Hrant Dink'in ölümünün 10.yılı 19 January, 1:01'de eklendi

19 Ocak 2007’de Şişli Halaskargazi caddesi üzerindeki Agos Gazetesi‘nin çıkışında öldürülen Hrant Dink’in ölümünün 10. Yıldönümünde onu hatırlayalım dedik...

1. 1.15 Eylül 1954 Malatya doğumlu Ermeni asıllı Türkiye yurttaşı gazeteci.
2. 2.Ailesinin ölümünden sonra kardeşleriyle yetimhaneye yerleştirilir.
Anne ve babası 1961 yılında İstanbul‘a taşınmalarının ardından boşanır. Hrant ve iki kardeşi ailenin bölünmesi ardından Gedikpaşa’daki Ermeni Yetimhanesi’ne yerleştirilirler.
 Bir yandan içinde yaşadıkları Türkiye toplumundan olabildiğince uzaklaşır, Ermenice konuşmadıkları zaman cezalandırılırken, bir yandan da yetimhaneden ayrıldıktan sonra kolaylıkla topluma uyum göstermesi için yetiştirilir.
 
3. 3.Dink bu sırada Türkiye’de gelişmekte olan sol siyasetten etkilenir.
4. 4
Kardeşleriyle birlikte açtıkları yayınevi, kırtasiye işini sürdürürken, eşi Rakel’le birlikte, kendileri gibi Anadolu’dan gelen kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı’nı yönetmeye başlar.
 
5. 5
Bu yurda gelenler, kendileri gibi Anadolu’dan gelen kimsesiz ve yoksul çocuklardır.
6. 6. Yalan haberleri düzeltmeye başlamasıyla adı duyulur.
Bazı cemaat gazetelerinde kitap eleştirileri ile başlayan yazı hayatı böylelikle yükselişe geçer.
7. 7.Agos Gazetesi’nin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlenir.
Patrikhane’ye, ‘Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak önyargılar kırılır’ diyerek bu amaçla Türkçe bir gazete çıkarmayı önerir.
Böylelikle 5 Nisan 1996 tarihinde ilk sayısı yayınlanan Agos Gazetesi’nin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlenir.
8. 8
Dink, aynı zamanda Ermeni cemaatinin patrikhane dışında sivil bir merkezi olması gerektiğini söyler.
9. 9.
Ermeni Diasporasına 1915 olayları için soykırım kelimesini içermeyen daha yumuşak muhalefet yürütmeleri çağrısında bulunur.Ekim 2005’te “Türklüğe hakaret”ten 6 ay hapis cezası alır.
10. 10.19 Ocak 2007’de Agos Gazetesi‘nin çıkışında öldürülür.
11. 1

 

Katil zanlısı olarak, 17 yaşındaki Ogün Samast  Samsun otogarında yakalandı.Hrant Dink, Türkiye’de 1909 yılından bu yana, suikast sonucu öldürülen 62. gazeteci oldu. 
 


Kaynak: dink wordpress