Hürjet'te "kuvvetli" adımlar

AA |  09 Aralık 2018 Pazar - 13:37 | Son Güncelleme : 09 12 2018 - 13:37

Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı (Hürjet) Projesi'ne yönelik çalışmalar Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile iş birliği içinde çok yönlü sürüyor.


Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda, Türk Havacılık Uzay  Sanayii (TUSAŞ) tarafından Ağustos 2017’de Türk Hava Kuvvetleri’nin ve  uluslararası pazarın kısa dönemdeki ihtiyaçları hedef alınarak Hürjet Projesi  başlatıldı.
 
Projeye yönelik SSB, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve TUSAŞ arasında  protokol imzalandı. Protokol kapsamında, SSB ve Hava Kuvvetlerinin projeye güçlü  destek vermesi kararlaştırıldı.
 
Projede geçen sürede Hürjet'in bire bir modeli üretildi. Uçağın "yer  prototipinin" ortaya çıkmasıyla ön tasarım da fiziksel boyut kazanmaya başladı.  Hürjet'in modeli son olarak Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda sergilendi.
 
Operasyon konsepti Hava Kuvvetleri ile çalışılıyor
 
Gelinen aşamada, Hürjet'in dış geometrisi donduruldu, sistem yerleşim  çalışmaları ise devam ediyor.
 
Milli Muharip Uçak gibi Hürjet için de rüzgar tüneli testleri  sürdürülüyor. Gelecek yılın ilk aylarında ön tasarım gözden geçirilecek.
 
Bu arada, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile uçağın operasyon konsepti  üzerinde çalışılıyor. İlerleyen dönemde ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile harbe  hazırlığa geçiş toplantısı yapılacak. Ayrıca bir ön tasarım gözden geçirme  toplantısı gerçekleştirilecek.
 
Bunun yanında kanat başta olmak üzere deneme imalatlarına başlanacak  ve mühendislik geliştirme benzetim ortamı hayata geçirilecek.
 
Hem pilot yetiştirecek hem operasyonel olacak
 
Proje kapsamında iki konfigürasyonda Hürjet üretilecek. Bunlardan biri  tamamen eğitim uçağı odaklı, ikincisi aynı uçağın silahlı varyantı olacak.  Silahlı varyantında, uçağa atış kontrol radarı, harici yük ve atış kontrol  sistemleri ile çeşitli görev sistemleri eklenecek.
 
Proje tasarım kurgusunda, daha önceki eğitim uçağı, eğitim sistemi ve  hava aracı geliştirme projelerinden maksimum yararlanılacak.
 
Hürjet'in Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan T-38 jet  eğitim uçaklarının yerini alması ve 3 bin kilogram faydalı yük kapasitesine sahip  "hafif taarruz uçağı konfigürasyonu ile de F-16’ların yakın hava destek ve savaş  eğitim uçağı rollerini paylaşması hedefleniyor.
 
Hürjet uçağının Türkiye ile birlikte dost ve müttefik ülkelerin  silahlı kuvvetleri tarafından yakın hava destek, sınır güvenliği, terörle  mücadele gibi görevlerde kullanılabileceği değerlendiriliyor.
 
 İhtiyaç büyüyor
 
Gelecek 10 yıl içerisinde Türk Hava Kuvvetleri de dahil olmak üzere  pek çok silahlı kuvvetin mevcut jet eğitim uçaklarının yerini gelişmiş  sürümlerine bırakacak olması sebebiyle artan ihtiyacı karşılamak üzere ABD,  Avusturalya, Brezilya, Avusturya, Bulgaristan, Belçika, Kolombiya, Fransa Tayvan, Peru, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsveç gibi ülkeler çalışmalar  yürütüyor.
 
Aynı zamanda, yeni nesil savaş uçaklarının üstün performansları ve  harp teknikleri, jet eğitim uçaklarında daha üst seviye performans ihtiyacını  beraberinde getiriyor.
 
Dünya pazarına yönelik hedeflerin yanı sıra harekat bağımsızlığının  maksimum seviyede sağlanabilmesi için Hürjet’te yerli/milli geliştirilen sistem  ve alt sistemlerin kullanımına ve Milli Muharip Uçak ile sistemlerin  ortaklaştırılmasına öncelik verilecek.
 

ETİKETLER