HÜRKUŞ'un jet versiyonu "HÜRJET" geliyor

AA |  10 Ağustos 2017 Perşembe - 16:16 | Son Güncelleme : 10 08 2017 - 16:22

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı'nın (HÜRKUŞ) jet versiyonu "HÜRJET" için ön çalışma başlattıklarını bildirdi.


Kotil, TUSAŞ'ta düzenlenen Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi İmza Töreni'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
Boeing'in yeni uçak projesi için yaptıkları ortaklık teklifine yanıt  beklediklerini belirten Kotil, yıllık yüzde 25'lik büyüme hedefi için normalin  dışına çıkarak bu ve benzeri girişimleri sürdüreceklerini söyledi.
 
Bunun yanında ANKA, HÜRKUŞ, T-625 Helikopteri gibi özgün ürünler  bulunduğuna dikkati çeken Kotil, şöyle konuştu:
 
“HÜRJET'imiz başladı. HÜRKUŞ'un jet versiyonu. Yeni başlattık onu.  Kendi kaynaklarımızla başlattığımız bir ön çalışma. HÜRKUŞ'un bizde sıfırdan  yapılmış aviyonikleri var. Tümüyle Türk malı. Teslimatları bize yıl sonunda  başlayacak. Bizim Hava Kuvvetlerine teslimatımız haziran ayında başlıyor ama 15  HÜRKUŞ'u teslim edeceğiz. Aviyonikleri hazır olduğu için jet versiyonunu  yapacağız. İyi bir çalışma olacak ama henüz ön çalışmada. Öncelik eğitim uçağı.  Bizimki bir ön çalışma, daha Hava Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığının  bir talebi yok. Durmadan uçak yapıyoruz."
 

ETİKETLER

hürkuş hürjet tusaş