Hükümetten Almanya'ya sert tepki!

AA |  11 Temmuz 2018 Çarşamba - 15:34 | Son Güncelleme : 11 07 2018 - 16:11

Kalın: "Maalesef Almanya NSU davasında ırkçılığa ve ırkçılara yeteri kadar güçlü bir karşı koyuş göstermeyerek samimiyet testinden geçememiştir."


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Nasyonal  Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında verilen kararla ilgili, "Bu karar,  tatmin edici olmaktan uzaktır." ifadesini kullandı. 
 
Kalın, yazılı açıklamasında, Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i  Türk, 10 kişinin öldürülmesi ile çeşitli bombalı saldırılar ve silahlı soygun  suçlarının faili olan NSU isimli Neo-Nazi terör örgütüne ilişkin dava sürecinin  bugün sona erdiğini anımsattı.
 
NSU davasının, Almanya tarihinde aşırı sağcı teröre ilişkin en büyük  ve en uzun süren dava olduğuna dikkati çeken Kalın, 6 Mayıs 2013'te başlayan dava  sürecinin, 5 yılı aşkın zaman dilimine yayıldığını ve bu çerçevede 438 duruşma  gerçekleştirildiğini bildirdi.
 
Almanya'daki Türk toplumu ve Türkiye tarafından yakından takip edilen  davada verilen kararla baş sanığın ömür boyu hapis cezası aldığını, diğer 4  sanığın ise çeşitli sürelerde hapis cezalarına çarptırıldığını hatırlatan Kalın,  "Bu karar, tatmin edici olmaktan uzaktır. Ayrıca soruşturmaların başlangıç  aşamalarında kurbanların aileleri ön yargılı ve asılsız suçlamalara maruz  bırakılarak mağdur edilmişlerdir. Bu durum Almanya'daki Türk toplumunu da rencide  etmiştir. Beklentimiz, Almanya'da NSU cinayetleri gibi ırkçılık ve yabancı  düşmanlığı saikli cinayetlerin tekrar vuku bulmamasıdır." değerlendirmesinde  bulundu.
 
"Maalesef Almanya, samimiyet testinden geçemedi"
 
NSU cinayetlerinin yanı sıra faili meçhul kalan diğer tüm ırkçı,  yabancı düşmanlığı motifli saldırıların faillerinin adalet önüne çıkarılmalarını  beklediklerini vurgulayan Kalın, şunları kaydetti:
 
"Bu tür davalar Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa için birer  samimiyet testidir. Maalesef Almanya, NSU davasında ırkçılığa ve ırkçılara yeteri  kadar güçlü bir karşı koyuş göstermeyerek, samimiyet testinden geçememiştir.  Bundan sonraki süreçte de konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bu  vesileyle Alman makamlarından Almanya'da ve Avrupa'da artan ırkçılıkla tavizsiz  bir şekilde mücadele etmelerini, bu kapsamda özellikle siyasetçilerin ve medyanın  sağduyu ile davranmasını beklediğimizi de vurgulamak istiyoruz."
 
  
 

ETİKETLER

almanya türkiye kalın