Huzurun ve yeşilin buluşma noktası: Göynük

Murat Çiçek / mcicek@gazetevatan.com |  18 Mart 2017 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 18 03 2017 - 2:30

“Zamanın Durduğu Kent” olarak tanımlanan Göynük, 2014’te başvurduğu Dünya Cittaslow Birliği’nin 70 üyelik kriterini yerine getirerek bu yeni şehir felsefesinin Türkiye’deki 14 örneğinden biri oldu...


Zamanının hızlı akışından azade, geçmişe açılan bir kapı Göynük... İşte “Zamanın Durduğu Kent” olarak tanımlanan Göynük, 2014’te  başvurduğu Dünya Cittaslow Birliği’nin 70 üyelik kriterini yerine getirerek dünyada hızla yaygınlaşan bu yeni şehir felsefesinin Türkiye’deki 14 örneğinden biri oldu.

 Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan Uluslararası Cittaslow Birliği’ne üye olmayı şöyle değerlendiriyor:

“Hayatı keyif alarak yaşamak için Cittaslow felsefesi çok önemli. Bu anlayış, bir kentin yaşam kalitesinin iyileştirilmesinin ve kalkınmasının o kentin özgün yapısının, gelenek ve göreneklerinin, korunmasıyla mümkün olabileceğini gösterdi.”

Akşemseddin diyarı...

Göynük, her yıl yerli ve yabancı 500 bin turisti ağırlıyor. Göynük’te her yıl İstanbul’un fetih günü olan 29 Mayıs’tan önceki Pazar günü ‘Akşemseddin’i Anma Günü’ olarak kutlanıyor.

Geleneksel el sanatları

Zengin bir kültüre sahip olan Göynük, el sanatları çeşitliliğini de bünyesinde barındırıyor. Evlerde halen kullanılan tezgâhlar usta ellerle birleşince ortaya birbirinden güzel ve özel dokumalar ortaya çıkıyor.

İpek Yolu’nu geliştireceğiz

Tarihi önemi büyük olan İpek Yolu hakkında konuşan Kazan, “İpek Yolu Belediyeler Birliğimize üye 17 belediyemiz ve kalkınma ajanslarının desteği ile İPEKBİR markası yakın gelecekte uluslararası koridor olarak tanınacak” dedi. 

Göynük dünya markası olacak

Kazan ayrıca şunları ifade etti: “Osmanlı mimarisi olan tarihi yapıları restore ettik. Kentin alt yapısını da buna hazırladık. Buraya geldiğinizde büyük şehirlerimizin kalabalık gürültüsünden kurtularak, eskiyi yaşamış olacaksınız. Yatırımcılarımızı ve turizmcilerimizi Göynük’e davet ediyor; saklı kalmış bu kentimizi ziyaret etmelerini temenni ediyorum.”

ETİKETLER