Hyundai Türkiye’de modelleri dörtlüyor

METE TANSU / mtansu@gazetevatan.com |  10 Eylül 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 10 09 2018 - 2:30

Hyundai Assan, yatırımda gaza bastı. Şu anda İzmit tesislerinde i10 ve i20 modellerini üreten Hyundai Assan, 2021’de yeni SUV ve sedan modellerinin de Türkiye’de üretileceğini açıkladı. Böylece İzmit fabrikası 4 modele ulaşacak


1- Mart 2021’de yeni SUV modeli geliyor, Türkiye SUV merkezi olacak

2- 2021 sonunda yeni i20 hatchback üretimi başlıyor

3- Türkiye pazarına özel geliştirilen Sedan versiyon geliyor

4- 2019 sonunda yeni i10 üretimi başlıyor

Otomotivde yaşanan daralma yatırımlara engel olmadı. Güney Koreli Hyundai ile Kibar Holding ortaklığı olan Hyundai Assan, Türkiye’de SUV ve sedan olmak üzere 2 yeni modelin üretimine başlayacağını açıkladı.

Yenilenen i20’nin platformu üzerine geliştirilecek SUV ve Sedan 2021’de yollara çıkacak. Böylece İzmit tesislerinde i10 ve i20’yi üreten Hyundai Assan’ın model sayısı 4’e yükselecek. Hyundai’nin küçük modellerinin üretim üssü olan Türkiye artık SUV merkezi unvanı da alacak.

Yepyeni model geliyor

Türkiye’de üretilecek SUV, yepyeni bir model olacak. SUV ve sedan modeller, iç pazarın yanı sıra yurt dışına da ihraç edilecek. Yeni modellerle birlikte 40’ın üzerinde olan ihraç pazarlarının sayısı da artacak. Hyundai Assan, yeni modeller için kapasite artırımı yapmayacak. Yıllık 245 bin adet olan mevcut kapasite 4 modelin üretimi için optimize edilecek.

Markanın yenilenen Tucson modelinin tanıtım toplantısında konuşan Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Türkiye’ye güvendiklerini ve yatırımlara devam ettiklerini söyledi. Hyundai’nin üst yönetiminin de Türkiye’ye pozitif baktığını ve yatırımı onayladığını söyleyen Kibar, yeni modellerle ilgili şu bilgileri verdi:

Güven mesajı

“2019 sonunda yeni i10’un üretimi başlayacak. Yenilenen i20’nin üretime başlama tarihi Eylül 2020. Yeni i20 hatchback platformu baz alınarak geliştirilecek SUV modelinin üretimi için Mart 2021 hedefleniyor. 2021 sonunda yeni i20 hatchback modelinin, Türkiye pazarına özel geliştirilen Sedan versiyonun üretimi planlanıyor.”

 

TÜRKÇE İSİM SEÇİLECEK

Ali Kibar, yenilenen i20 hatchback modeli baz alınarak geliştirilecek sedan versiyonunun sadece Türkiye’de üretileceğini belirterek, “Türk tüketicisinin ihtiyaçlarına cevap verecek. Ülkemizin özgün bir ürünü olacak. Yurt dışına da ihraç edilecek” dedi. Yerli sedan için Türkçe bir isim düşündüklerini ifade eden Kibar, Hyundai Motor Başkanı’nın da böyle bir fikri olduğunu açıkladı.

YERLİ MAKAM ARACINA TALİP

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kamudaki araçlarda tasarruf açıklamasını hatırlatan Ali Kibar, yerli makam otomobiline talip olduklarını açıkladı. Üst segment otomobillere verilecek alım garantisi ile Türkiye’de yeni yatırımın mümkün olabileceğini ifade eden Kibar, “Kamuda 115 bin otomobil var. Bunların yüzde 15’i üst segment ve hepsi ithal. Eğer üst segment araçlarda 25 bin adetlik bir pazar oluşursa, Türkiye’de üretim gündeme gelir” dedi.

ETİKETLER