Ve anlaşma sağlandı! İşte yeni zam oranları...

AA |  12 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:18 | Son Güncelleme : 12 08 2019 - 20:30

Hükümet ile Türk-İş, kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi'nde anlaştı. Anlaşmayla ücreti 3 bin 500 liranın altında olan işçiye 150 lira iyileştirme, tüm işçilere ise bu yıl ilk 6 ayı için yüzde 8, ikinci 6 ayı için yüzde 4, 2020'nin ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 3'er ve enflasyon farkı oranında zam yapılacak.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile  Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi  Çerçeve Protokolü görüşmeleri kapsamında Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda bir  araya geldi.
 
Bakan Selçuk, müzakere sürecinin son derece demokratik, ortak akıl ve  istişare kültürüne uygun yürütüldüğünü belirterek, "Bizi bu süreçte her şeyden  daha fazla ilgilendiren, elbette kamunun genel faydası oldu. Her zaman olduğu  gibi mali ve sosyal dengeleri korumaya dikkat ettik. Bunları göz önünde  bulundurarak işçi sendikalarımızla uzlaşı ve anlayış içerisinde geçmişteki gibi  hareket ettik. Türkiye'nin son 17 yıldır bu yaklaşım ve hassasiyet sayesinde  bugünkü noktaya geldiğini de bilmemiz gerekir. Türkiye ekonomisi 2002'den  günümüze 3,5 kat büyüdü. Son 17 yılda, ekonomide 9 milyona yakın istihdam  oluşturuldu. Bunlar toplumsal refahımız açısından önemli gelişmeler. Çalışma  hayatımızın ulaştığı seviye ise bunun en net göstergelerinden biri." diye  konuştu.
 
"Kamuda taşerona kadro konusunu yine biz çözdük"
 
Emeğe ve alın terine verdikleri değerin, her zaman için insan odaklı  çalışmalarının temelini oluşturduğunu vurgulayan Selçuk, şöyle devam etti:
 
 "Bizler alın terini kutsal addeden bir geleneğin varisleriyiz.  İşçilerimizi enflasyona ezdirmeme konusu her zaman önceliklerimiz arasında oldu.  İşçimizin emeğini koruyan asgari ücreti bu sene işçi-işveren ortak uzlaşısıyla 2  bin 20 liraya kadar çıkardık. Kamuda taşerona kadro konusunu hamdolsun yine biz  çözdük. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, artık  önümüzde dört yıllık bir kesintisiz icraat dönemi var. Ülke olarak bugün 2023  hedefleri doğrultusunda daha müreffeh, daha güvenli yarınlara doğru ilerlediğimiz  konusunda büyük ümitler taşıyoruz."
 
 
"İşçilerimiz enflasyon farkını da almaya devam edecek"
 
Bakan Selçuk, imzalayacakları Çerçeve Protokol'ün, kamu işçilerine ve  ailelerine hayırlı sonuçlar getireceğine inandığını ifade ederek, sözleşmeyle  ilgili şu bilgileri verdi:
 
"Çerçeve Protokol kapsamında, brüt 3 bin 500 liranın altında ücret  alan kamu işçilerimizin maaşlarına, brüt ücret 3 bin 500 lirayı aşmayacak şekilde  150 lira iyileştirme yapıyoruz. Ücret zammı oranlarına gelince; yaptığımız  görüşmeler neticesinde kamu işçilerimizin ücretlerine 2019'un ilk 6 ayında yüzde  8 oranında, ikinci 6 ayında yüzde 4 oranında zam yapılması konusunda uzlaştık.  Kamu işçilerimiz ocak ayında yüzde 6,69 oranında bir enflasyon farkı zammını da  almışlardı. 2019 yılı için üzerinde uzlaştığımız zamlarla birlikte, yıl geneli  toplam ücret zammı yüzde 19'a ulaşmış olacak. 2020 yılı için ise ilk 6 ayda yüzde  3 oranında ve ikinci 6 ayda yüzde 3 oranında ücret artışı gerçekleştireceğiz.  Üzerinde uzlaştığımız bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa, kamu  işçilerimiz enflasyon farkını da almaya devam edecekler."
 
"Benim söyleyecek bir şeyim yok. Hayırlısı olsun"
 
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da Bakan Selçuk'un söylenmesi  gereken her şeyi söylediğini ifade ederek, "Bugün 222 gün, 3 gündür de gece  gündüz bu konuyu konuşuyoruz. Benim söyleyecek bir şeyim yok. Hayırlısı olsun."  dedi.
 
Konuşmaların ardından, 130 bin kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki  mali ve sosyal haklarını içeren 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi  Çerçeve Protokolü taraflarca imzalandı.
 
Türk-İş'in talebi
 
Türk-İş, en düşük ücretlerin 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu  işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk 6 ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve  dördüncü 6 aylarda enflasyon artı 3 puan refah talep etmişti.

ETİKETLER