Hükümetin kamu işçilerine önerdiği zam oranı belli oldu!

AA |  09 Temmuz 2019 Salı - 15:45 | Son Güncelleme : 09 07 2019 - 17:08

Hükümet, 3 bin 500 liradan az alan kamu işçisinin ücretinde 60 lira artış, tüm işçilere 2019'un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci 6 ayı için yüzde 4 zam önerdi.


Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı  ücret zammının belirleneceği toplu iş sözleşmeleri (TİS) ile ilgili ikinci  toplantı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde yapıldı. Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık yarım saat süren toplantının  ardından Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetin teklifiyle ilgili basın  mensuplarına bilgi verdi.
 
Bir önceki sözleşmeyi 3 Temmuz 2017'de imzaladıklarını ilk altı ay  yüzde 7,5, ikinci altı ay yüzde 5 zam aldıklarını anımsatan Atalay, şunları  kaydetti: "Sayın Bakan ve heyetinin bize verdikleri teklif; 3 bin 500 liranın  altında ücret alanlara 60 lira, ilk altı ay yüzde 5, ikinci altı ay yüzde 4 artış  ve enflasyon.  Bu rakamın müzakere edecek, konuşacak bir tarafı yok. Baktığınız  zaman iki senede elektriğe ortalama yüzde 50 zam gelmiş, çaya, şekere, tüpe yüzde  35-40 zam var. Enflasyonun bizim hesabımıza göre yüzde 17 olduğu yerde, bize  'yüzde 5' diyorlar. Biz de Sayın Bakana teşekkür ettik."
Atalay ayrıca, Türk-İş'te Kamu Koordinasyon Kurulunu bugün  toplayacaklarını bildirdi. Ocak ayında 3 bin 400 lira net maaş alan bir işçinin vergi kesintisi  nedeniyle temmuzda net 3 bin 215 lira aldığını vurgulayan Atalay, "Altı ayda 185  lira sadece vergiden kaybımız var." dedi.
 
 
Türk-İş'in arzusunun toplu iş sözleşmesinin masada bitirilmesinden  yana olduğunu ifade eden Atalay, şöyle konuştu: "Maalesef bu aşamada kamuoyuna ve işçilere olumlu bir haber  veremiyoruz. Bundan sonra sendikalarımızın süreçleri devam ediyor. Ağustosun  sonuna kadar ya masa başında imzalayacağız ya da greve çıkmak mecburiyetinde  olacağız. Türk-İş'in veya şahsımın grevle ilgili ne bir arzusu ne bir talebi var  ama yasalar sendikacılara ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz. Bu teklifin  kabul edilebilecek bir tarafı yok."
Atalay, "Arzumuz, nefes alabileceğimiz bir ücret almak. Bizim bu  ücretle nefes almayı bırak adım atacak halimiz yok. Hükümet çağırırsa geliriz,  çağırmazsa bir talebimiz olmaz." dedi.
 
Türk-İş'in talebi
 
Türk-İş, 19 Haziran'daki ilk toplantıda, en düşük ücretlerin 3 bin 500  liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay  yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah  talebinde bulunmuştu.
 

ETİKETLER