Hygiea Asteroidi "cüce gezegenliğe" terfi edebilir

AA |  30 Ekim 2019 Çarşamba - 12:44 | Son Güncelleme : 30 10 2019 - 12:44

Gökbilimciler, Mars ve Jüpiter arasındaki Asteroid kuşağında yer alan Hygiea Asteroidi'ne "cüce gezegen" statüsü verilmesini önerdi.


Space.com internet sitesinde yer alan habere göre, Fransa'nın Marsilya  kentindeki Laboratoire d'Astrophysique'den gökbilimciler, "Nature Astronomy"  dergisinde yayımladıkları çalışmada, Hygiea Asteroidi'ne "cüce gezegen" statüsü  verilmesi gerektiğini savundu.
 
Avrupa Güney Gözlemevinin (ESO) Şili'deki Çok Büyük Teleskobu'nda  (ÇBT) bulunan "Spektro-Polimetrik Yüksek Kontrastlı Öte Gezegen Araştırma"  (SPHERE) enstrümanının kaydettiği görüntüleri inceleyen bilim insanları, küre  şeklideki asteroidin kendi kütle çekimini yaratacak ağırlığa sahip olduğu, bu  yüzden "cüce gezegen" olarak sınıflandırılması gerektiğini ileri sürdü.
 
Araştırmacılar, Hygiea'nın, başka bir gezegenin veya uydunun değil  Güneş'in yörüngesinde döndüğüne, ayrıca onun etrafında dönen gök cisimlerinin de  olduğuna, dolayısıyla gezegen olmanın belirleyicisi olan "kendi yörüngesini  temizlememe" niteliğini gösterdiğine dikkati çekti.
 
En küçük cüce gezegen olabilir
 
Çapı 430 kilometre ölçülen Hygiea, Güneş Sistemi'nin en büyük cüce  gezegeni Plüton'un 5'te 1'i, en küçük cüce gezeni Ceres'in ise yaklaşık yarısı  kadar büyüklüğe sahip.
 
Hygiea'nın "cüce gezegen" olarak kabul edilebilmesi için bulguların  Uluslararası Astronomi Birliği tarafından incelenmesi ve önerinin oylamaya  sunulması gerekiyor.
 
  
 

ETİKETLER