HSK, Metin İyidil’in beraat kararı ile ilgili soruşturma başlattı

AA |  16 Ocak 2020 Perşembe - 14:53 | Son Güncelleme : 16 01 2020 - 16:58

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), eski Korgeneral Metin İyidil'in darbe girişimi davasında aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını kaldıran, beraatine ve tahliyesine karar veren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20'nci Ceza Dairesi heyetinin görev yerleri değiştirildi.


Alınan bilgiye göre, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe  girişiminin ardından yargılandığı Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesince  "ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezasına çarptırılan Metin İyidil hakkında,  beraat ve tahliye kararı veren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20'nci Ceza  Dairesinin başkan ve üyeleri hakkında inceleme başlatıldı.
 
Teftiş Kurulunca yapılacak inceleme sonucu hazırlanacak müfettiş  raporunun ardından heyet hakkında karar verilecek. Teftiş Kurulu, konuyla ilgili  bir kusur olup olmadığını inceleyecek.
 
Konunun önemi nedeniyle Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20'nci Ceza  Dairesinin başkan ve üyelerinin başka illerde görevlendirilmelerinin uygun  görüldüğü de belirtildi.
 
Tahliye olup tekrar gözaltına alınmıştı
 
Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin  Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı İyidil, FETÖ'nün  darbe girişiminin ardından yargılandığı davada "ağırlaştırılmış müebbet hapse"  mahkum edilmişti.
 
İstinaf başvurusu üzerine dosyayı değerlendiren Ankara Bölge Adliye  Mahkemesi 20'nci Ceza Dairesi ise İyidil hakkındaki hükmü kaldırarak, İyidil'in  beraatine ve tahliyesine karar vermişti.
 
Tahliye kararına Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığınca yapılan  itiraz, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21'inci Ceza Dairesince incelenmiş, isnat  edilen suç ve kaçma şüphesi gözetilerek İyidil hakkında tutuklamaya yönelik  yakalama kararı çıkarılmıştı. İyidil, karar üzerine bu sabah Çankaya'daki evinde  gözaltına alınmıştı.
 
 
  
 

ETİKETLER

HSK Metin İyidil beraat