Büyükçekmece'de  oturanlar şunu yakinen biliyor ki, belediye ile herhangi bir işi olan insanlar  muhakkak ve muhakkak seçmen sayısı bulmak zorunda. Belediyenin bir kiracısı veya  müteahhit olarak bu bölgede iş yapan birisi 'Sen şu kadar seçmen bildirmek  zorundasın.' diye kendisine bir sayı belirleniyor. Bu sayıyı şahıs, sadece isim  ve TC numarası olarak bildiriyor. Bu isimleri belediyede görevli kişilerin nüfusa  koydukları kişilere ulaştırabilmesi adına bir sistem kurulmuş, onun nasıl  kurulduğunu bilmiyoruz. Sadece şunu biliyoruz, tutuklanan Mehmet Özgür  Samanlı'nın 'Telefon şifremi unuttum.' diyerek WhatsApp yazışmalarını bir şekilde  açmadığını biliyoruz. Sadece isim ve TC numaraları verilerek seçmen kaydı  yapılıyor. Daha sonra seçmen getir denilen şahıslar da sadece seçim günü o  şahısları getirip seçimde oy kullandırtılıyor. Bu şekilde yapılan işlemde de  gördüğünüz gibi yüzde 10'a yakın aktif olarak seçim neticesini değiştirebilecek  sayıda oy kullandırtılmış oluyor.
 
Baktığımız zaman ortada gerçekten bugüne kadar, herhalde seçim tarihi  boyunca Türkiye demokrasi tarihi boyunca böyle bir organize işlem görmemiş  vaziyette. Artık tamamıyla savcılık dosyası açıldı, soruşturma başladı. Yüksek  Seçim Kurulu'na itiraz yapıldı orada işlem başladı."
 
"Sandık görevlilerinin belirlenmesinde usulsüzlük var"
 
Sandık görevlilerinin belirlenmesi konusunda da usulsüzlükler  yapıldığını anlatan Uysal, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Sandık görevlilerinin mülki idare amirleri tarafından verilen  listeden seçilip belirlenmesi gerekiyor. Büyükçekmece'de 519 sandık var. Burada  bir başkan ile bir başkan yardımcısıyla beraber bin 38 görevli olması gerekiyor.  Bu görevlilerden 285'i bizzat mülki idare amiri tarafından verilen kamu  görevlileri listesinden değil. Dışarıdan atanmışlardır. Dışarıdan atanan 285  kişinin içerisinden başka ilçelerde olanlar vardır. İstanbul dışında seçmen kaydı  olanlar vardır. Memur olmalarını bırakalım, işçi olanlar vardır. Hatta serbest  çalışanlar vardır. Bu da açık bir şekilde tam kanunsuzluk diyebileceğimiz ve  seçimlerin iptalini gerektirecek bir konudur."
 
 
Uysal, verdiği bilgiler ışında hareket edilerek seçimlerin şaibeden  kurtarılması için Büyükçekmece'deki seçimin iptal edilmesi gerektiğine  belirterek, "Bu işlere bulaşan kim varsa muhakkak cezalandırılmalı ki, daha  sonraki seçimlerde bu tür yanlışlar yapılmasın. En azından bu kadar organize bir  iş yapılarak seçim neticesi değiştirmeye bir daha kimse yeltenmesin. Bunun  demokrasimize katkı sunacağına inanıyoruz."
 
Mevlüt Uysal, açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.
 
Bir gazetecinin "21 bin hayali seçmen oy kullandı diye bir iddianız  var. Bu iddianızı biraz açar mısınız?" şeklindeki sorusuna Uysal, şu cevabı  verdi:
 
"24 Haziran öncesi ve sonrası yapılan işlemler var. 24 Haziran sonrası  yapılan işlemde, yani 8 ayda 14 bin 264 kayıt yapılmış ama tutuklanan Mehmet  Özgür Samanlı, 17 aydır burada. Bir de 9 ay öncesi var. Dolayısıyla oradaki 21  bin orada çıkıyor."
 
"Büyükşehir seçimlerini etkiler"
 
Büyükçekmece seçimlerinin iptal edilmesi halinde bunun Büyükşehir  Belediye Başkanlık seçimini nasıl etkileyeceğine ilişkin soru üzerine Uysal,  şunları kaydetti:
 
"Sistem şu: Burada sahte adresler oluşturulmuş. Doldur boşalt  yapılıyor. Her seçimde bir grup geliyor. Seçimden sonra bırakılıyor ve tekrar  yeni bir grup getiriliyor. Baktığımız zaman ortalama 160 bin seçmenin olduğu bir  yerde, yaklaşık 11 bin 954 kişi demek aşağı yukarı yüzde 8,5 seçmen gidiyor  demektir. İstanbul'un hiçbir yerinde 8 ayda bu kadar seçmen bir başka yere  gitmemiştir. Gelenlere bakıyoruz. 14 bin 264. Yaklaşık yüzde 9,5'a yakın gelen  var. İstanbul'un bütün ilçelerindeki seçmen hareketliliğinin ortalaması yüzde 3.  Arada yüzde 6 fark var. Anormal bir durum olduğu için bu seçimlerdeki hareket bu  kadar ise önceki seçimlere baktığımızda çok ciddi bir durumun söz konusu olduğu  görülüyor. Büyükçekmece seçimleri iptal olursa, Büyükşehir de etkilenir mi? Şu  anda, buradaki trafiğe baktığımız zaman o da etkilenecek durumda. Çünkü, en son  geçersiz oyların sayımına baktığımız zaman aradaki fark 14 binlere ulaştı. 21  bin-22 bin rakamlarını değerlendirdiğimizde ciddi bir şekilde Büyükşehir de  etkilenebilir. Ama buna karar verecek olan Yüksek Seçim Kurulu'dur."
 
Sahte evraklarla seçmenlerin kayıtlarının silindiğine dikkati çeken  Uysal, "541 seçmenimizin hiçbir yerde kaydı yok. 3 bin 92 kişi, Türkiye'nin  hiçbir yerinde seçmen olamamış. Bunlar kayıtlarda düşürülmüş. Bunlar direkt sahte  evrakla düşürülmüşler. Böyle bir durum söz konusudur." dedi.
 
"Küçük çocuklara oy kullandırılmış şikayetleri var"
 
Bir gazetecinin "Küçük çocuklar adına bile oy kullanıldığı iddiaları  var. Böyle örnekler var mı?" şeklindeki sorusunu Uysal, şöyle cevapladı:
 
"İş evrakı tamamen değiştirilerek, tahrif edilerek işlem yapılmış.  Bugün bir şahıs bana gelerek şikayetçi oldu. Bunlar henüz 14-15 yaşlarındaki  çocukların seçmen yapıldığını ve bu şekilde onlara oy kullandırıldığını söyledi.  Bu yönde şikayetler var. Ayrıca A-B blok şeklindeki apartmanların numaraları  değiştirilerek işlemlerin yapıldığı ve bundan dolayı birçok kişinin seçmen  kaydını bulamadığı ifade ediliyor."

ETİKETLER

istanbul abb mevlüt