Hüseyin Kaplan için istenen ceza belli oldu!

AA |  08 Ocak 2019 Salı - 14:22 | Son Güncelleme : 08 01 2019 - 14:46

Kaplan'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle ezalandırılması talep edildi.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe  girişimi sonrası yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu yargılanan ve meslekten  ihraç edilen ''Balyoz Planı'' davası savcılarından Hüseyin Kaplan'ın yargılandığı  davada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanık Kaplan'ın ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle  cezalandırılmasını talep etti.
 
İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık  Hüseyin Kaplan ve avukatı katıldı.
 
Duruşmada cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.  Mütalaada, sanık Kaplan'ın FETÖ'nün 2014 HSYK seçimleri öncesi oluşturduğu gizli  haberleşme ağıyla HSYK üyeliğine aday olan sözde bağımsız adaylarının alacağı  muhtemel oyları hesaplamak ve çoğunluğu kendi mensuplarından olan adayların  seçimde oy kullanmasını sağlamak amacıyla örgüt içi iletişim programı ByLock'u  kullandığı kaydedildi.
 
Meslekten ihraç edilen HSYK eski müfettişinin, İstanbul Adliyesi'nin  2013 yılı denetiminde, sanık hakkında görev yaptığı davalardaki usulsüzlüklere  ilişkin birçok iddia ve şikayet bulunduğu halde, objektif kriterlerden ve  yerleşik uygulamalardan uzak, örgütsel amaç ve politikalar doğrultusunda sanığın  parlatılması, hakkındaki olumsuz düşüncelerin bertaraf edilmesi ve gelecekte  önemli görevlere getirilmesi sağlamak amacıyla tam bir örgütsel dayanışma  sergileyerek sanığa yüksek not (85) verildiği belirtilen mütalaada, bu verilen  notun ardından raportör incelemesinde sanığın notunun 77'ye indirildiği  vurgulandı.
 
Mütalaada, sanığın yaklaşık 30 yıl boyunca terör örgütü içerisinde yer  aldığı, cemaat evlerinde kaldığı, ev abiliği, semt abiliği ve bölge abiliği  yaptığı, sohbet gruplarına katıldığı, Ankara'ya gittiğinde FETÖ/PDY mensubu  tetkik hakimlerinin evlerinde kaldığı belirtilerek, 2014 HSYK seçimlerinde yoğun  şekilde FETÖ'nün sözde bağımsız adayları lehine çalışıp oy isteyen sanığın  adliyede görev yapan hakim ve savcılar hakkında fişleme faaliyetinde bulunduğu,  Gölcük Cumhuriyet savcısıyken Poyrazköy soruşturması ile ilgili talimat araması  yaptığı kaydedildi.
 
Sanık Kaplan hakkında "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs  etme", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti  Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme"  suçlarından dava açıldığı ancak suç unsurları oluşmadığı gerekçesiyle bu  maddelerden beraatine karar verilmesi istenen mütalaada, sanık Kaplan'ın örgüt  içindeki konumuna bağlı kasta dayalı kusurunun ağırlığı ve güttüğü amaç göz önüne alınarak alt sınırdan ayrılmak suretiyle ''silahlı terör örgütüne üye olmak''  suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.
 
Mütalaada sanığın tutukluluk halinin de devamı yönünde karar verilmesi  istendi.
 
Mütalaanın ardından söz alan sanık Kaplan, savcılığın mütalaasına  karşı beyanda bulunmak üzere süre talep etti.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Kaplan'ın tutukluluk  halinin devamına karar verdi. Heyet, sanık ile avukatına mütalaaya karşı savunma  hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.
 
İDDİANAMEDEN
 
FETÖ/PDY'ye mensup olduğu gerekçesiyle 24 Ağustos 2016'da meslekten  ihraç edilen ve 21 Ağustos 2017'de tutuklanan Hüseyin Kaplan hakkında hazırlanan  iddianamede, sanığın duruşmalarına girdiği "Balyoz Planı'' davasına ilişkin  mu?talaasında usulsu?zlu?k yaptığı, kurmay olan veya olmayan şeklinde sanıkları  sınıflandırdığı, hatırlamadığını söyleyen tanığın sağlık durumunu sorgulamak gibi  haysiyet kırıcı beyan ve davranışlarda bulunduğu belirtiliyor.
 
İddianamede, sanığın FETÖ davası sanıkları, dönemin emniyet müdürleri  Ali Fuat Yılmazer ile Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu emniyet personeli 11  kişi hakkında, haksız yere takipsizlik kararı verdiği anlatılıyor.
 
Şüpheli Kaplan'ın 2014'ten beri ByLock kullanıcısı olduğu, ifadesinde  örgüte nasıl girdiğini ve örgütün eylemlerini anlattığı kaydedilen iddianamede,  sanığın örgütle bağını kopardığı, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak  istediği vurgulanıyor.
 
İddianamede, Kaplan'ın "anayasal düzeni, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti  ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış  müebbet, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan da 15 yıla kadar hapisle  cezalandırılması isteniyor.