Hükümet kuramadı kapıda sandık var

21 Kasım 2017 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 21 11 2017 - 2:30

Almanya’da Hristiyan Demokratlar, Hür Demokratlar ve Yeşiller arasında 4 haftalık koalisyon görüşmeleri başarısız oldu. Yeniden seçim gündemde


Almanya’da koalisyon pazarlığındaki partilerin renklerinden ismini alan Jamaika koalisyonu görüşmeleri sona erdi. Liberal çizgideki Hür Demokrat Parti (FDP) gece yarısı koalisyon görüşmelerini sona erdirdiğini açıkladı. FDP Genel Başkanı Christian Lindner Berlin’de yaptığı açıklamada “Yanlış yönetmektense hiç yönetmemek daha iyidir” dedi. Başbakan ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Horst Seehofer ve Yeşiller yönetimi karardan üzüntü duyduklarını ifade etti. Henüz başbakanlık görevinde olan Angela Merkel Almanya’yı bu zor günlerde de yönetmeyi sürdüreceğini söyledi. Yeşiller yönetimi FDP’nin koalisyon görüşmelerinin başarısızlığa uğramasını uzun süredir planladığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier siyasi partilere hükümet oluşturma sorumluluğunu hatırlattı.

Üç seçenek var

Koalisyon görüşmelerinin sona ermesi üzerine Almanya’da ne olacağı henüz belirsiz.

1) Seçeneklerden ilki seçimlerden ikinci parti olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Merkel’in CDU’su ile yeniden büyük koalisyon kurması. Ancak yüzde 20,5 ile tarihi bir başarısızlık sergileyen partinin yöneticileri büyük koalisyona sıcak bakmadıklarını ve ana muhalefet rolü oynamak istediklerini çeşitli kere ifade etti.

2) İkinci bir seçenek Hristiyan Demokratların Merkel yönetiminde FDP ya da Yeşiller ile bir azınlık hükümeti kurması. Meclis çoğunluğunun böyle bir hükümete dışarıdan onay vermesi halinde Merkel başbakanlığını bir azınlık hükümetiyle yola sürdürebilecek.

3) Üçüncü seçenek ise erken seçim. Alman anayasasına göre erken seçim için önce başbakanın seçilmesi gerekiyor. Bu durumda Cumhurbaşkanı Steinmeier başbakanlık için bir isim önerecek. Bu ismin Merkel olması ve Merkel’in salt çoğunluk değil görece çoğunlukla başbakan seçilmesi halinde Cumhurbaşkanı’nın Merkel’i bir azınlık hükümeti başbakanı olarak ataması da meclisi feshetmesi de mümkün.

Mültecİler sorun oldu

KOALİSYON pazarlıklarının göç, vergi ve çevre politikaları konularında tıkandığı, üç partinin bu konularda çok farklı politikalarda ısrarlı olduğu bildiriliyor. BBC Berlin Muhabiri Jenny Hill, pazarlıklarda en çok tartışma yaratan konulardan birinin de Suriyeli mültecilerin ailelerini Almanya’ya getirebilmelerine izin verilip verilmesi olduğunu. Muhafazakarlar, özellikle de aşırı sağcı AfD’nin seçimlerdeki büyük başarısı nedeniyle temkinli bir politika izlenmesinden yana.