Hükümetten kamu işçilerine yeni zam teklifi

AA |  09 Ağustos 2019 Cuma - 11:23 | Son Güncelleme : 09 08 2019 - 13:34

Hükümetin kamu işçileri için önerdiği zam oranını açıklayan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Sayın Bakan'ın gelinen en son noktada bize sunduğu teklif, iyileştirme yapıldıktan sonra ilk yılın birinci 6 ayı için yüzde 7, ikinci 6 ayı için yüzde 4. İkinci yılın ilk ve ikinci 6 ayı içinse yüzde 3+3 ve enflasyon farkı" dedi.


Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, hükümetin kamu  işçisi için kendilerine iyileştirme yapıldıktan sonra ilk yıl yüzde 7+4, ikinci  yıl yüzde 3 3 ve enflasyon farkı teklif ettiğini belirterek, uzlaşmanın söz  konusu olmadığını bildirdi. 
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019  Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan başkanlığındaki heyeti makamında kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen  kabul yaklaşık 1 saat sürdü.
 
Arslan, kabulün ardından Bakanlık girişinde basın mensuplarına  görüşmeye dair açıklama yaptı.
 Bazı sözleşmelerin üzerinden 6 ay, bazı sözleşmelerin ise 8 ay  geçtiğine dikkati çeken Mahmut Arslan, kamudaki işçilerin bir an evvel toplu iş  sözleşmesinin imzalanmasını beklediğini ifade etti. Hak-İş olarak 5 Temmuz'da, 2019-2020 yıllarını kapsayan taleplerini  hükümete sunduklarını ifade eden Arslan, şunları kaydetti: "Hak-İş'e bağlı sendikaların yaklaşık 70 bine yakın üyesinin toplu iş  sözleşmesi müzakerelerinde, bizim yaptığımız taleplere karşı Sayın Bakan  tekliflerini sunmak için bizi davet etti. Kendilerine teşekkür ediyorum.
 
Görüşmelerimizde Sayın Bakan'ın bu toplu iş sözleşmelerinin masada ve bir an  evvel sonuçlandırma konusundaki çabalarını, gayretini ve iyi niyetini bir kez  daha görmüş olduk. Sayın Bakan'ın bu çabalarının ve gayretlerinin toplu iş  sözleşmesinin sonuçlandırılmasında da önemli bir katkı olacağını düşünüyoruz.  Sayın Bakan'ın gelinen en son noktada bize sunduğu teklif; İyileştime yapıldıktan  sonra ilk yılın birinci 6 ayı için yüzde 7, ikinci 6 ayı için yüzde 4. İkinci  yılın ilk ve ikinci 6 ayı içinse yüzde 3 3 ve enflasyon farkı."
 
"Katkı ve destek vermeye devam edeceğiz"
 
  Kendileri için yapılan tekliflerin kabul edilebilir olmadığını  vurgulayan Mahmut Arslan, şöyle konuştu:"Ortada taleplerle teklifler arasında bir uzlaşma, bir uyum söz konusu  değil. Sayın Bakan müzakerelerinin devam edeceğini, bizimle de görüşmeleri  sürdüreceğini, yeni bir durum olursa bunu da değerlendireceğimizi ifade etti.  Sayın Bakan'ın bu çabalarını sonuçlandırmasını umut ediyoruz. Önümüzdeki günlerde  toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını arzu ediyoruz. Bu konuda katkı ve destek  vermeye devam edeceğiz."  Arzularının, bugün belli bir aşamaya gelip çalışanlara bir müjdenin  verilmesinden yana olduğunu ifade eden Arslan, teklifin kendileri için kabul  edilebilir bir noktaya gelmesi halinde sözleşmeyi imzalayacaklarını bildirdi.
 
Hedef, önceki yılın enflasyonu üzerindeki bir oran
 
 Bir önceki yıl gerçekleşen enflasyonun üzerindeki bir orana sözleşme  imzalamak istediklerini belirten Mahmut Arslan, bu noktaya ulaşılması halinde  kendileri için sözleşmenin imzalanma aşamasına geleceğini kaydetti. Hak-İş Genel Başkanı Arslan, sıkıntıların, sorunların ve grevlerin  yaşanmasını kimsenin istemediğini dile getirerek, herkesin bir an evvel toplu iş  sözleşmesinin masada sonuçlanmasından yana olduğunu ifade etti. Görüşmede, taşerondan kadroya geçen işçilerin toplu iş sözleşmeye  dahil edilmesini istediklerini de aktaran Arslan, bu işçilere uygulanan yüzde 4 +4'lük zammın günlenmesini talep ettiklerini vurguladı. Teklif edilen iyileştirmenin ne kadar olduğunu sorulması üzerine  Mahmut Arslan, bunun 80 lira civarında olduğunu dile getirdi.
 

ETİKETLER