HSYK'nın meslekten ihraç kararı Resmi Gazete'de

AA |  17 Kasım 2016 Perşembe - 6:47 | Son Güncelleme : 17 11 2016 - 6:47

HSYK, 203 hakim ve cumhuriyet savcısının meslekten çıkarılmalarına karar verdi


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) 15 Kasım  tarihli Genel Kurul toplantısında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması (FETÖ/PDY) ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle 203 hakim ve  cumhuriyet savcısının meslekten ihraç edilmelerine ilişkin karar Resmi Gazete'de  yayımlandı. 
 
  
Söz konusu kararda, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) 3.  maddesinin 1 numaralı fıkrası kapsamında FETÖ/PDY örgütü ile iltisak ve  irtibatlarının olduğu sabit görülen hakim ve cumhuriyet savcılarının 667 sayılı  Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin KHK'nın 3. maddesi uyarınca  meslekte kalmalarının uygun olmadığı ve ayrı ayrı olmak üzere meslekten  çıkarılmalarına karar verildiği bildirildi.
 
  
HSYK Genel Kurulunda oy birliğiyle alınan kararda meslekten  çıkarılanların 6087 sayılı kanunun 33. maddesi uyarınca kararın tebliğ tarihinde  itibaren 10 gün içinde HSYK Genel Kurulu nezdinde yeniden inceleme talebinde  bulunabileceği belirtildi.
 
 Kararda, meslekten çıkarma kararının HSYK'ya gelen şikayet, ihbar,  inceleme, soruşturma dosyaları ve bu dosyalar hakkında verilen kararlar ve  mahallinde yapılan araştırmalar, örgüt mensuplarının haberleşme için  kullandıkları şifreli programlarda yer alan kayıtlar, Ankara Cumhuriyet  Başsavcılığınca başlatılan soruşturmalar kapsamında ifadelerine başvurulan hakim  ve cumhuriyet savcılarının ifade ve sorgu tutanakları ve soruşturma sürecinde  samimi şekilde itirafta bulunan hakim ve cumhuriyet savcılarının beyanlarının  birlikte değerlendirilmesi sonucu alındığı kaydedildi.
 
 FETÖ/PDY'ye ve 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin tespitlere de yer  verilen kararda, HSYK 3. Dairesince inceleme izni verilen kamuoyunda "usulsüz  dinlemeler" olarak bilinen dosyalara da değinildi. Konuya ilişkin yapılan  değerlendirmede, FETÖ/PDY ile bağlantılı veya birlikte hareket eden bazı hakimler  ile haklarında FETÖ/PDY üyesi olmak, sahte talep evrakı düzenlemek gibi suçlardan  kamu davası açılan bazı kolluk kuvvetlerinin, terör faaliyetleri, uyuşturucu ve  kaçakçılık suçları, Ergenekon, DHKP-C ve İBDA-C terör örgütleriyle mücadele gibi  bahanelerle bakanlar, valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri, Türk Silahlı  Kuvvetleri mensupları, öğretim görevlileri, sivil toplum kuruluşları  yöneticileriyle iş adamlarının da aralarında bulunduğu pek çok kişinin  iletişimlerinin usul ve yasaya aykırı olarak belirlenmesine, dinlenmesine ve  kayda alınmasına sebebiyet verdikleri vurgulandı.
 
Kararda, "Karar mercileri tarafından hukukilik denetimi yerine  getirilmeyerek maddi gerçekle bağdaşmayan talepler üzerine verilen iletişimin  denetlenmesi kararları, sistematik bir şekilde tüm ülke geneline yayılmış ve çok  sayıda kişinin haberleşme hürriyetine ve özel hayatının gizliliğine hukuka aykırı  şekilde müdahale edilmiştir." ifadesine de yer verildi.
 

ETİKETLER

hsyk resmi gazete